Staten Island – prom, atrakcje i zwiedzanie

Czas czytania: 3 minuty

Staten Island jest wyspą leżącą w stanie Nowy Jork. Może się ona poszczycić wieloma parkami, dzięki czemu zyskała przydomek najbardziej zielonej wyspy w okolicy. Znajduje się tu wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych, które wyróżniają się spośród innych atrakcji Nowego Jorku. Co warto zobaczyć podczas rejsu na Staten Island? Ile kosztuje rejs na wyspę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Staten Island w Nowym Jorku – zwiedzanie z promu

Charakterystyczny pomarańczowy, trzypoziomowy statek często pojawia się na zdjęciach ze Statuą Wolności. Mieszkańcy wyspy codziennie przepływają promem do pracy. Statek ten oferuje również turystom szukającym darmowej wycieczki szansę na zobaczenie zabytków nowojorskiego portu i okolicy. Oprócz Statuy Wolności możesz zobaczyć okoliczne wyspy: Governors leżącą na wschodzie oraz Ellis położoną na zachodzie. Warto wejść na górny pokład, aby mieć jak najlepsze widoki na okolicę. Prom płynie do St. George Ferry Terminal i kursuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, średnio co 30 minut. Pamiętaj, że nie możesz podróżować w obie strony tym samym promem. Musisz zejść z pokładu po drugiej stronie przeprawy. Prom płynie około 20 -25 minut w jedną stronę.

Historia kursowania promu na Staten Island

Zanim Nowy Jork został skolonizowany przez Europejczyków to rdzenni mieszkańcy budowali łodzie. W XVII w. wzdłuż New York Harbor pomiędzy Staten Island i Manhattanem pływały tzw. „periaugers”. Były to płytko zanurzone, dwumasztowe łodzie żaglowe, używane do lokalnego przewozu pomiędzy wyspami i lądem. Cornelius Vanderbilt uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, po raz pierwszy uruchomił w 1810 r. prom pływający z wyspy na Manhattan.

Staten Island w Nowym Jorku – atrakcje

Po dopłynięciu statkiem na wyspę możesz od razu przejść na drugą stronę terminalu i spróbować złapać prom powrotny do  Manhattanu. Polecamy jednak zostać na wyspie i zobaczyć jej największe atrakcje takie jak na przykład:

Centrum Kultury Snug Harbor i Ogród Botaniczny

Centrum Kultury znajduje się niedaleko terminalu promowego St. George, na północnym wybrzeżu Staten. Usytuowane na ponad 83-hektarowym kampusie, dawne budynki dla marynarzy są obecnie częścią Centrum Kultury. Znajdują się tu liczne atrakcje tj.: XIX-wieczne budynki w stylu greckim na Temple Row, Staten Island Children’s Museum, Newhouse Center for Contemporary Art oraz Ogród botaniczny. Na terenie Centrum znajdziesz również kaplicę i jedną z najstarszych sal koncertowych w kraju. Można tu spędzić przyjemnie czas z rodziną wędrując po przepięknych ogrodach.

Fort Wadsworth

W pobliżu mostu Verrazano-Narrows znajduje się jeden z najdłużej działających fortów wojskowych w kraju – Fort Wadsworth. W 1994 r. zamknięto dawną bazę wojskową, która strzegła Nowego Jorku przez 200 lat. Fort Wadsworth przekształcono w wielki dostępny dla wszystkich park. Obecnie jest on częścią Gateway National Recreational Area. Fort Wadsworth przyciąga turystów ze względu na swoje historyczne znaczenie i malownicze widoki na Manhattan oraz Brooklyn. Warto wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, aby zwiedzić Battery Weed i Fort Tompkins pochodzące z XIX wieku.

Chinese Scholar’s Garden

Wśród największych atrakcji w Snug Harbor jest wyjątkowy chiński ogród – Scholar’s Garden. Ogród powstał na podstawie XV-wiecznych projektów ogrodów dynastii Ming. Oryginalne budynki i ich malownicze dachy, kolumny oraz belki zostały stworzone w Suzhou w Chinach, natomiast ukończono je na Staten. Warto zwrócić uwagę na górny pawilon znajdujący się na centralnym dziedzińcu. Warta uwagi jest tu mozaika stworzona z potłuczonych misek na ryż i kawałków butelek po piwie, które reprezentują zarówno Chiny, jak i Amerykę.

Museum Staten Island

Wystawa znajduje się w budynku byłego internatu dla marynarzy w Centrum Kultury Snug Harbor. Zostało ono założone w 1881 roku. Odwiedzający to miejsce mogą dowiedzieć się m.in. o życiu plemienia Lenape, którzy jako pierwsi zamieszkiwali tę wyjątkową wyspę.

The National Lighthouse Museum

W pobliżu terminalu promowego, znajduje się The National Lighthouse Museum, prezentujące kolekcję ponad 180 modeli latarni i innych eksponatów. Wystawa poświęcona jest historii latarników i latarni morskich w kraju. Za drobną opłatą, w sezonie wakacyjnym odwiedzający mogą wziąć udział w wycieczce łodzią do pobliskich latarni morskich oraz innych atrakcji znajdujących się w pobliżu portu.

Miasteczko Richmond

Miasteczko daje możliwość zobaczenia życia mieszkańców w Richmond około 1600 roku. Wyspa była wówczas zamieszkana w większości przez Holendrów. Turyści mogą zwiedzić tu m.in.: odrestaurowane budynki, w tym budynek sądu oraz sklep. Eksponaty prezentują dawne życie w Ameryce na przestrzeni ostatnich ponad 300 lat!

Rejs na wyspę Staten Island – cena

Statek kursujący na wyspę jest całkowicie darmowy. Nie potrzebujesz biletu, aby wejść na jego pokład. Aby dostać się na prom od strony Manhattanu, musisz udać się na South Ferry i stację metro Whitehall Street (linie: 1, R lub W). Promy odpływają co pół godziny, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sam rejs trwa około 25 minut. Kiedy statek zacumuje na wyspie, wszyscy pasażerowie muszą go opuścić. Musisz wtedy przejść do innego promu odpływającego w kierunku Manhattanu.