Polska na weekend – TOP 5 pomysłów, gdzie na weekend w Polsce
Polska na weekend! Czemu nie! Nie trzeba przy tym jechać za granicę, żeby odkryć ciekawe miejsca a przy tym odpocząć. Zapraszam do wpisu gdzie warto pojechać w Polsce na 2 lub 3 dni, aby aktywnie odpocząć.
Spis treści:
Polska na weekend – TOP 5 pomysłów, gdzie na weekend w Polsce
Góry Świętokrzyskie i okolice
Góry Świętokrzyskie są rozległym terenem i raczej ciężko je będzie w całości zobaczyć w ciągu weekendu. Warto wiedzieć, że w skład Gór Świętokrzyskich wchodzi kilkanaście równoległych pasm, położonych z zachodu na wschód. Główną oś stanowi ciąg pasm o długości około 70 kilometrów. Dlatego też warto wybrać główne atrakcje/miejsca i zwiedzić tę okolicę.
Łysa Góra
Łysa Góra to szczyt o wysokości 594 metrów n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Poza tym Łysa Góra była prawdopodobnie w okresie wczesnego średniowiecza ośrodkiem kultu Słowian. Na Łysej Góry znajduje się skalne rumowisko, tzw. gołoborze charakterystyczne właśnie dla Gór Świętokrzyskich. Poza tym znajdziemy tam: ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo- bukowy, pozostałości przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz Muzeum Parku Narodowego (mieszczące się w jednym ze skrzydeł opactwa pobenedyktyńskiego) i RTCN Święty Krzyż o wysokości 157 m.
Opactwo na Świętym Krzyżu
Według legendy Opactwo Benedyktyńskie ufundował w 1006 roku Bolesław I Chrobry. Od XIV wieku miejsce to nazywane jest Świętym Krzyżem, ponieważ przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym umarł Jezus Chrystus.
Polska na weekend. Kielce i Pałac Biskupów Krakowskich
Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, leżące w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Na największą uwagę w Kielcach zasługuje Pałac Biskupów Krakowskich, wybudowany w latach 1637–1641. Pałac jest przykładem polskiej rezydencji z dynastii Wazów. Pomimo licznych przebudowań w XIX wieku przez rosyjskiego zaborcę, pałac zachował swój pierwotny kształt, dekorację elewacji i oryginalny wystrój praktycznie większości wnętrz.
Ostrowiec Świętokrzyski
To miasto położone nad rzeką Kamienną, które uzyskało prawa miejskie już w 1613 roku. Ostrowiec Świętokrzyski leży na dawnej ziemi sandomierskiej (czyli historycznej Małopolski). Natomiast nieopodal miasta znajduje się rezerwat archeologiczny w Krzemionkach
Polska na weekend: Karkonosze
Karkonosze należą do Rezerwatów Biosfery UNESCO i są chronione poprzez stworzenie na ich terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w Polsce oraz Krkonošského Národní Parku w Czechach. Najwyższym szczytem jest Śnieżka – 1603 m n.p.m., którą warto to zdobyć. Warto wiedzieć, że chociaż Karkonosze nie należą do wysokich gór, klimat w nich panujący odpowiada właśnie europejskim górom wysokim. Co za tym idzie jest znacznie ostrzejszy, niż wynikałoby to z ich wysokości. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest szczyt Szrenica. Szrenica – 1362 m n.p.m. to szczyt położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Jest to doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Karkonosze czeskie.
Szklarska Poręba
Szklarska Poręba podobnie jak i Karpacz to miejsca do których zawsze chętnie wracamy. W Szklarskiej znajduje się kilka perełek, które warto zobaczyć. Są nimi m.in.: Muzeum Mineralogiczne z największym w Polsce samorodkiem złota, Dom Wlastimila Hofmana, Kamienny Krąg Zbigniewa Frączkiewicza, Leśna Huta, Żelazny Tygiel Waloński (skansen odtworzonych urządzeń górniczo-hutniczych) i dom Carla i Gerharta Hauptmannów z otaczającym go ogrodem o powierzchni 4,5 ha, tzw. Ogrodem Ducha Gór. Szklarska Góra jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek do polskich i czeskich Karkonoszy, Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości w Polsce jak i Czechach.
Karpacz
Warto wiedzieć, że Karpacz do dawna osada poszukiwaczy złota, która powstała w XII wieku. Karpacz zaliczany jest do znanych ośrodków turystycznych w Karkonoszach. Oprócz tego Karpacz posiada kilka zabytków architektury m.in.: jest nim Karczma Sądowa z 1735 roku przy ulicy Karkonoskiej 7 w Karpaczu Górnym. Do momentu wybudowania Świątyni Wang w połowie XIX wieku, było to centrum miejscowości, stąd też prowadziła główna droga na Polanę oraz Śnieżkę.
Bezsprzecznym symbolem Karpacza jest Świątynia Wang. Kościół zbudowano z sosnowych bali w miejscowości Vang (w południowej Norwegii) na przełomie XII / XIII wieku. Powstało ich około tysiąca, natomiast przetrwało do dziś kilkadziesiąt norweskich kościołów klepkowych – stavkirke. Poza tym uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Schronisko Samotnia jest to schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad jeziorem Mały Staw, w Kotle Małego Stawu, w Karkonoszach. Do Samotni można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 h) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 minut).
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki to urokliwy wodospad leżący w Karkonoskim Parku Narodowym na terenie gminy Piechowice. Warto wiedzieć, że jest kilka tras, którymi możemy dostać się w okolice wodospadu Szklarka. Niebieskim szlakiem z Piechowic, czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby Dolnej, ewentualnie zielonym/czarnym ze Szklarskiej Poręby Górnej. Wodospad Szklarki jest 2 co do wysokości (13,3 metry) wodospadem Karkonoszy, położonym na wysokości 250 m n.p.m.
Polska na weekend: Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce, którego symbolem jest mewa srebrzysta. Położony jest w środkowej części polskiego wybrzeża w województwie pomorskim. Największą atrakcją oraz wartością Słowińskiego Parku Narodowego są wydmy, zwłaszcza te wędrujące. Zachodzą tu dynamiczne procesy niszczenia oraz tworzenia, a doskonały przykładem może być odsłonięcie się lasu zasypanego kilka tysięcy lat temu przez wędrujące wydmy.
Kluki i Muzeum Wsi Słowińskiej
Muzeum Wsi Słowińskiej po kaszubsku Mùzeum Słowińsczi Wsë to skansen w Klukach koło Smołdzina. Miejsce to jest nieco ukryte ale dzięki temu możemy odkryć prawdziwą kulturę i życie byłych mieszkańców tych ziem nad Jeziorem Łebsko. Skansen prezentuje kulturę Słowińców czyli, ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno oraz Łebsko.
Czołpino
Czołpino to mała miejscowość w gminie Smołdzino na Wybrzeżu Słowińskim, na zachód od jeziora Łebsko. Główną atrakcją jest Latarnia Morska Czołpino. Latarnia wybudowana jest na jednej z najwyższych wydm Słowińskiego Parku Narodowego na wysokości 55 m n.p.m. Kolejną atrakcją Czołpina jest Wydma Czołpińska, jedna z ciekawszych oraz dostępnych wydm dla turystów na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce
Muzeum Wyrzutnia Rakiet znajduje się w Rąbce koło Łeby. Miejsce to atrakcja dla osób interesujących się historią a w szczególności historią związaną z II wojną światową. Są to pozostałości hitlerowskiego doświadczalnego poligonu rakietowego. Leżą praktycznie w centralnej części Mierzei Łebskiej w Słowińskim Parku Narodowym. Poligon założono w 1940 roku aby testować rakiety przeciwlotnicze typu „Rheintochter”oraz balistyczne „Rheinbote”.
Polska na weekend: Podlasie
Podlasie to historyczna kraina Polski. Architektura Podlasia jest odzwierciedleniem położenia w I Rzeczypospolitej. W okresach panowania Piastów był to jeden z najmniej rozwiniętych regionów. Podlasie było położone peryferyjnie względem ówcześnie przodujących dzielnic: Małopolski, Wielkopolski i Śląska oraz głównych miast państwa takich jak: Kraków, Wrocław, Poznań czy Sandomierz. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kraina naturalnej przyrody. A do tego staje się coraz bardziej popularna wśród turystów.
Drohiczyn
Drohiczyn to miasto leżące nad Bugiem a dawniej historyczna stolica Podlasia. Historia Drohiczyna sięga VII wieku, świadczą o tym najstarsze ślady archeologiczne -kurhany. Dawne grodzisko Góra Zamkowa to wzniesienie będące dawniej elementem militarnej siły drohickiego grodu, gdzie do czasu „potopu szwedzkiego” wznosił się zamek obronny – Zamek w Drohiczynie. Dziś na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk, wzniesiony w 1928 roku na dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Natomiast jedyną pozostałością po zamku jest nazwa ul. Zamkowej. Poza tym jest tu punkt widokowy na malowniczą dolinę rzeki Bug.
Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy to najbardziej na północ wysunięty Park Narodowy w woj. podlaskim. Park ochrania unikatowy ekosystem jeziora Wigry. Jezioro Wigry to urocze jezioro, a przy tym jeszcze nie tak tłoczne, z ikonicznym kompleksem klasztornym. Znajdziemy tam sporo szlaków pieszych i rowerowych dookoła jeziora.
Białowieski Park Narodowy
Białowieży chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, jest to miejsce wyjątkowe na skalę europejskich Parków Narodowych. Fragmenty pradawnej puszczy robią ogromne wrażenie, tym bardziej, że po puszczy można spacerować, jeździć rowerem lub bryczką. Dodatkowo Park o każdej porze roku wygląda zupełnie inaczej.
Biebrzański Park Narodowy
Nad Biebrzę polecamy wybrać się wczesną wiosną lub jesienią, kiedy to nad Biebrzą przelatują hałaśliwe klucze gęsi oraz żurawi. Nadbiebrzańskie rozlewiska są przy tym unikatowe w skali Europy. Tereny te będą atrakcją również dla miłośników począwszy od Twierdzy Osowiec po bitwę pod Wizną.
Narwiański Park Narodowy
Narew to jedna z niewielu już dzikich rzek w Polsce. Polecamy wsiąść do kajaka i zwiedzać Park z perspektywy wody. Jeśli jednak nie umiecie pływać lub nie lubicie spływów to polecamy spacer kładką Śliwno-Waniewo.
Kraina Otwartych Okiennic
W połowie drogi między Białymstokiem a Hajnówką leżą trzy drewniane wsie: Soce, Puchły i Trześcianka nazywane Krainą Otwartych Okiennic. Te trzy wsie łączą charakterystyczną zabudowę, przepiękne drewniane cerkwie oraz słyszalną gwarę. Unikatowym elementem tego miejsca jest zachowany dawny charakter wsi, słynących z kultury z bardzo widocznymi wschodnimi wpływami.
Polska na weekend: Szczecin
Szczecin to jedno z największych miast Polski, które zachowało do dziś kilka interesujących zabytków. Poza tym, Szczecin to świetna baza wypadowa do wycieczek po okolicy.
Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich to renesansowy zamek leżący na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie nad Odrą, historyczna siedziba rodu Gryfitów, dawnych władców księstwa pomorskiego. Przed rokiem 1124 na wzgórzu zamkowym znajdował się gród słowiański z drewnianym dworem księcia pomorskiego Warcisława I.
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego niemiecka nazwa Hakenterrasse to taras widokowy o długości około 500 metrów w Szczecinie na skarpie wzdłuż rzeki Odry. Całe założenie budowy wałów jest jednym z najciekawszych oraz najbardziej monumentalnych kompleksów urbanistyczno-architektonicznych z początku XX wieku w tej części Europy.
Cmentarz Centralny
Cmentarz Centralny w Szczecinie to największy cmentarz w Polsce, 3 co do wielkości w Europie oraz jeden z największych na świecie. Założono go w latach 1899-1900. W 2010 roku we wschodniej oraz historycznej części Cmentarza wytyczono tzw. trakt historyczny umożliwiający poznanie najbardziej interesujących miejsc tej części nekropolii. Na wzór ówczesnych nekropolii Hamburga – Cmentarz Ohlsdorf, Wiednia – Zentralfriedhof oraz Berlina Friedrichsfelde, nekropolia w Szczecinie ma charakter parkowy. Rośnie tu około 415 gatunków oraz odmian drzew i krzewów.
Jezioro Dąbie
Jezioro Dąbie to jezioro w Dolinie Dolnej Odry, w całości granicach Szczecina. Jest to czwarte jezioro w Polsce pod względem wielkości oraz pierwsze w województwie zachodniopomorskim. Nad Jeziorem Dąbie zlokalizowanych jest kilka obiektów żeglarskich. Jest to: 5 marin żeglarskich, 2 przystanie żeglarskie stowarzyszeń oraz 2 przystanie turystyczne.
Polska na weekend. Puszcza Wkrzańska
Puszcza Wkrzańska leży na obszarze Polski oraz Niemiec. Po polskiej stronie znajduje się jej mniejsza część, ale jest równie atrakcyjna co sąsiednia część.
Trzebież
Trzebież to miejsce gdzie można godzinami wysiadywać nad brzegiem zalewu, wypatrując pływających między Świnoujściem a Szczecinem statków. Jest to zdecydowanie namiastka morskiej atmosfery bez konieczności wyjeżdżania nad morze. To również najlepszy kompleks rekreacyjny na Pomorzu Zachodnim.
Oczywiście to tylko „kropla w morzu atrakcji” jakie znajdziemy w Polsce. Pracuję już nad kolejnymi artykułami polecającymi miejsca na weekend w Polsce.
Booking.com
Polecany artykuł:
Półwysep helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/