Bałkany,  Bułgaria,  Wakacje w Bułgarii

Sofia Bułgaria -atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Czas czytania: 7 minuty

Sofia w Bułgarii to nie tylko największe miasto i stolica, ale i miejsce, które warto zobaczyć. Szczególnie interesująca jest mieszanka „starego” i „nowego”, gdzie tysiącletnia historia miesza się z budynkami z czasów komunistycznych i nowoczesnym stylem życia. Urzekający urok starego miasta jest wyjątkowy, a liczne atrakcje i muzea są absolutnie warte zobaczenia. Wśród najważniejszych atrakcji jest imponująca Katedra Aleksandra Newskiego, która jest uważana za wizytówkę Sofii. Oprócz tego w Sofii jest wiele innych miejsc wartych odwiedzenia.

Aby pomóc Ci zwiedzać Sofię przygotowałam wpis, w którym znajdziesz największe atrakcje, listę miejsc gdzie warto zjeść oraz kiedy zaplanować wakacje w Sofii.

Warto wiedzieć!

Jeden dzień w Sofii to zaledwie tyle, aby zobaczyć kilka najważniejszych atrakcji. Jeśli jednak chcesz lepiej poznać miasto, powinieneś zaplanować od 2 do 4 dni na swoją podróż.
Sofia to także doskonałe miejsce dla młodych ludzi. Życie nocne miasta jest wyjątkowe, liczne restauracje, bary i kluby zapraszają na zabawę do rana.

Sofia Bułgaria – podstawowe informacje

Sofia (София) jest stolicą Bułgarii, a także jej największym miastem. Pomimo tego, że jest to wyjątkowo mała stolica to podczas spaceru po historycznym centrum, będziesz miał co oglądać i zwiedzać.
Jego zabytki i architektura odzwierciedlają ponad 2.000 lat historii, przez które przewinęli się Grecy, Rzymianie, Osmanowie i Rosjanie. Chociaż miasto zostało częściowo zniszczone podczas dwóch wojen światowych, pozostałości po komunizmie są dość widoczne i wraz z różnymi symbolami kultu świadczą o kulturowym i historycznym bogactwie Sofii.

Sofia atrakcje – TOP 15 największych atrakcji

Podczas wycieczki po Sofii możesz liczyć na wiele atrakcji wartych zobaczenia. Większość z nich znajduje się bezpośrednio na starym mieście i można je odkryć  podczas wycieczki po mieście. Do najważniejszych atrakcji Sofii należą:

Centralna Hala Targowa w Sofii

Centralna Hala Targowa w Sofii jest jednym z najbardziej urokliwych tradycyjnych targów w Europie. Budynek rynku został zbudowany w stylu neorenesansowym już w latach 1909-1911 i jest używany do dziś. Imponująca jest również dzwonnica z trzema zegarami, które jednak zostały zainstalowane dopiero w 1915 roku. Spacerując po dużej stalowo-szklanej hali targowej, można znaleźć ogromny wybór lokalnych przysmaków, świeżych owoców i warzyw, przypraw i mięsa. Jest też kilka sklepów sprzedających pamiątki, rękodzieło i klejnoty. Spacerując po Hali Targowej możesz także spróbować typowych bułgarskich potraw.

Centralna Łaźnia Mineralna w Sofii – Tsentralna mineralna banya

Jednym z najbardziej malowniczych i wyróżniających się budynków w Sofii jest Centralna Łaźnia Mineralna. Ten urokliwy widok jest jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w sercu Starego Miasta. Szczególnie wyjątkowa jest architektura w stylu neobizantyjskim, z jaskrawymi żółtymi kolorami, potężną kopułą i wielką fontanną na tzw. Placu Łaźni, którą wciąż zasila ciepła woda źródlana. Już w XVI wieku na tym placu wybudowano turecką łaźnię parową, a później, od 1913 do 1988 roku, mieściły się tu miejskie termy. Dziś na terenie Centralnej Łaźni Mineralnej znajduje się ciekawe Muzeum Historii Regionalnej, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii stolicy Bułgarii.

Bulwar Witosza

Bulwar Witosza (Vitosha) to największa i chyba najpopularniejsza ulica handlowa w Sofii. Deptak ten nosi nazwę góry Vitosha 2 292 m, która wznosi się majestatycznie w tle. Ten wolny od samochodów, uroczy deptak prowadzi od katedry Sveta Nedelja około 600 metrów na południe. Po drodze można zrobić zakupy w sklepach z pamiątkami, a także usiąść w licznych restauracjach i kawiarniach. To fantastyczne miejsce na spacer i posiłek.

Polecamy także:  Warna Bułgaria - TOP 10 najciekawszych atrakcji

Meczet Banya Bashi – Banya bashi dzhamiya

Banya bashi dzhamiya to największy meczet w bułgarskiej stolicy, a ponadto to jeden z najważniejszych budynków pochodzących z czasów panowania osmańskiego. To imponujące miejsce kultu z wysokim minaretem zostało zbudowane w latach 1566-1567. Mówi się, że kiedyś w Sofii było ponad sto meczetów, ale dzisiaj meczet Banya Bashi jest jedynym meczetem, który jest nadal czynny i zachował się w swojej dawnej formie. Meczet może być również bezpłatnie zwiedzany od wewnątrz poza godzinami modlitw.

Sobór Aleksandra Newskiego

Sobór Aleksandra Newskiego w Sofii to chyba najbardziej znana atrakcja miasta. Jej historia sięga 1882 roku, kiedy to położono kamień węgielny pod jej budowę. Budowa została ukończona w 1912 roku i dziś jest drugim co do wielkości soborem na Bałkanach. W tej imponującej świątyni może zasiąść nawet 10 000 osób. Prawdziwe wrażenie robi przede wszystkim wyjątkowo piękna architektura, która dzięki licznym wieżyczkom i kopułom tworzy tło jak z bajki. Warto również zobaczyć wnętrze Soboru Aleksandra Newskiego, gdzie zachwycają bogate złote ornamenty, mozaiki, marmur i misterne rzeźby.

Warto wiedzieć!

Godna polecenia jest również wizyta w krypcie pod katedrą, gdzie znajduje się niezwykle ciekawe muzeum ikon ze sztuką chrześcijańską.

Serdika – ruiny rzymskiego miasta

Wizyta w kompleksie archeologicznym Serdika jest jedną z najlepszych rzeczy do zobaczenia w Sofii. To miejsce wykopalisk znajduje się tuż obok stacji metra Serdika, tuż obok małego kościoła Sveta Petka. Podczas zwiedzania możesz zobaczyć pozostałości rzymskiego miasta Serdika, które pochodzi z II wieku. Najpiękniejszy jest zespół rzymskich wykopalisk, klasycznych domów miejskich, a także słynny meczet Banja-Baschi w tle. Część ruin znajduje się pod nowoczesną szklaną konstrukcją, natomiast inna część jest całkowicie odsłonięta pomiędzy kościołem Sveta Petka a stacją metra. Oba obszary można zwiedzać za darmo!

Rotunda św. Jerzego – Свети Георги

Rotunda św. Jerzego jest niedocenioną atrakcją, a szkoda ponieważ zwiedzenie tej rotundy jest jedną z najlepszych trakcji do zobaczenia podczas wycieczki do Sofii. Szczególną cechą tego wczesnochrześcijańskiego kościoła z czerwonej cegły jest jego wyjątkowa lokalizacja na dziedzińcu pomiędzy sofijskim hotelem Balkan a siedzibą prezydenta Bułgarii. Rzymska konstrukcja pochodzi już z IV wieku i uważa się, że została zbudowana na pozostałościach pogańskiej świątyni. Obecnie Rotunda św. Jerzego jest często fotografowanym punktem orientacyjnym w Sofii, ale także jedną z najstarszych budowli w całej Bułgarii.

Narodowy Pałac Kultury

Narodowy Pałac Kultury (Национален дворец на културата (НДК)), często nazywany NDK, jest z pewnością jedną z młodszych budowli w Sofii. Ten masywny kompleks budynków z 1981 roku jest obecnie centrum kongresowym i koncertowym bułgarskiej stolicy, w którym odbywają się regularne imprezy. Szczególne wrażenie robi spektakularna architektura budynku, która wraz z parkiem i fontannami tworzy okazałe tło. W ogólnodostępnym parku, tuż obok Pałacu Kultury, spotykają się głównie mieszkańcy, ale także turyści, aby pospacerować lub zrobić zdjęcia.

Cerkiew Świętej Niedzieli – Sveta Nedelya

Jedną z najbardziej imponujących atrakcji centrum Sofii jest Cerkiew Sveta Nedelya. Cerkiew położona jest centralnie, w pobliżu tzw. kompleksu archeologiczno-architektonicznego Serdika, a także niedaleko słynnego bulwaru Witosza. Jej historia sięga średniowiecza, około X wieku. Ta przyciągająca wzrok z zewnątrz cerkiew jest również absolutnie warta zobaczenia od wewnątrz. Podczas bezpłatnego zwiedzania zachwyci Cię imponująca, ogromna nawa, bogate zdobienia, złocone rzeźbione drewniane ściany i liczne obrazy ikon.

Teatr Narodowy im. Iwana Vazowa

Zwiedzając Sofię w Bułgarii warto zwiedzić także Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa, nazwany na cześć ważnego bułgarskiego pisarza. Budynek pochodzi z 1906 roku i na przestrzeni lat był kilkakrotnie uszkodzony i wielokrotnie remontowany. Absolutnie zachwycająca jest klasycystyczna architektura według projektów wiedeńskich architektów Hermanna Helmer i Ferdynanda Fellner. Dzięki temu, zdobiony złotem budynek wraz z Parkiem Miejskim Sofia stał się wizytówką miasta. Na placu przed nim znajduje się również ładna fontanna, a także liczne ławki i kawiarnia.

Cerkiew św. Petki Samardżijskiej

Cerkiew św. Petki Samardżijskiej w skrócie Sveta Petka, to urocza i mała świątynia na starym mieście w Sofii. Jego lokalizacja jest niezwykła, ponieważ znajduje się w przejściu podziemnym między hotelem Sheraton a stacją metra Serdika. Ten średniowieczny kościół pochodzi z XV wieku i został zbudowany podczas okupacji osmańskiej. Jest to właściwie tylko mały jednonawowy budynek częściowo wkopany w ziemię, gdzie wewnątrz znajduje się jedynie pomieszczenie o powierzchni około 70 metrów kwadratowych. Ciekawostką jest, że w tamtych czasach kościoły nie mogły być wyższe niż żołnierz na koniu. Dlatego też wiele z tych małych kościołów było również wbudowanych w ziemię.

Polecamy także:  Mostar - Bośnia i Hercegowina - atrakcje i zabytki

Narodowa Galeria Sztuki -Natsionalna hudozhestvena galeriya

Wizyta w Narodowej Galerii Sztuki jest jedną z ciekawszych rzeczy do zrobienia w Sofii, zwłaszcza jeśli lubisz sztukę. Galeria ta została założona w 1934 roku i znajduje się w dawnym Pałacu Królewskim w Sofii. To obszerne muzeum posiada ponad 50 000 obiektów sztuki, w tym obrazy, grafiki i rzeźby. Wystawiana jest tu sztuka współczesna, kolekcja sztuki królewskiej oraz największa w Bułgarii kolekcja sztuki średniowiecznej, licząca ponad 4000 ikon. Oprócz wystaw stałych, zawsze organizowane są wystawy czasowe. Ładny jest też mały park przy muzeum.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy jest rosyjską cerkwią w centrum miasta. Znajduje się ona na obecnym bulwarze Cara Osvoboditela i otoczona jest ładnym, małym parkiem. Interesująca jest typowa rosyjska architektura, inspirowana XVII wiekiem. 5 kopuł jest pozłacanych złotymi liśćmi. Wewnątrz znajdują się wspaniałe malowidła ścienne.

Narodowe Muzeum Historyczne

Narodowe Muzeum Historyczne to jedna z najciekawszych atrakcji w Sofii, co więcej, jest to jedno z największych muzeów w całej Bułgarii. Ekspozycja jest bardzo obszerna, dlatego warto zaplanować odpowiednio dużo czasu na wizytę. Znajdziecie tu bajeczny przegląd historii Bułgarii, zachwyci Was bogate dziedzictwo kulturowe od prehistorii, przez starożytną Trację, bułgarskie średniowiecze, starożytność aż po czasy współczesne. W muzeum znajduje się obecnie około 650 000 eksponatów, przy czym tylko 10% jest wystawione na stałe.

Cerkiew Bojańska – Боянска църква

Piękna Cerkiew Bojańska (Боянска църква) jest jedną z najważniejszych atrakcji w okolicach Sofii. Znajduje się on około 10 kilometrów poza centrum miasta w dzielnicy Boyana, u podnóża góry Vitosha. Można do niej dojechać taksówką lub autobusem. Ten średniowieczny kościół (X w.) od 1979 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie warte zobaczenia jest wnętrze kościoła, gdzie można zobaczyć słynne freski pochodzące z 1259 roku, które są nadal doskonale zachowane i stanowią bajeczny przykład średniowiecznej sztuki Europy Wschodniej.

Sofia noclegiBooking.com

Sofia Bułgaria – gdzie zjeść?

Hadji Draganov Cellars

To typowo bułgarski lokal, przesiąknięty tradycyjnymi wpływami, nastawiony nieco na zaimponowanie przyjezdnym turystom, ale serwujący doskonałe, tradycyjne jedzenie
Specjalność: mięso i wędliny, sery

Adres: ul. „Hristo Belchev” 18, 1000 Sofia Bułgaria

The Home Made

Miejsce z wpływami bliskowschodnimi i śródziemnomorskimi
Specjalność: zupy i hummus

Adres: ul. „Angel Kanchev” 30, 1000 Sofia Bułgaria

Shtastlivetsa

Restauracja Shtastlivetsa znajduje się przy modnej ulicy Vitosha Bul. z niewielką częścią na zewnątrz na chodniku, jak również z przepięknym wnętrzem. Serwują tu zarówno tradycyjne dania kuchni bułgarskiej, jak i międzynarodowe, z sezonowym menu.

Adres: bul. „Vitosha” 27, 1000 Sofia Bułgaria

Pogoda Sofia – kiedy zaplanować wakacje w Bułgarii?

Klimat w Sofii jest kontynentalny, z zimnymi zimami i stosunkowo gorącymi latami. Opady nie są obfite, ale rozłożone w ciągu roku, maksymalne występują w maju i czerwcu. Zima jest mroźna z temperaturami poniżej zera, opadami śniegu i mgłą. Wiosna jest dość niestabilna pogodowo, z możliwymi nagłymi przymrozkami. Natomiast lato jest gorące i słoneczne, z chłodnymi nocami. Jesień jest przyjemna we wrześniu i na początku października, potem robi się coraz chłodniej.

Z ekonomicznego punktu widzenia Sofia jest tanim kierunkiem przez cały rok, ale oczywiście latem napływ turystów jest większy, więc ceny rosną. Grudzień, lipiec i sierpień to jedne z najdroższych miesięcy na loty do Sofii, natomiast wiosną, jesienią i w czerwcu można znaleźć ciekawe oferty.

Z klimatycznego punktu widzenia, najlepszym okresem na odwiedzenie Sofii jest czas od połowy maja do końca września, kiedy to prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest obecne.

Co spakować?

Zimą: ciepłe ubrania, sweter lub polar, czapka, kurtka puchowa, rękawiczki, szalik, płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol.
Latem: lekkie ubrania, t-shirt, długie spodnie, lekka kurtka i bluza na wieczór. Parasol jest niezbędny w przypadku nagłych burz.
Jesienią i wiosną: ideałem jest ubranie się na cebulkę, lekkie ubranie i bluza lub sweter. Kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol.

Sofia Bułgaria mapa

Sofia Bułgaria opinie

Opinie o Sofii są różne, jedni są zachwyceni, inni zawiedzeni. Wszystko zależy od tego czego spodziewasz się zobaczyć i zwiedzić.  Wiele zależy od tego czy znasz odrobinę historii miasta i wpływu komunizmu na jej obecny wygląd. My historią się interesujemy, szczególnie miejsc, które odwiedzamy więc Sofia nas nie rozczarowała, a wręcz przeciwnie, miło zaskoczyła. Z pewnością tam wrócimy na nieco dłuższy pobyt niż 1 dzień!
Polecany artykuł:Booking.com