Macedonia
Macedonia

Wakacje Macedonia – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Czas czytania: 5 minuty

Macedonia Północna choć jest łatwo dostępna to wciąż jest pomijanym krajem. Jest to państwo częściowo bałkańskie, częściowo śródziemnomorskie, które w swojej historii było pod silnym wpływem kultury rzymskiej, greckiej, albańskiej i osmańskiej.

Macedonia Północna to swego rodzaju „Bałkany w pigułce” z szeroką gamą wpływów i grup etnicznych, nowoczesnymi miastami i pięknymi krajobrazami, gdzie życie toczy się we własnym, niepowtarzalnym tempie. Co warto zobaczyć podczas wakacji w Macedonii?

Wakacje Macedonia – co zobaczyć?

Ze względu na burzliwą przeszłość Macedonii Północnej jest to jeszcze mało znany cel podróży, który ma mnóstwo niesamowitych rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

Prilep

Położony w pobliżu malowniczych wzgórz, z ruinami starej fortecy, Prilep jest idealnym miejscem dla miłośników historii. Niegdyś była to siedziba średniowiecznego królestwa, w związku z tym znajduje się tu wiele zabytkowych kościołów i klasztorów. Wędrówka do X-wiecznej fortecy jest koniecznością podczas wizyty w Prilep ze względu na zapierające dech w piersiach widoki na miasto i okolicę. Po drodze miniesz wiele dziwnychformacji skalnych, takich jak na przykład Kamienny Słoń.

Skopje

Skopje jest zdecydowanie najbardziej eklektyczną stolicą Europy. Warto odwiedzić takie miejsca jak Kameni Most (Kamienny Most), kościół Sveti Spas, twierdzę Tvrdina Kale i stary turecki bazar Caršija. Koniecznie zobacz także gigantyczny posąg Aleksandra Wielkiego, zamówiony z okazji 20. roku niepodległości Macedonii. Zakupy i życie nocne w Skopje to również coś, czego warto doświadczyć – jeśli tego właśnie szukasz, udaj się prosto na ulicę Makedonija.

Bitola

Bitola to stare osmańskie miasto nazywane niegdyś „miastem konsulów”, ponieważ pełniło funkcję centrum dyplomatyczne regionu. Eleganckie i wyrafinowane to cechy, które opisują to miasto. Znajdziesz tu kolorowe kamienice z XVIII wieku i tureckie meczety.

Warto wybrać sie na spacer wzdłuż Širok Sokak (Szerokiej Ulicy) oraz usiąść w jednej z kawiarni i napić się espresso. Bitola jest drugim co do wielkości miastem i jest ulubionym miejscem Macedończyków ze względu na kulturę kawiarnianą i europejską atmosferę. Warto zobaczyć także łaźnię turecką Deboj Amam ( z XVII wieku), Stary Bazar, meczet Jeni i meczet Isak Beg (oba z XVI wieku).


Kruševo

Choć Kruszewo liczy nieco ponad 5000 mieszkańców, niegdyś było ono własną republiką. Macedończycy utożsamiają miasto z wielowiekową walką o niepodległość od Imperium Osmańskiego. Podczas ostatniej rewolucji, gdy wydawało się, że Macedonia może odnieść sukces, Kruševo doświadczyło dziesięciu dni wolności, zanim ogromna armia osmańska spaliła miasto i zabiła bohaterów narodowych, takich jak Pitu Guli i Nikola Karev, którzy przewodzili rewolucji.

Polecamy także:  Za co kochamy Bałkany?

Warto tu odwiedzić Mechkin Kaman i Makedonim, dwa pomniki zbudowane dla upamiętnienia powstania. Położone w Górach Baba Kruševo oferuje niesamowitą architekturę, kilka klasztorów oraz kościołów, które warto odwiedzić.

Park Narodowy Mawrowo

Park Narodowy Mawrowo to największy ośrodek zimowy w Macedonii, obejmujący ponad 730 km2 lasów, wąwozów, wodospadów i stoków. Znajduje się tu również najwyższy szczyt kraju Golem Korab, który wznosi się na wysokość 2 764 m n.p.m. Bez względu na porę roku, świeże powietrze na dużych wysokościach i oszałamiające widoki są warte zobaczenia. Miłośnicy przyrody mogą wędrować wśród różnorodnej fauny i flory oraz wybrać się na wycieczkę wokół jeziora Mavrovo.

Park Narodowy Pelister

Najstarszym z trzech wielkich parków narodowych jest Pelister, położony w zachodniej Macedonii w pobliżu Bitoli. Z pobliską górą Pelister (2600 m n.p.m.) i ośmioma innymi szczytami sięgającymi ponad 2000 m n.p.m. jest to miejsce idealne dla miłosników gór. Rośnie tu gatunek pięcioigłowej sosny molica – występującej tylko na Półwyspie Bałkańskim. Oprócz tego występują tu także sarny, wilki, niedźwiedzie, kozice, orły, kuropatwy i kawki. Pelister ma również dwa wspaniałe górskie jeziora, które miejscowi nazywają Pelisterski Oczi.

Antyczne ruiny miasta Stobi

Jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju znajduje się w Stobi. Antyczne miasto Stobi założono w VII wieku i kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk, od Macedończyków po Rzymian i Bizantyjczyków. Strategicznie położone wzdłuż starego rzymskiego szlaku handlowego, Stobi szybko stało się centrum dla kupców podróżujących z Serbii do Morza Egejskiego w Grecji. Miejsce wykopalisk jest otwarte codziennie, a samo miasto znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Skopje.

Gewgelija

Słoneczna Gewgelija ma reputację miejsca zabawy. Nazywana jest także „macedońskim Las Vegas” ze względu na kasyna, pięciogwiazdkowe hotele, kluby nocne, galerie i miejsca koncertowe. Warto się tu wybrać dzięki wysublimowanemu klimatowi oraz lasom sosnowym i liściastym.

Povardarie

W Macedonii znajduje się ponad 24 000 hektarów winnic, a także niesamowita 2000-letnia historia uprawy winorośli. Głęboko w żyznej dolinie rzeki Vardar leży Povardarie, którego wina są dobrze znane na całym świecie. Najpopularniejsze odmiany to Vranec i Smederevka – więc koniecznie spróbuj ich podczas wakacji w Macedonii.

W Povardarie znajdują się trzy winiarnie, które warto odwiedzić: Winiarnia Tikves, Winiarnia Stobi i Popova Kula. Winiarnia Popova Kula jest regularnie klasyfikowana jako najlepsza winiarnia w kraju. Produkują ponad 20 win i oferują lekcje gotowania, zakwaterowanie i pokazy folklorystyczne.

Polecamy także:  Struga Macedonia - atrakcje, plaże, noclegi

Strumica

Strumica leży we wschodniej Macedonii i oferuje wiele wspaniałych atrakcji wartych odkrycia. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę w pasmo górskie Bełasica lub udać się do pobliskich wodospadów Smolare i Kolesino.

Znajduje się tu również kilka pięknych klasztorów, w tym Veljusa i Vodoca. Oba są bizantyjskie i nadal zamieszkiwane zarówno przez mnichów, jak i mniszki.

Ochryda

Największe miasto nad Jeziorem Ochrydzkim – Ochryda, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma do zaoferowania niezwykłą historię i dziedzictwo. Na szczycie listy znajdują się freski w kościele św. Zofii, starożytny teatr, kościół św. Klemensa (XIII wiek) i twierdzę cara Samuela – z której roztacza się niesamowity widok na miasto i jezioro.

Okoliczne góry sięgają 2800 m n.p.m., co oznacza, że Ochryda ma nie tylko znaczenie kulturowe, ale także okolica oferuje piękne widoki. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie miasta jako bazy wypadowej do zwiedzania jeziora, a także wielu okolicznych miast i klasztorów. W odległości zaledwie 30 km znajduje się przepiękny Monastyr Świętego Nauma, jeden z najbogatszych i najstarszych klasztorów w kraju.

Struga

Wizyta w Struga w Macedonii to świetna jednodniowa wycieczka z Ochrydy. Struga nazywana jest także „miastem poezji”. Warto wiedzieć, że hymn narodowy Macedonii „Denes nad Makedonija se raga” został napisany przez Vlado Maleskiego, poetę urodzonego w Strudze. Po raz pierwszy hymn został publicznie odśpiewany w samym mieście. W mieście warto zobaczyć m.in.: kościół św. Jerzego, Halveti Teke i ulicę Goce Delcev, gdzie znajdują się dobrze zachowane tradycyjne domy.

Klasztor św. Nauma

Około 30 minut jazdy samochodem z Ochrydy znajduje się Sveti Naum – imponujący klasztor z X wieku, który znajduje się na wysokim klifie nad jeziorem. Klasztor znany jest z przepięknych fresków i malowniczego widoku na jezioro Ochrydzkie. Znajdują się tu jedne z najlepszych fresków religijnych na całych Bałkanach.

Jezioro Tikwesz

Zbudowane w 1968 roku jezioro Tikwesz jest zarówno największym, jak i najstarszym sztucznym jeziorem w Macedonii. Znajduje się w pobliżu Kavadarci i jest idealnym miejscem na rodzinny piknik i spacery. Można tu nurkować, żeglować, pływać kajakiem, a latem uprawiać paralotniarstwo lub jazdę na rowerze górskim, a zimą jeździć na nartach i snowboardzie. Jeśli lubisz wędkować, spędź poranek próbując złowić suma, który może osiągnąć ponad dwa metry długości.

Kumanowo

Kumanovo to jedno z większych miast w Macedonii Północnej, która oferuje mieszankę kultury macedońskiej i serbskiej. Miasto i okoliczne wioski podkreślają kolorową wieloetniczną mieszankę mniejszości rzymskiej, serbskiej, albańskiej i tureckiej. Warto zobaczyć Kostoperka Karpa – unikalną formację skalną, kościół św. Jerzego, pomnik Batko Gjorgjija – lokalną postać historyczną.

Wakacje Macedonia Północna noclegi

Booking.com