Alicante
Hiszpania,  Hiszpania atrakcje

Alicante – TOP 12 atrakcji, plaże i noclegi

Czas czytania: 10 minuty

Alicante to słoneczna nadmorska miejscowość w Hiszpanii, która pierwotnie nosiła nazwę Lucentum (co oznacza „miejsce światła”) podczas panowania starożytnych Rzymian, którzy się tu osiedlili. Dziś odwiedzający nadal przyjeżdżają tu, aby cieszyć się słońcem i przyjemnym klimatem, a także pięknym położeniem w rozległej zatoce.

Alicante jest popularnym letnim i zimowym kurortem na Costa Blanca w Hiszpanii. Oczywiście podczas pobytu musisz spróbować lokalnej kuchni. Nie wyjeżdżaj bez spróbowania arroz a banda (ryż z rybą), olleta (gulasz z ciecierzycy, fasoli i warzyw) i turrón (nugat miodowo-migdałowy). Poznaj najlepsze miejsca do odwiedzenia, korzystając z naszej listy najciekawszych atrakcji w Alicante.

Alicante – TOP 12 najciekawszych atrakcji

Castillo de Santa Bárbara

Castillo de Santa Bárbara znajduje się na wzgórzu Monte Benacantil. Jest on świadectwem militarnego przeznaczenia zamku w czasach Kartagińczyków.

Oryginalny islamski alcazar (mauretańska forteca) z IX wieku został zdobyty przez chrześcijańskiego księcia Alfonsa Kastylijskiego. Zwycięska bitwa odbyła się w dniu święta Santa Barbara, co tłumaczy nazwę zamku. Za panowania Filipa II zamek odnowiono w stylu renesansowym.

Zamek jest otwarty przez cały rok do zwiedzania. Możesz zobaczyć La Torreta- starą twierdzę (wieżę), salę przyjęć Filipa II, Patio de Armas i wał obronny Revellín del Bon Repós. Przez cały rok w zamku organizowane są również weekendy tematyczne i atrakcje gastronomiczne.

Panoramiczne widoki na wybrzeże także robią niesamowite wrażenie. Z punktu widokowego znajdującego się na wale i wieży rozciąga się widok na miasto, zatokę oraz wzgórza na północy.

Explanada de España

Explanada de España nazywana także Paseo de la Explanada lub Promenadą Explanada biegnie równolegle do przystani jachtowej i portu. Otoczony rzędami kołyszących się palm, ten wyłożony mozaiką chodnik zachęca do nieśpiesznych spacerów.

Explanada de España to centrum życia towarzyskiego w Alicante, które szczególnie ożywa w letnie wieczory. Gdy jest ciepło, możesz cieszyć się chłodną śródziemnomorską bryzą, która wieje od strony portu.

Warto wybrać się do kawiarni Chocolatería Valor (14 Passeig Esplanada d’Espanya), w której serwowana jest gorąca czekolada z przepysznym churros. Jeśli odwiedzasz miasto latem, możesz wybrać się na targ na świeżym powietrzu. Jedna z części Explanada de España poświęcona jest Targom Rzemiosła w Alicante, gdzie można znaleźć wyroby rzemieślnicze i tradycyjne słodycze, takie jak turrón (nugat).

Niemal zawsze tętniąca energią Explanada de España często stanowi scenę dla ulicznych wykonawców. Przy promenadzie znajduje się również audytorium La Concha, w którym odbywają się koncerty muzyczne, występy taneczne i inne wydarzenia kulturalne. W odległości krótkiego spaceru od promenady Explanada de España znajdują się dziesiątki lepszych i gorszych restauracji.

Promenada zaczyna się na Plaza Puerta del Mar i kończy w Parque de Canalejas – bujnym parku nadmorskim. Podczas spaceru promenadą można zobaczyć kilka najważniejszych historycznych atrakcji miasta, w tym Casa Carbonell, która jest przykładem architektury modernistycznej oraz Plaza de Gabriel Miró ze stuletnimi drzewami liściastymi.

Jeśli podróżujesz z młodszymi dziećmi wybierz się do parku rozrywki El Mundo de los Niños (Świat Dzieci) (w pobliżu Parque de Canalejas).

Museo Arqueológico Provincial de Alicante

Interesujące Museo Arqueológico Provincial de Alicante (MARQ) zabierze Cię w podróż przez 100 000 lat historii. Kolekcja obejmuje prehistorię, klasyczny okres starożytności z greckimi, rzymskimi i iberyjskimi artefaktami oraz średniowiecze.

Najważniejsze elementy kolekcji obejmują m.in.: starożytne monety, figurę bogini Tanit i ceramikę iberyjską. Szczególnie imponująca jest wystawa z asortymentem ponad 300 artefaktów pochodzących ze średniowiecza.

Muzeum prezentuje również informacje na temat stanowisk archeologicznych Lucentum i Illeta dels Banyets, a także Sanktuarium Pla de Petracos, gdzie odkryto wiele artefaktów.

Oprócz zbiorów, muzeum pokazuje odwiedzającym kulisy prac wykopaliskowych. Eksponaty pokazują również, w jaki sposób badacze uczą się o przeszłości na podstawie znalezionych przedmiotów. Muzeum można odwiedzać przez cały rok. Otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Playa del Postiguet

Playa del Postiguet znajduje się w samym centrum miasta Alicante, w pobliżu Castillo de Santa Barbara. Ta szeroka plaża oferuje łagodne fale i spokojne turkusowe wody morza.

Turyści odwiedzają tę plażę w okresie letnim ze względu na drobny złoty piasek i udogodnienia, w tym restauracje, toalety publiczne, prysznice, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, a także parasole i leżaki do wynajęcia.

Playa del Postiguet znajduje się obok pięknej i przestronnej Mariny Alicante, gdzie cumuje wiele jachtów oraz prywatnych łodzi. Można tu pospacerować, zrelaksować się na ławce i podziwiać nadmorską scenerię lub zjeść posiłek w jednej ze stylowych restauracji na nabrzeżu.

Fasada Mercado Central

Odwiedź Mercado Central de Alicante, aby poznać lokalną kulturę i życie codzienne. Zbudowana na początku XX wieku, ta duża hala targowa posiada wiele modernistycznych elementów na swojej fasadzie.

Polecamy także:  Walencja Hiszpania - TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Wewnątrz znajduje się tętniący życiem targ, na którym rolnicy, rybacy i inni sprzedawcy żywności sprzedają swoje wyroby i połowy. Pierwsze piętro jest prawie w całości poświęcone artykułom gospodarstwa domowego, nabiałowi i stoiskom rzeźniczym sprzedającym mięso, natomiast na drugim piętrze znajdują się warzywa i targ rybny.

Targ jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 7:00 do 14:30 (do 15:00 w soboty). Lokalne restauracje korzystają z tego targu jako źródła codziennych składników. Gwarna atmosfera sprawia, że jest to przyjemne miejsce do spacerowania.

Playa de San Juan

Ta ładna piaszczysta plaża znajduje się zaledwie 15 minut jazdy od centrum Alicante. Dzięki rozległej linii brzegowej Playa de San Juan jest idealnym miejscem do opalania i relaksu. Playa de San Juan została wyróżniona Błękitną Flagą za bezpieczeństwo i czystość wody. Spokojne wody nadają się do pływania i uprawiania sportów wodnych. Szeroki wybór kawiarni, restauracji i barów z przekąskami wzdłuż plaży sprawia, że można tu wygodnie spędzić cały dzień.

Ratusz w Alicante

Ayuntamiento (ratusz) w Alicante zawsze robi piorunujące wrażenie (przynajmniej na mnie). Ten okazały barokowy budynek ma ozdobną fasadę w stylu churrigueryzmu (hiszpańska odmiana baroku) i dwie imponujące wieże, które wznoszą się na wysokość 35 metrów.

Na schodach prowadzących do budynku znajduje się instrument używany w Hiszpanii jako punkt odniesienia do pomiaru wysokości nad poziomem morza. Budynek jest wpisany na listę zabytków i jest otwarty dla zwiedzających codziennie przez cały rok. Ayuntamiento jest zamknięte tylko 25 grudnia, 1 stycznia oraz 6 stycznia.

Wewnątrz Ayuntamiento koniecznie trzeba zobaczyć Salón Azul (Niebieski Pokój), który jest ozdobiony meblami z epoki królowej Isabel. Koniecznie odwiedź także Capilla del Oratorio (kaplicę), w której odbywają się msze. Ayuntamiento znajduje się za parkiem Explanada de España i w pobliżu Plaza Puerta del Mar.

Latarnia morska na przylądku Las Huertas na wybrzeżu Alicante

Kilka małych zatoczek morskich znajduje się na obrzeżach Alicante na Cabo de las Huertas, między San Juan i Albufereta. Cala Cantalars to małe zatoczki w cichej dzielnicy mieszkalnej znajdujące się około dwa kilometry od centrum Alicante. Zatoki Cala dels Jueus są zarówno skaliste, jak i piaszczyste. Oba te obszary mają skaliste wybrzeże, które doskonale nadaje się do nurkowania.

Bazylika Santa María

Znajdująca się w dzielnicy Barrio Santa Cruz – Bazylika Santa María jest najstarszym kościołem w Alicante i zastąpiła główny meczet Alicante pochodzący z czasów mauretańskich. Kościół pochodzi z XIV wieku i został przebudowany przez katolickich monarchów w XV wieku.

Pierwotnie gotycka, bazylika została przebudowana w XVIII wieku. Na głównej fasadzie znajduje się rzeźba Matki Boskiej autorstwa Juana Bautisty Borji, będąca wspaniałym przykładem szczegółowego rzeźbienia w kamieniu.

Kolejną wyjątkową cechą budynku jest para dzwonnic, które choć umieszczone są po obu stronach wejścia, nie pasują do siebie. Jedna z dzwonnic została zbudowana w XIV wieku, a druga dopiero w XVIII wieku.

Bazylika Santa Maria jest otwarta przez cały rok. Godziny otwarcia to 10:00-19:00 od poniedziałku do soboty i 14:00-19:00 w niedziele. Wejście wymaga uiszczenia opłaty za wstęp, która obejmuje audioprzewodnik (do wyboru w języku angielskim, hiszpańskim lub francuskim).

Muzeum Sztuki Współczesnej w Alicante

Muzeum Sztuki Współczesnej w Alicante prezentuje wspaniałą kolekcję awangardowej sztuki XX wieku. Kolekcja mieści się w XVII-wiecznym barokowym budynku, który stoi naprzeciwko Bazyliki Santa María.

Otwarte w 2011 roku muzeum posiada stałą kolekcję sztuki współczesnej, która obejmuje obrazy, rzeźby i rysunki. Kolekcja obejmuje arcydzieła wybitnych artystów, takich jak Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí, Juan Gris i Julio González.

Muzeum prezentuje również prace dwóch głównych artystów z Alicante: Juany Francés i Eusebio Sempere. Wstęp do muzeum (czynnego codziennie) jest bezpłatny. Dostępne są także wycieczki z przewodnikiem.

Konkatedra San Nicolás de Bari

Concatedral de San Nicolás de Bari stoi w samym sercu miasta, w pobliżu ratusza. Ten XVII-wieczny kościół zbudowano na miejscu dawnego meczetu i jest poświęcony patronowi miasta.

Chociaż z zewnątrz jest prosty, wnętrze jest imponujące. W sanktuarium znajduje się kilka godnych uwagi retabulów, w tym wspaniałe dzieło z XVII wieku, które jest w całości pozłacane. XV-wieczny krużganek jest również wspaniały.

Ten wyjątkowy kościół łączy elementy barokowe ze stylem herreriańskim- szkołą architektoniczną, która rozkwitła w epoce renesansu w Hiszpanii. Budynki w stylu herreriańskim wyróżniają się surowymi fasadami i precyzyjnymi geometrycznymi liniami.

Plaza de Gabriel Miró

Ten uroczy plac oddaje hołd znanemu pisarzowi z Alicante- Gabrielowi Miró. Popiersie Gabriela Miró stoi na jednym końcu placu. Wchodząc na Plaza de Gabriel Miró od razu odczuwa się spokój. Zacieniony przez liściaste figowce plac obfituje w bujną roślinność. Centrum zdobi fontanna z ciekawymi rzeźbami.

Położony w pobliżu starego miasta w Alicante- Plaza de Gabriel Miró oferuje wytchnienie od zgiełku miasta. Można zrelaksować się na tarasie lub wybrać się na niespieszny spacer po pięknym terenie.

Alicante atrakcje w pobliżu

Malownicze miasteczko Altea

Z daleka Altea wygląda jak niewielka grupa budynków położonych na wzgórzu. To średniowieczne miasteczko, położone jest około 45 minut jazdy samochodem od Alicante.

Altea posiada kościół Dziewicy Consuelo z uderzającą niebiesko-białą kopułą wyłożoną kafelkami. Charakterystyczne bielone domy i klimatyczne brukowane uliczki dodają uroku starego świata. W wielu częściach miasta znajdują się zacienione tarasy i punkty widokowe, z których można podziwiać malownicze krajobrazy. Niektóre z wąskich uliczek zamieniają się w schody dla pieszych, które prowadzą w dół do morza.

Polecamy także:  Teneryfa w grudniu? Czy warto spędzić święta na Teneryfie?

W sierpniu, w sobotę najbliższą dniu Świętego Wawrzyńca Castell de l’Olla organizuje spektakularny festiwal z tańcami, muzyką i olśniewającym pokazem sztucznych ogni. Natomiast pod koniec września odbywa się festiwal celebrujący stare tradycje chrześcijan i Maurów z tego regionu.

Playa de Los Saladares

Kolejną interesującą plażą jest Playa de Los Saladares, która jest oddalona o około siedem kilometrów od Alicante. Nieskazitelna linia brzegowa ze złotym piaskiem rozciąga się na prawie dwa kilometry, a na jednym jej końcu znajdują się wydmy. Playa de Los Saladares posiada publiczne toalety, prysznice, sklepy, restauracje, nadmorską promenadę, plac zabaw dla dzieci, parasole plażowe oraz leżaki. Plaża ta jest doskonałym miejscem do opalania i spokojnych spacerów nad brzegiem morza.

Chinchilla de Monte-Aragon, Albacete

Miasto Albacete znajduje się w regionie Kastylia-La Mancha, około 160 kilometrów od Alicante i można do niego najszybciej dojechać pociągiem w około godzinę.

W el Alto de la Villa (górnym mieście) znajduje się XVI-wieczna katedra San Juan Bautista. Budynek został pierwotnie zaprojektowany przez Diego de Siloé w stylu gotyckim i był kontynuowany w stylu renesansowym. Posiada on piękny ołtarz główny w stylu churriguerskim, a w zakrystii znajduje się pięć malowideł ściennych przedstawiających sceny biblijne.

W nowszej dolnej części miasta w Parque Abelardo Sánchez znajduje się Muzeum Albacete z trzema działami: archeologii, sztuk pięknych i etnologii. Wśród skarbów kolekcji archeologicznej znajdują się iberyjskie rzeźby z Cerro de los Santos, starożytne rzymskie lalki wykonane z kości słoniowej, rzymskie mozaiki z Balazote i gotyckie przedmioty religijne.

Prowincja Albacete w regionie Kastylia-La Mancha szczyci się dobrze zachowanym średniowiecznym miastem Chinchilla de Montearagón, które jest godne uwagi ze względu na monumentalny ufortyfikowany zamek na wzgórzu. Miasto słynie także z tradycyjnych obchodów Wielkanocy.

Las Cuevas del Canelobre

Las Cuevas del Canelobre to naturalny system jaskiń znajdujący się około 24 km od Alicante, na zboczach gór Sierra del Cabeçó d’Or, obszaru z zapierającymi dech w piersiach widokami na wybrzeże.

Jedna z jaskiń została porównana do katedry, ponieważ posiada 150-metrową salę wypełnioną mnóstwem stalaktytów i stalagmitów. Turyści z przyjemnością odwiedzą to wyjątkowe miejsce przyrodnicze. Wycieczki z przewodnikiem obejmują kolorowe oświetlenie, aby oświetlić jaskinie i muzykę dla nastroju. Jaskinie są czasami wykorzystywane jako miejsce koncertów, ponieważ oferują wyjątkową akustykę i naprawdę wyjątkową atmosferę.

Port na wyspie Nova Tabarca w Alicante

Podróżni mogą uciec na małą wyspę u wybrzeży Alicante – Tabarca, która jest jedyną zamieszkałą wyspą w regionie. Obszar wokół archipelagu jest Śródziemnomorskim Rezerwatem Morskim.

Krajobraz szczyci się niesamowitą różnorodnością biologiczną flory i fauny, a sama wyspa jest bogata w historię. Co ciekawe, była to dawna kryjówka piratów. Na wyspie jest wiele rzeczy do zrobienia, od zwykłego podziwiania zapierających dech w piersiach widoków i idyllicznej śródziemnomorskiej atmosfery po zwiedzanie muzeum na wyspie, relaks na plaży i posiłek w jednej z wielu doskonałych restauracji.

Alicante Hiszpania – TOP 3 polecane noclegi

Mar Apartments Alicante

Mar Apartments Alicante znajduje się w pobliżu plaży Playa de San Juan. Miejsce to oferuje bezpłatne WiFi oraz malownicze widoki na morze. Wyposażenie każdego apartamentu obejmuje klimatyzację, telewizor, aneks kuchenny z jadalnią, a także prywatną łazienkę.

Hotel Meliá Alicante

Hotel Meliá Alicante znajduje się w Alicante, pomiędzy portem i plażą Postiguet. Wszystkie pokoje dysponują WiFi i tarasem. Niektóre z nich oferują także malowniczy widok na morze.

Alicante Ocean View

Alicante Ocean View znajduje się w centrum miejscowości Alicante, w pobliżu plaży Playa del Postiguet. Apartament posiada bezpłatne WiFi, klimatyzację, ekspres do kawy, lodówkę oraz łazienkę. Obiekt ten oferuje także wspaniały widok na morze i góry.

Inne polecane noclegi w AlicanteBooking.com

Alicante pogoda – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

W Alicante, mieście leżącym na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, panuje klimat śródziemnomorski, z łagodnymi, stosunkowo deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami.
Średnie temperatury wahają się od 11,8 °C w styczniu do 26,4 °C w sierpniu.

Alicante zimą

Zima w Alicante trwająca od grudnia do lutego jest łagodną porą roku i charakteryzuje się okresami słonecznymi na przemian z rzadkimi okresami złej pogody, z wiatrem i deszczem. Występuje wiele słonecznych dni, a temperatura w ciągu dnia osiąga lub przekracza 20°C nawet zimą.
Bardzo zimne dni są rzadkością. Tylko w najzimniejsze noce w roku temperatura spada do 0 °C, ale nawet w takich przypadkach zwykle wzrasta powyżej 10 °C w ciągu dnia. W praktyce śnieg nigdy w Alicante nie pada.
Rekord zimna to -4,5 °C, który odnotowano w lutym 1956 roku. Inne bardzo niskie wartości to: -4 °C w grudniu 1970 roku oraz -2,5 °C w grudniu 1962 roku, styczniu 1971 roku i styczniu 1985 roku.

Alicante wiosną

Wiosna trwająca od marca do maja jest łagodna i słoneczna, z deszczowymi dniami. Późną wiosną pojawiają się popołudniowe burze z głębi lądu. W maju, a czasem w kwietniu, zaczynają pojawiać się pierwsze gorące dni, z temperaturami około 30 ° C.

Alicante latem

Lato trwające od czerwca do połowy września jest gorące i słoneczne. Zazwyczaj maksymalne temperatury oscylują wokół 28/29°C w czerwcu i wrześniu oraz około 30/32°C w lipcu i sierpniu. Jest także gorąco i wilgotno, ale jest też morska bryza.
Czasami jednak mogą wystąpić fale upałów, podczas których temperatury mogą osiągnąć 35/37 ° C, a czasami nawet 40 ° C. W lipcu 1994 r. temperatura osiągnęła 41,5 °C. W ostatnich latach osiągnęła 39 °C pod koniec czerwca 2012 r., 41 °C w lipcu 2015 r. i 40 °C na początku września 2016 r.

Alicante jesienią

Jesień to pora roku, która trwa w Alicante zazwyczaj od połowy września do listopada. Pora ta jest początkowo ciepła, a następnie stopniowo staje się chłodniejsza, gdy pojawiają się atlantyckie fronty.
Chociaż rzadko pada deszcz, w szczególności przy wschodnim wietrze, deszcze mogą czasami być obfite i skoncentrowane w krótkim okresie czasu, powodując powodzie.

Temperatury morza w Alicante

Morze w Alicante jest wystarczająco ciepłe do pływania od lipca do września, kiedy osiąga 25/26 °C, czyli więcej niż w innych częściach Hiszpanii. W czerwcu i październiku morze jest chłodne.