Sarajevo
Bośnia i Hercegowina,  Bośnia i Hercegowina atrakcje,  Bośnia i Hercegowina wakacje

Sarajevo (Sarajewo) -10 miejsc, które zmieniły świat

Czas czytania: 4 minuty


Sarajewo (Sarajevo) to miasto o zróżnicowanej i tragicznej historii. Sama nazwa, nabyta w połowie XV wieku, pochodzi od tureckiego słowa saraj – oznaczającego „pałac”. Miasto stało się niezwykle ważnym rynkiem na linii handlowej wschód-zachód, a następnie przeszło spod panowania Imperium Osmańskiego pod panowanie Austro-Węgier. W 1984 roku było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Z kolei, na początku lat 90-tych ubiegłego wieku miało tu miejsce krwawe oblężenie podczas wojny na Bałkanach. Jak można się spodziewać, Sarajevo to miejsce, w którym znajduje się wiele ważnych zabytków.

Od pierwszego tramwaju elektrycznego w całej Europie po miejsce, które wyznacza początek I wojny światowej. Gdziekolwiek udasz się w Sarajewie, każde z miejsc przypomina, że miasto zajmuje czołowe miejsce w historii ludzkości. Trudno będzie też nie wzruszyć się tak ważnymi datami minionych lat.

10 miejsc w Sarajewie, które zmieniły świat

Meczet Cesarski – Sultan Fatihjeden z najpiękniejszych meczetów osmańskich na Bałkanach

Jest to pierwszy meczet zbudowany po osmańskim podboju Bośni. Meczet Cesarski – znany również jako Sultan Fatih – opowiada historię bogatej historii religii w tym kraju. Wejście nie jest płatne, a po wejściu do środka zobaczysz przestronne wnętrza i ozdobne detale, zbudowane w klasycznym stylu osmańskim. W szczególności warto zwrócić uwagę na piękny mihrab (niszę w jednej ze ścian, wskazującą kierunek do Mekki).

Jako jeden z najstarszych meczetów w Bośni i Hercegowinie, ten interesujący budynek przetrwał wojnę i pożary i nadal stoi dzięki przebudowie i renowacji.

Lokalizacja: Obala Isa-bega Ishakovića, Sarajewo

Polecany artykuł: Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny co warto zobaczyć?

Sarajevo Ratusz – świadectwo siły

Spektakularny ratusz w Sarajewie to neo-mauretański klejnot architektoniczny. Na uwagę zasługuje witrażowy sufit i wspaniała mozaika. Ratusz nazywany również Vijećnica to historyczny budynek, który zniszczono w 1992 roku. Jednak z czasem został pieczołowicie odbudowany i obecnie wygląda tak jak w 1896 roku, kiedy został po raz pierwszy otwarty.

Polecamy także:  Prizren

W muzeum znajdującym się w piwnicy można oglądać różne historyczne fotografie. Nie znajdziesz tu zbyt wielu tekstów pisanych, więc warto wydać trochę więcej na aplikację audio podczas zwiedzania atrium.

Lokalizacja: Obala Kulina bana, Sarajevo

Pomnik wojenny – Vječna Vatra Wieczny Płomień

Położony w starej części Sarajewa – Wieczny Płomień jest pięknym i wzruszającym pomnikiem upamiętniającym tych, którzy stracili życie w mieście podczas II wojny światowej. Jak można się domyślić po nazwie – która w lokalnym języku zapisywana jest jako Vječna Vatra – jest to jeden ogień, który jest zawsze zapalony, w dzień lub w nocy, bez względu na porę roku. Pomnik Vječna Vatra pierwotnie odsłonięto w 1946 roku, w pierwszą rocznicę wyzwolenia Sarajewa.

Lokalizacja: Ulica Ferhadija, Sarajevo

Muzeum Dzieciństwa Czasu Wojny w Sarajewie

Jak sama nazwa wskazuje, Muzeum Wojennego Dzieciństwa w Sarajewie zawiera ekspozycje osób, które dorastały podczas oblężenia Sarajewa w latach 90-tych. Po wejściu w te ponure mury poznasz krótką historię wystawy.

Upewnij się, że masz ze sobą chusteczki, ponieważ demonstracje kruchości i piękna dzieciństwa wraz z niewinnością, która pokazuje swoją głowę nawet w najtragiczniejszych czasach wzruszają wielu odwiedzających. Trudno nie wzruszyć się tak przejmująco szczerymi historiami wojennymi z dzieciństwa.

Lokalizacja: 30-32, Logavina, Sarajewo

Pomnik wołowiny w puszkach ICAR – jeden z najbardziej sarkastycznych pomników na świecie

Pomnik Konserwy Wołowej ICAR jest doskonałym przykładem sarkastycznego poczucia humoru mieszkańców Sarajewa. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie broniąca się armia była źle wyposażona w broń, co doprowadziło do nieprzerwanego oblężenia. W miarę jego trwania zapasy żywności zaczęły się kończyć, co spowodowało międzynarodowy apel o pomoc.

Pomoc, która nadeszła była zdaniem projektanta pomnika – Nebojsy Serica Shoby, całkowicie bezużyteczna. Podobno zawierała ona konserwy, których data przydatności do spożycia minęła ponad 20 lat temu i których nie chciały jeść nawet zwierzęta w mieście. W zachwycającym pokazie ironii, napis na cokole pod gigantyczną puszką wołowiny brzmi: „Pomnik dla Wspólnoty Międzynarodowej od wdzięcznych obywateli Sarajewa”.

Lokalizacja: Marijin Dvor, Sarajewo

Sarajevo spotkanie kultur – miejsce, gdzie wschód spotyka się z zachodem

Ten niezbyt oczywisty punkt orientacyjny może na pierwszy rzut oka nie wyglądać atrakcyjnie, ale wyznacza on miejsce, w którym spotykają się dwie dominujące kultury. Po jednej stronie znajdują się głównie chrześcijańskie wpływy austro-węgierskie. Z drugiej strony widać głównie islamskie wpływy osmańskie.

Polecamy także:  Bośnia i Hercegowina atrakcje, czyli TOP 9 największych atrakcji

Linia na chodniku oznaczająca punkt spotkania tych dwóch kultur znajduje się na ulicy Ferhadija, w pobliżu Gazi Husrev Bey’s Bezistan na starym mieście w Sarajevie. Z pewnością zauważysz wyraźne kontrasty architektoniczne między wschodem a zachodem.

Lokalizacja: Ferhadija, 71000 Sarajewo

Most Łaciński w Sarajewie

Zbudowany przez Imperium Osmańskie w 1550 roku Most Łaciński jest bez wątpienia najsłynniejszą przeprawą na rzece Miljacka. Jest to miejsce, w którym arcyksiążę Austrii-Este Franciszek Ferdynand i jego żona Zofia, księżna Hohenberg, zostali śmiertelnie postrzeleni w 1914 roku.

Wiele osób uważa, że sam most był miejscem egzekucji pary, ale jeśli udasz się do małego muzeum na rogu ulicy, natkniesz się na tablicę, która oznacza dokładne miejsce ich przedwczesnej śmierci. Jako miejsce, które zasadniczo rozpoczęło I wojnę światową, nie można nie poczuć się poruszonym wizytą na Moście Łacińskim.

Lokalizacja: BA, Obala Kulina bana bb, Sarajewo

Tunel pod lotniskiem w Sarajewie – Tunel Nadziei

Tunel Nadziei był niegdyś arcydziełem pomysłowości i przemysłu, zapewniając niezbędną linię życia dla oblężonego miasta Sarajewo. Niewielki tunel jest obecnie muzeum prezentującym wstrząsającą historię konfliktu między 1992 a 1995 rokiem oraz umiejętności, które Bośniacy byli w stanie wykorzystać, aby przetrwać.

Zyskujący popularność Tunel Nadziei jest obecnie bardzo popularnym miejscem. Wejście kosztuje zaledwie 10 marek. Przed wejściem wyświetlany jest krótki film wyjaśniający historię tunelu, a bezpłatny audioprzewodnik pomaga podkreślić jego tragiczną historię podczas poruszania się wzdłuż 20-metrowego tunelu.

Lokalizacja: BA, 1, Tuneli, Sarajewo

Sarajevske ruže – Sarajewskie róże

Róże Sarajewa są uderzającym przypomnieniem ciągłych bombardowań, którym miasto było poddawane podczas wojny w Bośni i Hercegowinie i na Bałkanach. W szczytowym okresie w Sarajewo uderzało około 300 pocisków dziennie, pozostawiając brutalne blizny na budynkach i chodnikach. W następstwie, dziury spowodowane eksplozjami zostały wypełnione czerwoną żywicą, naprawiając szkody bez ich ukrywania.

Mieszkańcy nadali tym czerwonym bliznom przydomek „Róże Sarajewa”. Każda potencjalnie oznacza miejsce, w którym zginął Sarajewianin. Nadają one tysiącom ofiar konfliktu bardziej osobistą perspektywę. Jest to zarówno wzruszający hołd, jak i ważne przypomnienie o tragedii, jaka spotkała to miasto.

Električna centrala na Hisetima

Stare Centrum Dystrybucji Elektrycznej w dzielnicy Marijin Dvor było odpowiedzialne za zasilanie pierwszego tramwaju elektrycznego w Europie, a także za oświetlenie ulic Sarajewa. Był to niegdyś jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych zbudowanych w okresie panowania austro-węgierskiego, choć niestety obecnie jest tylko ruiną.

Znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Hiseta i Kotromanića centrum było sercem zaciętej bitwy między członkami podziemnego ruchu oporu Sarajewa a wojskami faszystowskimi w 1945 roku. Zaprojektowane przez urodzonego w Czechach architekta Karla Paržika, miejsce to nie działa od 1992 roku. Jednak nadal jest warte odwiedzenia podczas podróży po Sarajewie, szczególnie jeśli lubisz opuszczone budynki.

Lokalizacja: Hiseta / Kotromanića, Sarajewo