Malta
Malta

Malta – TOP 17 najciekawszych atrakcji

Czas czytania: 11 minuty

Położone na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii, Wyspy Maltańskie (Malta, Gozo i Comino) mają fascynujące dziedzictwo. Ze względu na bliskość Tunezji, widoczne są tu wyraźne wpływy północnoafrykańskie. Co warto zobaczyć na Malcie i sąsiednich wyspach? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Valetta – elegancka stolica Malty

Valletta to stolica Republiki Malty. Całe miasto jest świadectwem wielkości Kawalerów Maltańskich, europejskich szlachciców, którzy otrzymali Wyspy Maltańskie od króla Hiszpanii w 1530 roku.

Rycerze stworzyli stolicę godną ich arystokratycznej pozycji, na równi z innymi wielkimi europejskimi stolicami. Możesz z łatwością poruszać się po tym małym mieście, które jest ograniczone dwoma portami: Grand Harbor i Marsamxett Harbor. Spacer po całym mieście zajmuje mniej niż godzinę.

Sercem miasta jest katedra św. Jana, XVI-wieczny kościół zbudowany przez różne zakony rycerskie pochodzące z różnych krajów, takich jak Francja, Hiszpania i Włochy. Gdy tylko wejdziesz do tego wspaniałego sanktuarium, będziesz pod wrażeniem wystawnego wnętrza z bogatym złoconym wystrojem.

W pobliżu znajduje się ogromny Pałac Wielkiego Mistrza, niegdyś rezydencja Kawalerów Maltańskich. Pałac ten szczyci się wspaniałymi obrazami, a także zbrojownią, które prezentują historię zwycięstw wojskowych rycerzy. Jeśli cenisz kulturę i zabytki, Valletta jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia na Malcie.

Nadmorski urok miejscowości Mellieha na Malcie

Mellieha to przyjazna rodzinom nadmorska miejscowość położona w malowniczej północno-zachodniej części Malty. Plaża w Mellieha ma największy odcinek piaszczystego brzegu z półtorakilometrową linią brzegową z drobnym białym piaskiem.

Zatoka Mellieha ma bardzo łagodne zejście, co sprawia, że jest ona odpowiednia dla rodzin z dziećmi. W najwyższym punkcie miejscowości znajduje się piękny XIX-wieczny barokowy kościół parafialny Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym znajduje się posąg Matki Boskiej. Figura Matki Boskiej w kościele jest czczona podczas corocznego Mellieha Village Festa. To dziewięciodniowe święto rozpoczyna się 30 sierpnia.

Naprzeciwko schodów prowadzących w dół z placu parafialnego znajduje się jaskinia-świątynia poświęcona Madonnie. Mówi się, że podziemne źródło przepływające przez jaskinię ma cudowną moc uzdrawiania. Mellieha ma również chronione siedlisko dla migrujących ptaków w rezerwacie przyrody Ghadira.

Średniowieczne miasto Mdina – wyspa Malta

Aby wejść do Mdiny, należy przejść przez Bramę Główną. W obrębie ogromnych, starożytnych murów obronnych miasta znajdują się ulice wolne od ruchu samochodów, które są wypełnione starymi budynkami z piaskowca.

Całe miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć tu wspaniałą barokową katedrę, XVII-wieczny klasztor Karmelitów i kilka starych pałaców. Muzeum Palazzo Falson Historic House (ulica Villegaignon) prezentuje autentyczny średniowieczny pałac, urządzony w oryginalnym stylu. Palazzo Falson posiada również cenne dzieła sztuki, antyki i orientalne dywany, a także kolekcję starożytnych monet.

Palazzo Vilhena (Plac Świętego Publiusza) to okazały XVIII-wieczny Pałac Magistracki, w którym obecnie mieści się Narodowe Muzeum Historii Naturalnej Malty.

Ħal Saflieni Hypogeum – neolityczne miejsce kultu – wyspa Malta

Ogromne rozmiary i tajemniczość Ħal Saflieni Hypogeum są niezwykle interesujące. Ten podziemny cmentarz z epoki neolitu (2500 roku p.n.e.) wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wartość kulturową.

Kompleks Ħal Saflieni Hypogeum stanowi rzadkie świadectwo zaginionej cywilizacji. Zwiedzanie tego miejsca oferuje niesamowite doświadczenie. Podczas wycieczki z przewodnikiem wejdziesz na teren kompleksu na poziomie gruntu. Następnie przechodzi się przez podziemne korytarze i schody, aby zejść na trzy poziomy nałożonych na siebie komór. Najniższe dwa poziomy to jaskinie stworzone przez człowieka, w całości wykute w wapiennej skale.

Naturalne światło dociera tylko do środkowego poziomu kompleksu. Archeolodzy spekulują, że ludzie z epoki neolitu używali jakiejś formy sztucznego oświetlenia, takiego jak pochodnie.

Najniższy poziom to komora „Święte Świętych”, która znajduje się ponad 10 metrów poniżej wejścia. Możesz spróbować wyobrazić sobie, jak ta komora była używana przez prehistorycznego człowieka do przeprowadzania rytuałów pogrzebowych i ceremonii.

Miejsce to jest niezwykłe ze względu na jego wiek (4000 p.n.e. do 1500 p.n.e.) i doskonały stan zachowania, wraz z pięknymi rzeźbionymi detalami i malowidłami w czerwonej ochrze. Fascynujący jest również sposób, w jaki elementy konstrukcyjne Ħal Saflieni Hypogeum odzwierciedlają architekturę współczesnych (prehistorycznych) megalitycznych miejsc, takich jak świątynie Tarxien.

Niektóre z artefaktów znalezionych w Ħal Saflieni Hypogeum są obecnie wystawiane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Valletcie.

Zalecamy zarezerwowanie biletów do Hypogeum online z wyprzedzeniem na określony dzień i godzinę. Ze względu na ochronę Ħal Saflieni Hypogeum ma limit 10 odwiedzających na godzinę.

Błękitna Laguna – wyspa Comino

Błękitna Laguna sprawia wrażenie gigantycznego basenu, w którym nie ma fal. Długość laguny odpowiada kilku basenom olimpijskim. Dobrzy pływacy mogą przepłynąć do zatoczki po drugiej stronie.

Laguna ma małą plażę z parasolami i leżakami dostępnymi do wynajęcia. Inną opcją jest opalanie się na gorącym skalistym zboczu wzgórza.

W szczycie sezonu plaża ta jest często zatłoczona do godziny 10:30, więc najlepiej przyjechać wcześniej. Laguna jest mniej zatłoczona po godzinie 16:00, jednak powracające promy przestają kursować około godziny 17:00 .

Podróż promem z Mgarr na wyspie Gozo zajmuje około 15 minut, aby dotrzeć do Błękitnej Laguny na wyspie Comino. Z wyspy Malta (wypływając z portu Marfa lub Cirkewwa), podróż promem do Błękitnej Laguny trwa około 30 minut.

Klify Dingli – wyspa Malta

Aby podziwiać inspirujące nadmorskie krajobrazy, wybierz się na krótką przejażdżkę samochodem lub autobusem z Błękitnej Groty w Wied iz-Zurrieq do klifów Dingli.

Znajdziesz tu ponad 250-metrowe klify Dingli, które opadają do Morza Śródziemnego. Główną atrakcją Dingli Cliffs jest punkt widokowy, który oferuje wspaniałe nadmorskie widoki.

Oprócz krótkiego szlaku pieszego, na klifach Dingli nie ma nic poza niewielką kaplicą na wzgórzu (zamkniętą dla zwiedzających), która jest poświęcona świętej Marii Magdalenie. Należy pamiętać, że nie ma tu toalet ani kawiarni.

Għajn Tuffieħa Bay i Gnejna Bay – wyspa Malta

Jeśli zwiedzasz okolicę samochodem, warto przejechać dwa kilometry od Golden Bay do malowniczej plaży znajdującej się w zatoce Ghajn Tuffieha. Plaża otoczona jest klifami i można się tu dostać pokonując 200 stopni.

Plaża Ghajn Tuffieha Bay jest uważana za jedną z najlepszych plaż na Malcie. Wody są tu zazwyczaj spokojne, z wyjątkiem sytuacji, gdy wywieszona jest czerwona flaga (wskazująca silne prądy).

Około siedem kilometrów od zatoki Ghajn Tuffieha znajduje się zatoka Gnejna, dobrze chroniona zatoka otoczona stromymi wapiennymi klifami. Aby dotrzeć do wspaniałej pomarańczowo-piaszczystej plaży, która jest popularna wśród miłośników snorkelingu, trzeba zejść po stromych schodach.

Pomiędzy zatoką Ghajn Tuffieha i zatoką Gnejna znajduje się wiejska wioska Mgarr. W pobliżu znajdują się ruiny rzymskich łaźni i starożytne koleiny wozowe (rowki w wapiennym płaskowyżu), które intrygują zarówno naukowców, jak i turystów.

Świątynie Ħaġar Qim- prehistoryczne stanowisko megalityczne – wyspa Malta

Wpisane na listę UNESCO świątynie Ħaġar Qim przyciągają podróżnych, którzy interesują się megalitycznymi miejscami na Malcie. Położony na skalistym płaskowyżu, ten park archeologiczny znajduje się na południowym wybrzeżu Malty.

Pochodzący z okresu od 3600 p.n.e. do 3200 p.n.e. starożytny kompleks świątyń był zakopany pod kopcami ziemi aż do jego odkrycia w 1839 roku. Imponujące wrażenie robi fasada, składająca się z dwóch pionowych kamieni podtrzymujących jedno kamienne nadproże.

Budowniczowie tych niezwykłych prehistorycznych świątyń nie stosowali symetrycznego układu trzech komór. Zamiast tego komory i absydy łączą się ze sobą, ale nie w jednolitym planie. Każda świątynia była indywidualnym miejscem kultu.

Największy megalit w tym liczącym 5000 lat miejscu ma ponad siedem metrów długości i waży około 20 ton. Małe głazy, wielkości kul do kręgli, porozrzucane po terenie, były używane jako kółka do przenoszenia masywnych megalitów na miejsce. Artefakty znalezione na miejscu, w tym bóstwa Fat, uważane za symbole płodności i Naga Wenus z Malty, są wystawione w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie.

Siggiewi – tradycyjna miejscowość maltańska

Ta tradycyjna maltańska wioska znajduje się w południowo-zachodniej części Malty, pomiędzy Rabatem a Marsaxlokk, w żyznej dolinie Girgenti, która zaczyna się w pobliżu klifów Dingli.

W centrum wioski znajduje się kościół parafialny św. Mikołaja z imponującą barokową fasadą stworzoną przez Lorenzo Gafà w 1693 roku.

Siggiewi Festa (święto św. Mikołaja) odbywa się pod koniec czerwca. Kościół jest oświetlony wielokolorowymi światłami, a jego relikwie są „obnoszone” po mieście.

Natomiast od maja do października Siggiewi jest gospodarzem Maltańskich Letnich Nocy Folklorystycznych w Limestone Heritage Park and Gardens. To tętniące życiem wydarzenie prezentuje kulturę maltańską z folklorystycznymi występami tanecznymi i muzycznymi, a także bufetem z pysznymi maltańskimi potrawami.

Wyspa Gozo

Wyspa Gozo jest najbardziej spokojnym miejscem na Wyspach Maltańskich. Dzięki spokojnym miasteczkom i dziewiczym plażom, ta mała wyspa jest idealnym miejscem na relaksujące wakacje przez kilka dni lub nawet tydzień.

Chociaż Gozo jest mniej rozwinięte niż Malta, wyspa ma wiele atrakcji kulturalnych: ufortyfikowane średniowieczne miasto Victoria, tętniący życiem nadmorski kurort Marsalforn oraz najważniejsze stanowisko archeologiczne – świątynie Ġgantija z około 3500 r. p.n.e..

Wyspa Gozo znajduje się w odległości krótkiej przejażdżki promem od Cirkewwa na Malcie.

Popeye Village – wyspa Malta

Popeye Village w Mellieha to urocza atrakcja turystyczna, która była pierwotnie planem filmowym dla filmu „Popeye” z 1980 roku z Robinem Williamsem w roli głównej. Dzięki filmowi stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Malty.

Plan filmowy to urocza nadmorska wioska zbudowana z 20 drewnianych konstrukcji. Goście witani są przez marynarza Popeye’a, a następnie mogą wybrać się na wycieczkę po wiosce, gdzie znajduje się poczta, piekarnia, remiza strażacka i inne budynki. Popeye Village posiada również plażę i sklep z pamiątkami.

Rabat – miejsce kręcenia serialu „Gra o Tron” – wyspa Malta

Tuż za murami obronnymi Mdiny znajduje się miasto Rabat. Oba miasta można zobaczyć tego samego dnia. Mdina i Rabat są czasami uważane za jeden obszar miejski.

W języku maltańskim słowo „Rabat” oznacza „przedmieście”. Rabat jest mniej turystyczny i bardziej nowoczesny niż Mdina, ale znajdują się tu godne uwagi atrakcje historyczne. Jednym z ciekawszych zabytków jest Casa Bernard – wielki XVI-wieczny dom, który nadal jest prywatną rezydencją, ale jest otwarty dla turystów zwiedzających z przewodnikiem. Dom jest ozdobiony zabytkowymi meblami, arcydziełami malarstwa i przedmiotami sztuki.

Domvs Romana zapewnia wgląd w codzienne życie w czasach starożytnego Rzymu, z eksponatami dotyczącymi mody, rozrywki i kuchni. Muzeum stoi na ruinach rzymskiej arystokratycznej kamienicy i zawiera jedne z najlepszych rzymskich mozaik z I wieku p.n.e. na świecie.

XVII-wieczny kościół parafialny św. Pawła stoi nad Grotą św. Pawła, gdzie podobno św. Paweł znalazł schronienie podczas swojego pobytu na Malcie. Obok kościoła, Muzeum Wignacourt prezentuje starożytne rzymskie artefakty i obrazy Mattii Preti oraz innych europejskich artystów.

Pochodzący z XV i XVI wieku klasztor św. Dominika jest ważnym celem pielgrzymek, ponieważ znajduje się w nim marmurowy posąg Matki Boskiej, który jest uważany za cudowny. Ogród na dziedzińcu klasztoru był wykorzystywany podczas kręcenia serialu „Gra o Tron”.

Prehistoryczne świątynie Tarxien, Malta

Wpisane na listę UNESCO świątynie Tarxien to największe i najlepiej zachowane prehistoryczne miejsce kultu na Malcie, które składają się z czterech megalitycznych struktur. Wykopane w 1914 roku miejsce zajmuje powierzchnię 5 400 m2 i prezentuje artystyczne osiągnięcia tajemniczej prehistorycznej kultury Malty w „okresie świątynnym” (późny neolit) między 3 600 p.n.e a 2 500 p.n.e.

Kamienne płaskorzeźby i rzeźby, które zostały tu znalezione są wystawiane w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie. Kamienne ściany czterech sąsiednich świątyń ozdobione są zaskakująco skomplikowanymi spiralnymi wzorami i figurami zwierząt. Dekoracyjna Świątynia Południowa zawiera największą kolekcję dzieł sztuki, w tym płaskorzeźby przedstawiające kozy, świnie, byki i barana. Znajdziesz tu również pozostałości posągu przedstawiającego boginię płodności.

Wschodnia świątynia zbudowana jest z solidnych ścian z płyt z rozpoznawalnymi otworami wyroczni. Świątynia Centralna ma plan architektoniczny składający się z sześciu okrążeń i ma łukowaty dach, który ujawnia zaawansowane technicznie techniki konstrukcyjne.

Warto wiedzieć: Stanowisko archeologiczne Tarxien Temples znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Ħal Saflieni Hypogeum. Oba miejsca można zwiedzić tego samego dnia.

Azure Window– Malta

Zapierające dech w piersiach nadmorskie widoki podczas dojazdu do Azure Window (Dwejra Window) stanowią ekscytujące wprowadzenie do tego wyjątkowego miejsca przyrodniczego. Dojeżdża się tu malowniczą trasą wzdłuż krętej drogi klifowej wysoko nad Morzem Śródziemnym.

Według mitologii Azure Window była domem dla syren (nimf morskich), które urzekały żeglarzy swoimi wdziękami. Możesz wybrać się na wycieczkę łodzią z przewodnikiem w jednej z jaskrawo pomalowanych maltańskich łodzi rybackich zwanych luzzu. Łodzie wypływają często, przez cały rok, gdy morze jest spokojne. Podczas 20-minutowej przejażdżki po morzu mija się sześć jaskiń, w tym Azure Window. Łuk zawalił się marcu 2017.

Plaża Golden Bay, wyspa Malta

Golden Bay w północno-zachodniej części Malty to jedna z najpiękniejszych zatok na wyspie. Ta malownicza i dobrze utrzymana plaża ma osłonięte piaszczyste wybrzeże osłonięte klifami.

Plaża ma niezwykle szeroką linię brzegową z miękkimi złotymi piaskami. Czyste, spokojne wody są tu bezpieczne do pływania. Można tu spędzić cały dzień opalając się i słuchając kojącego szumu fal uderzających o brzeg. Znajdują się tu również kawiarnie i restauracje z tarasami z widokiem na morze.

Plaża znajduje się obok luksusowego pięciogwiazdkowego hotelu Radisson Blu Resort & Spa, Malta Golden Sands, który posiada trzy restauracje, kawiarnię, bar, basen oraz centrum fitness.

W przeciwieństwie do innych plaż na Malcie, Golden Bay Beach znajduje się z dala od ruchu ulicznego, co czyni ją idealną ucieczką od gwaru turystów. Jednocześnie Golden Bay Beach jest łatwo dostępna samochodem lub autobusem. Przystanek autobusowy znajduje się zaledwie pięć minut spacerem od plaży.

Świątynie Mnajdra z maltańskiej epoki brązu, wyspa Malta

Świątynie Mnajdra, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdują się 500 metrów od świątyń Ħaġar Qim. Ten kompleks archeologiczny obejmuje trzy różne struktury.

Najstarsza struktura, Świątynia Południowa, datowana jest na około 3600 do 3200 p.n.e. Pozostałe dwie świątynie zbudowano pomiędzy 3150 r. p.n.e. a 2500 r. p.n.e.. Te trzy struktury reprezentują znaczący etap w prehistorycznym rozwoju człowieka znany jako Faza Ġgantija (około 3000 p.n.e do 2200 p.n.e), który był ważnym okresem maltańskiej epoki brązu.

Najbardziej intrygującą cechą świątyń Mnajdra są drzwi południowej świątyni. Drzwi są otoczone dwoma ogromnymi blokami z małymi otworami, które wyznaczają pozycję wschodzącego słońca w równonoc (pierwszy dzień wiosny i jesieni) oraz przesilenia (pierwszy dzień lata i zimy).

Żebbuġ, wyspa Malta

Historia tej miejscowość sięga 1436 roku. Wielki Mistrz de Rohan podniósł Zebbug do rangi miasta, zmieniając jego nazwę na Citta Rohan i zbudował łuk triumfalny przy wejściu do miasta.

Na głównym placu znajduje się barokowy kościół parafialny św. Filipa z Agiry w Żebbuġ z dwiema wieżami i bogato zdobionym wnętrzem. Pierwotny projekt został stworzony przez Cassarsa, architekta katedry św. Jana w Valletcie.

W czerwcu w Żebbuġ odbywa się coroczny festiwal religijny – Festa Świętego Filipa, w kościele parafialnym. Obchody obejmują procesje z orkiestrą, fajerwerki i kolorowe dekoracje. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest paradowanie przez wioskę srebrnego posągu świętego Filipa.

Malta – polecane noclegi

The Westin Dragonara Resort, Malta

The Westin Dragonara Resort, Malta oferuje zakwaterowanie z widokiem na Morze Śródziemne w miejscowości St Julian’s. Do dyspozycji gości są dwie prywatne plaże, kryte i odkryte baseny oraz restauracje.

Przestronne, klimatyzowane pokoje dysponują tarasem z widokiem na morze. Każdy pokój wyposażony jest w minibar, zestaw do parzenia kawy i herbaty oraz telewizor.

Hotel Verdi

Położony tuż przy The Strand, popularnej nadmorskiej promenadzie, hotel Verdi oferuje komfortowe pokoje w samym sercu najbardziej kosmopolitycznej dzielnicy Malty. Hotel znajduje się w odległości 20 minut jazdy autem od lotniska.

Land’s End, Boutique Hotel

Hotel butikowy Land’s End położony jest 5 minut spacerem od plaży Tigné Point. Oferuje on czterogwiazdkowe zakwaterowanie w miejscowości Sliema oraz taras, restaurację i bar.

Pozostałe polecane noclegi na MalcieBooking.com

Malta – najczęściej zadawane pytania – FAQ

Malta – jaki język?

Język maltański jest językiem urzędowym i wywodzi się z arabskiego zmieszanego z włoskim. Drugim językiem jest angielski.

Kim byli Rycerze Maltańscy?

Kraj ten jest również dumny z legendarnych Rycerzy Maltańskich, którzy walczyli z Turkami i rozpoczęli krucjaty.

Czy na Malcie jest drogo?

Ceny na Malcie są podobne do innych cen w popularnych nadmorskich kurortach w Europie. Z pewnością w sezonie wakacyjnym ceny są znacznie wyższe niż poza sezonem.

Kiedy najlepiej pojechać na Maltę?

Pogoda na Malcie jest idealna wiosną i jesienią. Podczas gorących letnich miesięcy też jest pięknie, ale i niezwykle tłoczno oraz drogo. Poza sezonem wakacyjnym ceny na Malcie są bardziej atrakcyjne.

Jaka waluta na Malcie?

Na Malcie obowiązuje euro od 1 stycznia 2008 roku.