Bałkany, za co kochamy Bałkany, Półwysep Bałkański
Bałkany,  Ciekawostki

Za co kochamy Bałkany?

Czas czytania: 4 minuty

Bałkany – dlaczego warto jechać na półwysep bałkański?

Bałkany. Kierunek mało oczywisty, zdecydowanie mniej popularny niż greckie wyspy, hiszpańskie plaże czy też portugalskie wybrzeże Algarve. Jednak Półwysep Bałkański to kierunek niezwykle fascynujący, inny oraz idealny na  objazdową podróż, podczas której zajadamy burek, pikantny ajvar, zwiedzamy kamienne miasta i miasteczka, słuchamy o historii, wylegujemy się na plaży oraz podziwiamy najpiękniejsze zachody słońca na świecie. Ale uwaga! Bałkany uzależniają – łatwo się w nich zakochać! Dlaczego? Zapraszam do wpisu!

Bałkany

Bałkany są mniej oblegane przez turystów oraz dużo tańsze niż na przykład: Hiszpania, Włochy, Francja czy Skandynawia, jednak są nie mniej fascynujące. Państwa bałkańskie to:

Każde z tych państw ma wiele do zaoferowania, różnią się pomiędzy sobą, jednak mają też wiele cech zbieżnych. Argumentów, aby pokochać Bałkany jest mnóstwo, przedstawiamy kilka z nich:

Przyroda i krajobrazy

Półwysep bałkański to idealny wybór dla osób lubiących spędzać aktywnie czas na łonie natury. Bałkany obfitują w malownicze krajobrazy, począwszy od gór, po jeziora, rwące rzeki oraz morze. Linia brzegowa Adriatyku to plaże żwirowe, kamieniste oraz piaszczyste i dające możliwość uprawiania sportów wodnych. Polecam spływ kajakiem w Chorwacji i Albanii, wspinaczkę po górach w Macedonii oraz odkrywanie jaskiń w Słowenii, Chorwacji czy Rumunii.

Nadmorskie krajobrazy, pasma górskie, doliny poprzecinane rzekami oraz malownicze miejscowości osadzone na zboczach wzgórz, to tylko niektóre z atrakcji dostępnych na Bałkanach. Udane wakacje spędzą tu podróżnicy szukający relaksu i odpoczynku na plaży oraz miłośnicy aktywnego odpoczynku.  Żeglowanie po chorwackich i greckich wyspach czy spływ w dół rzeki Tary, przez jeden z najgłębszych na świecie kanionów to kolejne z atrakcji, które warto zobaczyć i przeżyć.

Przeprawa przez pasmo górskie na granicy Macedonii i Albanii – Galiczicę oraz piesze wędrówki w okolicach klasztoru Treskavec również są idealne na aktywny wypoczynek na Bałkanach. Zimą polecamy szusowanie po doskonale przygotowanych trasach narciarskich w Czarnogórze, Chorwacji, Serbii oraz w Słowenii. Co ważne, na Półwyspie Bałkańskim znajduje się wiele atrakcji na każdą, nie tylko bogatą kieszeń!

Polecamy także:  Wodospad Kravica - atrakcje, dojazd, cennik

Historia

Antyczna Grecja uważana jest za kolebkę demokracji całej zachodniej cywilizacji. Jeśli interesujecie się historią starożytną tak jak jak, to Grecja spowoduje, że poczujecie się jak w raju. Jest tu mnóstwo antycznych ruin, w tym Akropol w Atenach. Inne równie ciekawe miejsca do zobaczenia w Grecji to na przykład: Wyrocznia delficka i pałac w Knossos na Krecie. Jednak cała Grecja jest to unikatowy w skali światowej zabytek.

Jednakże pozostałe państwa bałkańskie też mogą pochwalić się niesamowitą i bogatą historią. Na przestrzeni wieków Półwysep Bałkański znajdował się pod panowaniem wielkich mocarstw, takich jak: Cesarstwo Rzymskie, Cesarstwo Bizantyjskie oraz Imperium Osmańskie. Każde z tych mocarstw zostawiło tu wyraźny ślad w kulturze oraz w architekturze. Poza tym, zeszły wiek był czasem bardzo trudnym w całej historii Bałkanów, natomiast ślady po niedawnych wojnach domowych i umocnienia są nadal widoczne.

Znając chociaż trochę historię rozpadu Jugosławii i wojny w Bośni i Hercegowinie, tym bardziej należy docenić jak daleką drogę państwa te pokonały w tak krótkim okresie czasu. Podróżując przez kraje dawnej Jugosławii, można podziwiać nie tylko zabytki, ale także można być świadkiem przemiany gospodarczej tych państw.

Klimat

Pogoda na Bałkanach jest idealna przez cały rok, oczywiście występują różnice w temperaturach oraz w ilościach opadów między krajami, ponieważ Bałkany to górzysty i duży półwysep.

Klimat w północnej oraz centralnej części Bałkanów jest nieco chłodniejszy, natomiast zimy bywają długie i mroźne, dzięki czemu panują tu idealne warunki dla miłośników sportów zimowych. Poza tym przez pozostałą część roku temperatury sprzyjają wypoczynkowi.

W krajach południowych panuje typowy klimat śródziemnomorski, z łagodną zimą oraz z gorącym i suchym latem. Całe wybrzeże Półwyspu Bałkańskiego i liczne wyspy na Adriatyku będą idealnym wyborem.  Co więcej, miejsca takie jak na przykład: greckie Santorini, albańskie Ksamil oraz Petrovac w Czarnogórze, z pewnością zastąpią Seszele czy Karaiby.

Polecamy także:  Sveti Stefan - atrakcje i plaże

Kuchnia bałkańska

Cały Półwysep Bałkański słynie ze smacznej oraz niedrogiej kuchni, opartej przede wszystkim na świeżych, lokalnych produktach. Znajdują się tu przeróżne rodzaje mięs grillowanych, domowej produkcji wędliny i sery, chleby oraz faszerowane warzywa.

Jeśli chcemy dobrze zjeść na Bałkanach, to zawsze sprawdza się „złota zasada”- szukajcie małych knajpek, w których  stołują się mieszkańcy, mamy wówczas gwarancję pysznego smaku i wspaniałej, gościnnej, a przede wszystkim domowej atmosfery.

W Grecji oszałamia różnorodność dań: souvlaki, świeże sałatki, jagnięce kotleciki, ser halloumi, grillowana ośmiornica i owoce morza, niesamowita chałwa oraz bakława. Warto kupić tam butelkę lub więcej doskonałej oliwy i przywieźć do Polski.

Albania z kolei słynie ze wyjątkowo smacznych dań z jagnięciny i owoców morza. Natomiast punkt obowiązkowy „smakowania” Bułgarii to tarator, czyli chłodnik na bazie jogurtu z dodatkiem ogórków, doprawiony czosnkiem i koperkiem. Prawie każde z bałkańskich państw ma również swoją lokalną wersję ajvaru, czyli pasty z pieczonej papryki innych warzyw.

Zabytkowe miasta

Split, Ateny, Piran, Sarajewo, Budva oraz Varna to oczywiście tylko niektóre z fascynujących, historycznych miast leżących na Półwyspie Bałkańskim. W każdym z tych miast, znajduje się wiele zabytków z niezwykłą architekturą i bogatą historią, która tworzyła te miejsca. Trudno byłoby opisać wszystkie w jednym miejscu.

Stolica Albanii – Tirana – łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Bez problemu znajdziemy tam ślady nieodległych konfliktów zbrojnych, niszczejące budynki z czasów komunistycznych oraz nowoczesną architekturę.

Na ogromną uwagę zasługuje wyjątkowo malowniczy Mostar, który bardzo lubimy odwiedzać. Znajduje się on w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie. Miasto słynie z XVI-wiecznego kamiennego Starego Mostu, wpisanego w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zgodnie z tradycją młodzi mężczyźni, aby udowodnić swoją dorosłość i męskość skaczą z tego mostu do Neretwy.

Stolica Bułgarii – Sofia, wita  z kolei podróżników swoją średniowieczną architekturą oraz wąskimi ulicami, przy których wybudowano tajemnicze kościoły i klasztory.Wyjątkowo eklektyczne Skopje w Macedonii  zachwyca także swoją niepowtarzalną architekturą.


Powodów, aby zakochać się w Bałkanach jest po prostu mnóstwo, jednak najlepiej będzie, jeśli sami się o tym przekonacie i zobaczycie. Jeśli weźmiecie pod uwagę różnorodność całego półwyspu, wyjątkowy klimat, gościnnych mieszkańców, przystępne ceny oraz dodamy do tego niewielką odległość od Polski to otrzymamy idealne miejsce na udane wakacje dla całej rodziny.

12 komentarzy

Dodaj komentarz