Wodospad Kravica
Bałkany,  Bośnia i Hercegowina,  Bośnia i Hercegowina atrakcje,  Bośnia i Hercegowina wakacje

Wodospad Kravica – atrakcje, dojazd, cennik

Czas czytania: 4 minuty

Wodospad Kravica często nazywany Kravice, to jeden z najcenniejszych klejnotów Bośni i Hercegowiny. Kravica to duży tufowy wodospad kaskadowy powstały na rzece Trebižat. Znajduje się on w pobliżu miejscowości Ljubuški i około 40 km od Mostaru.

Miejsce to warto odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Chorwacji do Međugorje lub Mostaru. Popularność wodospadu Kravica wciąż rośnie, dlatego też warto go odwiedzić  zanim się stanie miejscem takim jak Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji.

Poniższy przewodnik dostarczy Ci najważniejszych informacji niezbędnych do zaplanowania wycieczki do Wodospadu Kravica w Bośni i Hercegowinie.

Kravica – co warto zobaczyć i atrakcje w pobliżu

Turyści odwiedzają Wodospad Kravica głównie po to, by podziwiać malowniczą przyrodę i spędzić czas na powietrzu. Oprócz wodospadu jest tu jednak wiele innych atrakcji, oto lista ciekawych miejsc i zajęć w okolicy.

Wodospad Kravica – Bośnia i Hercegowina

Główną atrakcją oczywiście są wodospady większe i mniejsze powstałe na rzece Trebižat z wodospadem Kravica na czele. Wysokość wodospadu wynosi około 25 metrów, a promień jeziora poniżej wodospadu – około 120 metrów. Sceneria wodospadu zmienia się w ciągu roku w zależności od poziomu wody. Dlatego w miesiącach letnich, ze względu na niższy poziom wody w basenie poniżej wodospadu, możliwa jest kąpiel (oczywiście na własne ryzyko!).

Wspinaczka, turystyka piesza, jazda na rowerze i pływanie

Wędrówki i pływanie w okolicznych jeziorach to naprawdę przyjemne doświadczenie. Można spędzić dzień na łonie natury i odświeżyć się w wodzie. Jeśli to możliwe, odkrywanie okolicy na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów.

Odkrywanie okolicy kajakiem po rzece Trebižat

Jeszcze jednym sposobem na zwiedzanie okolicy jest pływanie kajakiem. Trebižat jest bogata pod względem bioróżnorodności, występuje w niej wiele gatunków zwierząt i roślin oraz unikalne trawertynowe bariery. Jest to wyjątkowy krajobraz naturalny z prawdziwie nietkniętą przyrodą.

Muzeum Humac

Muzeum w Humac to najstarsze muzeum w Bośni i Hercegowinie. Mieści się ono w klasztorze franciszkańskim św. Antoniego z Padwy i zostało założone w 1884 roku. Znajduje się tu tablica z Humaca z XII w., najstarszy zachowany zabytek w Bośni i Hercegowinie napisany w języku chorwackim.

Polecamy także:  Za co kochamy Bałkany?

Rzymski obóz wojskowy Gračine

Innym ciekawym miejscem jest starożytny obóz wojskowy w Gračine pochodzący z I-III w. Znajdują się tu pozostałości rzymskiego kompleksu wojskowego, częściowo zbadane i zakonserwowane w latach 1977-1988. Wśród wydobytych artefaktów znajdują się pozostałości ceramiki, dzbanów, waz, monet, biżuterii, pierścieni, szkła, narzędzi i broni. W 2003 r. stanowisko archeologiczne zostało uznane za zabytek narodowy.

Tvrđava hercega Stjepana

Nad Ljubuški górują pozostałości twierdzy Tvrđava hercega Stjepana – XIV-wiecznego szlachcica z Hercegowiny. W źródłach pisanych pierwsza wzmianka o Ljubuški pochodzi z 1444 r. i nosi nazwę Lubussa.

Grobowce w Ljubuški

W pobliżu miejscowości Ljubuški znajduje się interesujący obiekt, na który składa się 214 nagrobków/stećków, w tym 88 płyt, 78 skrzyń, 1 skrzynia z cokołem, 9 sarkofagów oraz 48 egzemplarzy nieopisanych indywidualnie płyt i skrzyń. Większość zabytków pochodzi z XIV i XV w., a niektóre z nich być może nawet z XII w.

Wodospad Koćuša

Nie można przegapić innego uroczego wodospadu znajdującego się w Veljaci, około 20 minut jazdy od Wodospadu Kravica. Wodospad Koćuša ma około 5 metrów wysokości i 50 metrów szerokości. Bogactwem naturalnym tego obszaru są skały osadowe, tzw. tufy, które odkładały się przez lata. Wszystko to sprawia, że miejsce to jest niezwykle piękne i warte odwiedzenia, jeśli znajdujemy się w pobliżu.

Wodospad Kravica – bilety wstępu i ceny 2022

Wodospad Kravica jest otwarty przez cały rok w następujących godzinach pracy, w zależności od sezonu:

Styczeń – luty: 07:00 do 17:00

Marzec- Kwiecień: 07:00 do 18:00

Maj: 07:00 do 20:00

Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień: 07:00 do 22:00

Październik: 07:00 do 18:00

Listopad – Grudzień: 07:00 do 17:00

Po wejściu na teren parku znajduje się duży parking, na którym można zostawić samochód. Przy wejściu znajduje się również kasa biletowa i toaleta. Po wejściu na teren parku można wybrać zejście do wodospadu pieszo lub kolejką, która nie jest wliczona w cenę.

Poniżej znajduje się tabela z cenami obowiązującymi w 2022 roku. Należy pamiętać, że ceny mogą ulec zmianie, będę je aktualizować, ale zawsze można sprawdzić je na oficjalnej stronie internetowej.

Cena biletu wstępu dla 1 osoby dorosłej wynosi 20 KM. Obowiązuje ona przez cały rok.

Koszt biletu wstępu ze zniżką wynosi 10 KM. Cena ta obowiązuje przez cały rok. Prawo do zniżki mają wyłącznie osoby zamieszkałe w Bośni i Hercegowinie.

Koszt biletu wstępu dla uczniów od 7 do 18 lat wynosi 5 KM.

Cena wykonywania fotografii wodospadu w celach komercyjnych wynosi 50,00 KM za 1 h, natomiast za dzień wynosi 250,00 KM.

Cena filmowania Kravica w celach komercyjnych wynosi 100 KM za 1 h i 500 KM za dzień.

Legenda

Polecamy także:  Trebinje Bośnia i Hercegowina - TOP 5 atrakcji i zabytków

Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny
Przewodnicy i kierowcy autobusów dla grup liczących 25 lub więcej osób wchodzą za darmo
Cena obejmuje zwiedzanie wodospadu Koćusza i klasztoru-muzeum w Humac
Przejazd tramwajem kosztuje dodatkowo 2 KM (~1 EUR) od osoby

Kravica – jak dojechać?

Jeśli chcesz odwiedzić Wodospad Kravica, możesz zarezerwować jedną z licznych zorganizowanych wycieczek. Wycieczki te są często organizowane z takich miastach, jak na przykład: Mostar, Sarajewo, Dubrownik czy Split w Chorwacji. Jeśli chcesz  jednak zwiedzić to miejsce na własną rękę, musisz się trochę przygotować. Oto wszystkie możliwości dotarcia do Kravica.

Samochodem

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Wodospadu Kravica jest podróż samochodem. Jeśli nie posiadasz samochodu, a chciałbyś nim podróżować, zawsze możesz zdecydować się na wynajem samochodu w mieście, w którym się zatrzymasz. Ponadto można wynająć samochód przez Internet.

Wodospad Kravica można odwiedzić z kilku stron, najpopularniejszymi miastami, z których można wybrać się na tę jednodniową wycieczkę to Sarajewo, Mostar, Dubrownik oraz Split.

Mostar – Kravica

Jeśli jedziesz z Mostaru, podróż zajmie Ci mniej niż 1 h. Do wyboru jest kilka dróg. Najszybsza z nich to R424, która prowadzi także do Medziugorja, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Hercegowinie. Pozostałe trasy (przez E73/M17 lub M6) omijają uroczą wioskę Počitelj, a także malowniczą wioskę Blagaj.

Sarajewo – Kravica

Jeśli jedziesz z Sarajewa, musisz najpierw dotrzeć do Mostaru E73/M17 lub R433, aby kontynuować podróż do Kravica.

Chorwacja – Wodospad Kravica

Jeśli przyjeżdżasz z Chorwacji, najprawdopodobniej jedziesz z Dubrownika lub Splitu, ponieważ te dwa miasta turystyczne Chorwacji znajdują się najbliżej wodospadu. Z Dubrownika możesz wybrać jedną z dwóch opcji: śródlądową przez M6 i nadmorską przez D8. Czas przejazdu w obu przypadkach wynosi około 2 godzin.

Jeśli przyjeżdżasz ze Splitu to możesz wybrać autostradę – drogę E65. Przejazd trwa mniej niż 2 godziny, jednak jest ona płatna.

Autobusem

Jeśli nie zarezerwujesz zorganizowanej wycieczki autokarowej do wodospadu Kravica, samodzielne dotarcie do niego autobusem może być nieco kłopotliwe i czasochłonne. Podróżowanie autobusem jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś już w Bośni i Hercegowinie, a konkretnie w Mostarze. Najbliżej można dojechać autobusem do miejscowości Ljubuški lub Čapljina, skąd dalej trzeba jechać taksówką do Kravica. Należy jednak pamiętać, że taksówki w Bośni i Hercegowinie nie mają stałych cen i wszystko sprowadza się do negocjacji!

Wodospad Kravica – gdzie zjeść?

Nie sposób wyjechać z Bośni i Hercegowiny głodnym. To samo dotyczy Wodospadu Kravica. Wokół jeziora znajduje się kilka restauracji, które oferują widok na wodospad niczym z Instagrama. Co więcej, serwują one znane lokalne specjały, których trzeba spróbować. Warto także wiedzieć, że Bośnia i Hercegowina jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo krajów w Europie!

Wodospad Kravica – mapa

Jeden komentarz

Dodaj komentarz