Jarmark bożonarodzeniowy
Europa,  Nie tylko Bałkany

Jarmark Bożonarodzeniowy – TOP 10 najpiękniejszych jarmarków w Europie

Czas czytania: 4 minuty

Nadchodzą najpiękniejsze Święta w roku czyli, Boże Narodzenie. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż odwiedzenie pięknego jarmarku bożonarodzeniowego. Aby ułatwić nieco wybór, stworzyłam zestawienie 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych, które znajdziesz zarówno w Polsce jak i w Europie. Poczuj już dziś magię Świąt oraz spędź czas z najbliższymi delektując się wyjątkowym świątecznym klimatem!

Jarmark bożonarodzeniowy – skąd pochodzi nazwa?

Jarmark, w dosłownym tłumaczeniu znaczy coroczny targ. Od nawet kilku stuleci był on organizowany na głównych skwerach, placach oraz rynkach miast. Obecnie jarmark, a w dokładnie jarmark świąteczny, stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczną.

Tradycja jarmarków sięga średniowiecznej Europy, natomiast najstarsze organizowane były na terenach niemieckich. Zdobycie wszystkich niezbędnych rzeczy do przygotowania Świąt, takich jak: dekoracje, przysmaki, czy składniki potraw świątecznych stanowiło duże wyzwanie. Dlatego też, pierwsze niemieckie miejscowości (prawdopodobnie zainspirowane „grudniowym bazarem” cesarza Albrechta) wpadły na pomysł, aby zorganizować Weihnachtsmarkt. Był to dzień targowy, podczas którego można było zaopatrzyć się na Święta Bożego Narodzenia.

Co można robić oraz znaleźć na jarmarku świątecznym?

Jarmark bożonarodzeniowy już na stałe wpisał się w tradycję wielu miast nie tylko Polski, Europy ale i całego świata. Stragany z lokalnymi smakołykami, grzane wino, ozdobami świątecznymi to symbole każdego z nich. To również idealna szansa na zakup świątecznych prezentów dla najbliższych! Dodatkowo, sporo jarmarków bożonarodzeniowych posiada także własne lodowiska, co jest ciekawą atrakcją dla nieco młodszych.

TOP 4- najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce 2022

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu zyskał właściwe miano jednego z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.

Co wyróżnia jarmark we Wrocławiu od innych jarmarków w Polsce i w Europie? Przede wszystkim są to: wyjątkowa, bajkowa sceneria, w której każdy szczegół jest dopracowany, różnorodność wystawców oraz kulinariów z całego świata. Wrocławski jarmark rusza zazwyczaj od połowy listopada, w 2022 roku rusza 18 listopada i trwa do końca grudnia. Turyści mogą oglądać stragany codziennie w godzinach od 10 do 21. Główne atrakcje jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu znajdują się na Rynku we Wrocławiu, ul. Świdnickiej, ul. Oławskiej oraz na Placu Solnym.

Kraków jarmark świąteczny

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy praktycznie na stałe już wpisał się w przedświąteczny krajobraz Starego Miasta. Na Starym Rynku w Krakowie sprzedawane są produkty z całego świata, upominki świąteczne, dekoracje na Boże Narodzenie oraz oczywiście grzaniec galicyjski. Fani smacznej kuchni znajdą tu wiele świątecznych potraw takich jak na przykład: pierogi z kapustą i z grzybami, barszcz oraz tradycyjne pierniczki. Co roku odbywają się także m.in.: konkurs szopek krakowskich, koncerty, prezentacje z różnych regionów Polski oraz z Europy, spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz wspólne kolędowanie. Jarmark w 2022 roku rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 01 stycznia 2023 roku.

Polecamy także:  Kapadocja Turcja - lot balonem i podziemne miasta

Jarmark bożonarodzeniowy Gdańsk

Bożonarodzeniowy jarmark w Gdańsku można scharakteryzować następującymi słowami: czekoladowy, cynamonowy, piernikowy i po prostu magiczny! Już od ponad 24 lat na Targu Węglowym w Gdańsku można poczuć niesamowite, unoszące się w powietrzu aromaty wypieków, smakołyków oraz grzanego wina. Oczywiście oprócz doznań smakowych oraz zapachowych na turystów w Gdańsku czeka moc atrakcji. Jarmark w Gdańsku startuje 18 listopada 2022 i trwa do 23 grudnia 2022, działa codziennie od 11 do 20 (w weekend do 21).

Jarmark w Gdańsku zajął 3 miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020. Na podium, oprócz Gdańska, znalazły się Budapeszt, który zajął 1. miejsce oraz Wiedeń – 2. miejsce.

Warszawa jarmark bożonarodzeniowy

W stolicy Polski – Warszawie, pośród choinek, aromatu grzanego wina oraz pierników na turystów czekają liczne atrakcje. Na Rynku Starego Miasta w Warszawie przy Pomniku Syreny często powstaje lodowisko, na którym można poślizgać się w wyjątkowej, świątecznej scenerii. Nie zabraknie także drewnianych stoisk, które oferują prezenty świąteczne, polskie potrawy wigilijne, przetwory, gorące aromatyczne herbaty oraz grzańce. Co roku dla dzieci, przygotowywany jest również domek Świętego Mikołaja. Jarmark w 2022 roku wystartuje 26 listopada i potrwa do 6 stycznia 2023 roku.

TOP 6 – najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie 2022

Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie

Jarmark świąteczny w Budapeszcie zajął 1 miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020. Dlatego też, koniecznie warto przejść się na ulicę Vörösmarty, gdzie ma miejsce najsłynniejszy na Węgrzech jarmark. Koniecznie trzeba spróbować lokalnego grzanego wina. Natomiast kolorowe stragany, oferują szeroki wachlarz produktów, począwszy od świątecznych ozdób, wyrobów rzemieślniczych, po lokalne dania i smakołyki. Wyjątkowe są także pokazy laserowe, które wyświetlane są co wieczór, na fasadzie pięknej bazyliki św. Stefana w Budapeszcie. Kolejnym miejscem w Budapeszcie, które słynie z wyjątkowej atmosfery jest lodowisko z wielką choinką pośrodku. Jarmark świąteczny w Budapeszcie rusza 04 listopada 2022 i potrwa do 31 grudnia 2022 roku.

Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu

Niepowtarzalny jarmark świąteczny organizowany jest w Wiedniu w Dzielnicy Muzealnej. Pawilony świąteczne oferują odwiedzającym regionalne przysmaki świąteczne, aromatyczny poncz, wyjątkowe instalacje świetlne oraz muzyczne atrakcje. Wioska świąteczna usytuowana jest na Maria-Theresien-Platz, między Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Podczas Adwentu ponad 70 jarmarcznych stoisk oferuje lokalne wyroby rękodzielnicze oraz oryginalne pomysły na prezenty. Jarmark świąteczny w Wiedniu zajął 2 miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020. Bożonarodzeniowy jarmark w Wiedniu rusza 18 listopada 2022 i potrwa do 26 grudnia 2023 roku.

Drezno jarmark świąteczny

Warto wiedzieć, że jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie jest to najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech. Nosi on nazwę Striezelmarkt. Nazwa ta wzięła się od słodkości a w szczególności od strucli, czyli ciasta drożdżowego z rodzynkami i migdałami. Oprócz strucli drezdeńskiej na jarmarku gwiazdkowym w Dreźnie czeka na odwiedzających także wiele atrakcji takich jak na przykład: piękne ozdoby choinkowe, tkaniny, wyroby garncarskie oraz koronki. Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie został w 2022 roku zaplanowany w terminie od 23.11- 24.12.2022 r.

Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu

Strasburski Plac Katedralny od 1570 roku, co roku jest miejscem organizacji jarmarku bożonarodzeniowego. Co więcej, jest także jedną z najczęściej odwiedzanych świątecznych atrakcji w Europie. Strasburg może się pochwalić najstarszym jarmarkiem świątecznym we Francji. Warto pospacerować między ponad 300 świątecznymi chatkami i skosztować adwentowych, tradycyjnych ciasteczek Bredeles. Bożonarodzeniowy jarmark w Strasburgu rusza 25 listopada 2022 i potrwa do 26 grudnia 2022 roku.

Polecamy także:  Stambuł

Jarmark świąteczny w Zagrzebiu

Jarmark bożonarodzeniowy w stolicy ChorwacjiZagrzebiu zajmuje nie jedno, ale aż 15 miejsc w całym mieście. Powoduje to, że znaczna część chorwackiej stolicy zmienia się w jedną, wielką, świąteczną krainę Świętego Mikołaja. Co ciekawe, oprócz stoisk z pamiątkami, rękodziełem, dekoracjami świątecznymi oraz z mnóstwem regionalnych dań turystów kuszą: lodowiska, sceny z muzyką, uliczne spektakle, pokazy rzeźbienia w lodzie oraz atrakcje dla dzieci takie jak przejażdżki bajkowym tramwajem z Mikołajem i elfami. Warto wiedzieć, że jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu rusza 26 listopada 2022 i potrwa do 07 stycznia 2023 roku.

Bożonarodzeniowy jarmark w Pradze

Warto wiedzieć, że największy oraz najbardziej popularny spośród czeskich jarmarków, co roku organizowany jest na Rynku Staromiejskim w Pradze. Po środku rynku staje pięknie przyozdobiona choinka. Natomiast na malowniczych praskich ulicach warto napić się grzanego wina, piwa oraz gorącego miodu pitnego. Warto także skosztować wielu czeskich smakołyków jak na przykład:  trdelników, czyli tradycyjnych zawijanych ciasteczek z cynamonem, a wszystko to pośród dźwięków kolęd i śpiewu chóru. Jarmark świąteczny w czeskiej Pradze rusza 25 listopada 2022 i potrwa do 05 stycznia 2023 roku.