Wycieczka Skalne Miasto

Wycieczka Skalne Miasto w Czechach – atrakcje, parking, bilety

Czas czytania: 4 minuty

Wycieczka do Skalnego Miasta Adršpach w Czechach zachwyci każdego. To jakby oderwane od rzeczywistości. Skały stojące na cienkich ścianach jakby wbrew grawitacji, a to w wszystko w labiryncie drzew i skał. Z pewnością jest to miejsce, które na długo zostanie w mojej pamięci. Co warto wiedzieć przed wycieczką do Skalnego Miasta? Skalne Miasto noclegi w okolicy. Skalne Miasto bilety w 2023 roku i atrakcje. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.


Skalne Miasto Czechy historia, czyli jak powstało Skalne Miasto?

Skalne Miasto od dawna jest tajemnicą ukrytą w przyrodzie. Co więcej, tylko miejscowi szukali tu schronienia w czasie wojny, przed którą ukrywali się w skałach. Natomiast pierwsi miłośnicy wycieczek oraz turyści rozpoczęli tu przyjeżdżać na początku XVIII wieku (w okresie romantyzmu). Co ciekawe, niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe również tu przybył w 1790 roku, a jego popiersie znajduje się przy Wielkim Wodospadzie (na pamiątkę jego wizyty). Goethe widział tylko kilka formacji skalnych na brzegu skalnego labiryntu, ponieważ otwarto dostęp dopiero po 1824 roku. Wtedy też ogromny pożar strawił większość lasu.

W 1828 roku posiadłość wraz z zamkiem kupił Ludvík Karel Nádherný, a Adršpach przeżywał wówczas największą rozbudowę. Od samego początku Nádherný zainwestował ogromne pieniądze w budowę dróg, zakładanie sadów oraz szkółek leśnych. W okolicach miejscowości Adršpach wspierał uprawę lnu i założył tam szkołę przędzalniczą. Nádherný  znacząco przyczynił się do rozwoju turystyki w tym rejonie. Dla rozrywki turystów odbywały się tu różne zabawy – pod Małym Wodospadem można było się odświeżyć oraz posłuchać harfiarzy, strzelano z moździerza i grano na rogach. Nic więc dziwnego, że Skalne Miasto było wówczas podziwiane przez królów oraz cesarzy.

Niestety te czasy już dawno minęły ( a może i dobrze), ale wielbiciele Skalnego Miasta wciąż tu przyjeżdżają. Skały Adršpach są jednym z najbardziej popularnych miejsc przyrodniczych w Czechach. Ponadto okolica jest domem dla wielu rzadkich oraz zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin. Dlatego też, obszar ten od 1991 roku znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Obowiązują tu najsurowsze zasady ochrony, których należy przestrzegać podczas wizyty.

Skalne Miasto trasa

Teplice Skalne Miasto atrakcje

Warto wiedzieć, że wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast w Europie znajduje się parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach. Praktycznie na południe od drogi oraz linii kolejowej z Trutnov. Dodatkowo skalne labirynty w Skalnym Mieście stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne. Co więcej, gościli w Skalnym Mieście w Czechach m.in: pruska królowa Luiza oraz cesarz Józef II.

Moim zdaniem do najciekawszych formacji skalnych w Skalnym Mieście prowadzi okrężny, ale malowniczy (szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Warto wiedzieć, że trasa ma długość 3,5 km, a jego przejście może zająć nawet  3 godziny. Warto wiedzieć, że szlak zaczyna się dość łagodnie wzdłuż potoku, następnie prowadzi tuż przy licznych ciekawych formacjach skalnych. Są to m.in: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana (Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk) oraz Krakonosovo sezeni (Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh (Słoniowy rynek). Zdecydowanie na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad oraz Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Czy warto zapłacić 50 koron oraz przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku? Moim zdaniem szkoda czasu oraz pieniędzy. Widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami i legendami.

Skalne Miasto noclegi w okolicy

 Booking.com

 

Wycieczka Skalne Miasto bilety wstępu

Co ciekawe, rezerwat Skalne Miasto otwarte jest przez cały rok. Warto wiedzieć, że sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10 (8:00-18:00). Koszt zwiedzania w sezonie wysokim jest następujący: dorośli 180 Kč, dzieci oraz niepełnosprawni 130 Kč, zwierzęta 50 Kč, bilet rodzinny 500 Kč. Dodatkowo od kwietnia do października możemy popłynąć łodzią po skalnym jeziorku. Koszt biletów poza sezonem (8:00-16:00) jest niższy, dorośli 130 Kč, dzieci oraz niepełnosprawni 90 Kč, zwierzęta 50 Kč oraz bilet rodzinny 360 Kč. Kurs korony czeskiej obecnie wynosi o,20 PLN.

Warto również, wiedzieć, że pozostawienie auta na parkingu tuż przy wejściu do Skalnego Miasta kosztuje 200 Kc (6:00-19:00), kampera i większych aut 350 Kc.

Skalne Miasto Czechy bilety online

Rekomendujemy zakup biletów wstępu zwiedzania Skalnego Miasta online. Ceny są znacznie niższe niż przy zakupie w kasach tuż przy wejściu.

Skalne Miasto dojazd

Dojazd do Skalne Miasto (Skalne město) z Polski: najprostsza droga prowadzi z Kudowy i Nchodu, można też wybrać przejście w Tłumaczowie lub Mieroszowie.

Skalne Miasto atrakcje w pobliżu

ZAMEK ADRŠPACH

Zamek powstał w XV wieku jako twierdza wybudowana przez Berkę z Dubé. Swój obecny kształt  zamek uzyskał gdy, został własnością rodziny Nádherných (do końca II wojny światowej). Co ciekawe, służył również jako schronisko dla uczniów fabryki włókienniczej lub archiwum. W 2013 roku zamek został wykupiony przez gminę Adršpach, która rozpoczęła przebudowę, natomiast w 2014 roku został po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających.

Warto wiedzieć, że zamek Adršpach jest otwarty przez cały rok (oprócz poniedziałków). W zamku otwarta jest kawiarnia, stała ekspozycja wspinaczki z piaskowca, wystawa lnu,  itp. Odbywają się tu różne imprezy kulturalne oraz historyczne. Więcej informacji znajdziecie na stronie zamku:   www.zamekadrspach.cz

STAROZÁMECKÝ VRCH 

Ruiny zamku Adršpach stoją na Starozámeckim wzgórzu (681 m.n.p.m.), na zachodnim krańcu skał. Odległość od parkingu wynosi około 3 kilometrów. Jednak z punktu widokowego na Starozámecký vrch rozciąga się widok na Skalne Miasto, Křížový vrch oraz większą część Dolnego Adršpachu. Ponadto od zachodu rozciąga się widok na Karkonosze oraz Královecký Špičák – najwyższy szczyt Vraní.


Skalne Miasto mapa

Wycieczka Skalne Miasto – opinie

Reasumując, Skalne Miasto zdecydowanie warte jest odwiedzenia. My z racji naszego pobytu w Karpaczu mieliśmy całkiem blisko, jednak polecamy zostać tam dłużej niż 1 dzień. Okolica również jest bardzo urocza i posiada wiele atrakcji i pięknych widoków.

Skalne Miasto vlog

Polecany artykuł:

Budapeszt co zobaczyć? https://balkanskie-klimaty.pl/budapeszt-co-zobaczyc-top-16-atrakcji-na-weekend-w-budapeszcie/