Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana – bursztynowe wybrzeże Polski

Czas czytania: 6 minuty

Mierzeja Wiślana – często nazywana Bursztynowym wybrzeżem. Dlaczego? Co warto zobaczyć?

Mierzeja Wiślana jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w całym kraju. Co więcej, miejscowości takie jak: Krynica Morska oraz Stegna w wakacje przeżywają prawdziwe oblężenie turystów spragnionych morza, odpoczynku oraz… bursztynu. Poza tym Mierzeja Wiślana oddziela Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego. Zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy kąpieli morskich znajdą plaże, miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele tras rowerowych, natomiast miłośnicy historii, znajdą wiele pozostałości z II wojny światowej.

Mierzeja Wiślana mapa

Uważa się, że początek Mierzei Wiślanej leży na wysokości miejscowości Mikoszewo, tuż przy samym ujściu Śmiałej Wisły ( po jej prawej stronie). Jednak w rzeczywistości rozpoczyna się ona pomiędzy Sopotem oraz Gdańskiem i ciągnie się piaszczystym wałem praktycznie do Bałtyjska (lub inne źródła podają  Lochstedt) leżącego już w Federacji Rosyjskiej. Mierzeja Wiślana ma około 96 kilometrów długości oraz 1–2 kilometra szerokości.

Co ciekawe Mierzeja jest wielką piaszczystą wydmą! Jej wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów. Mierzeję zbudowało morze w wyniku działań fal morskich oraz wiatr. Najwyższa wydma Mierzei to Wielbłądzi Grzbiet (lub Garb) -56 m n.p.m. Znajdziemy go kilka kilometrów na wschód od Krynicy Morskiej.


Mierzeja Wiślana – miejscowości turystyczne

Krynica Morska

Warto wiedzieć również, że Krynica Morska oraz jej okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce. Zdecydowanie najważniejszą miejscowością na Mierzei jest Krynica, co więcej jest to najmniejsze miasto w Polsce. Krynica należy również do najatrakcyjniejszych kąpielisk na polskim wybrzeżu.

Latarnia morska w Krynicy

Latarnia morska w Krynicy to dosyć popularna i często odwiedzana atrakcja turystyczna Krynicy. Latarnię, którą dziś możemy odwiedzać w Krynicy wybudowano w 1951 roku z betonowych bloków. Poprzednią latarnię zburzono podczas wojny. Wieża latarni ma wysokość prawie 30-tu metrów.

Krynica Morska, ul. Sienkiewicza 1

Molo i marina w Krynicy

W samym centrum Krynicy ( od strony Zalewu Wiślanego) znajdziemy Krynickie Molo. Stąd właśnie wypływają statki pasażerskie do Fromborka, Elbląga oraz rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym. Molo w Krynicy to również całkiem przyjemne miejsce na wieczorne spacery. Natomiast tuż obok Krynickiego Molo znajduje się odnowiony port jachtowy, a 600 metrów dalej port rybacki.

Plaża

Plaża w Krynicy Morskiej to zdecydowanie największy i najważniejszy magnes przyciągający turystów. Co więcej, plaża leży nad stosunkowo płytka Zatoką Gdańską, więc woda w tej okolicy jest nieco cieplejsza. Plaża w Krynicy jest dosyć szeroka z żółtym oraz drobnym piaskiem. Co ważne, strzeżone latem kąpielisko ma szerokość aż 500 metrów.

Wejścia na plażę od ul. Korczaka, Bałtyckiej, Morskiej, Marynarzy

Wydma Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb lub zamiennie Wielbłądzi Grzbiet to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej. Wydma wznosi się na prawie 50 metrów wysokości i leży około 2 km od centrum Krynicy Morskiej. Do Wydmy prowadzi ścieżka przyrodnicza. Natomiast na samej wydmie powstała wieża widokowa ze schodkami i balustradami.

Ścieżki rowerowe

Krynica Morska to raj dla rowerzystów. Polecam trasy rowerowe: Przebrno – Krynica Morska oraz Krynica Morska – Piaski.

Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej

Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej leży na południe od drogi Krynica Morska-Przebrno. Ochroną objęta jest tu naturalna buczyna pomorska oraz ponad 150-letnie buki.

Krynica Morska kamera

Mierzeja Wiślana – Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to wypoczynkowa oraz typowo rybacka miejscowość rozciągająca się wzdłuż Zalewu Wiślanego. Od Bałtyku oddziela ją sosnowy las. W miejscowości Kąty Rybackie znajdziemy port oraz dwie przystanie: nad morzem i nad Zalewem Wiślanym.

Plaża

Kąty Rybackie posiadają szeroką, czystą oraz piaszczystą nadmorską plażę. Przy głównym zejściu na plażę od ulicy Morskiej znajduje się strzeżone kąpielisko. Co prawda na plażę jest około 2 km, pomimo tego bez problemu dojdziemy tam pieszo lasem lub dojedziemy autem na parking.

Rezerwat Przyrody Kąty Rybackie

Warto wiedzieć, że Rezerwat Przyrody Kąty Rybackie to największe skupisko kormoranów w Polsce oraz w Europie.

Muzeum Zalewu Wiślanego

W ekspozycji Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich znajdziemy autentyczne narzędzia oraz kutry, które przez dziesięciolecia służyły rybakom. Co więcej za dodatkową opłatą można wykupić usługę przewodnika. Na terenie Muzeum znajduję się dodatkowo płatny parking.

Cennik wstępu do Muzeum znajduje się na oficjalnej stronie tutaj

Kąty Rybackie, ul. Rybacka 64

Jantar

Warto wiedzieć, że nazwa miejscowości pochodzi od określenia na bursztyn – jantar. Okolica miejscowości to miejsce bardzo bogate w złoża bursztynu. Co więcej Jantar leży na pradawnym Bursztynowym Szlaku. Natomiast co roku, latem, odbywają się tu Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Plaża

Plaża w Jantarze jest jedną z najszerszych plaż na naszym wybrzeżu. Warto wiedzieć, że plaża w sezonie oczywiście strzeżona jest przez ratowników. Ponadto na plaży spotkamy kolorowe łodzie rybackie. Jak dla mnie ogromnym minusem jest tłok na plaży w sezonie.

Mierzeja Wiślana  – Kamera Jantar

Sztutowo

Sztutowo to całkiem spora miejscowość przy drodze wojewódzkiej nr 501, na Żuławach Wiślanych. Mi osobiście miejscowość kojarzy się z Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof z czasów II Wojny Światowej. Jednak jest to miejscowość warta uwagi również ze względu na wiele tras rowerowych takich jak: Szlak Bursztynowy, Szlak Nadmorski, Szlak Nadzalewowy, Mała Nadzelowowa Pętla Żuławska oraz Pętla Żuławska.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

W 1985 roku na terenie Sztutowa, założono Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię ponad 4400 ha. Lasy zajmują 75% obszaru Parku, który obejmuje fragment Mierzei Wiślanej od granicy z Obwodem Kaliningradzkim po Sztutowo.

Muzeum Stutthof

Będąc w Sztutowie warto wybrać się do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof z czasów II Wojny Światowej. Stutthof był niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady w latach 1939 – 1945.

Muzeum Stutthof czynne jest codziennie. W budynku, w którym kiedyś była komendantura obozu, odbywają się projekcje filmów przedstawiających historię obozu. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Stegna

Stegna to jeden z najchętniej odwiedzanych nadbałtyckich kurortów. Pierwsza wzmianka o miejscowości Stegna pochodzi z 1432 roku. Na terenie obecnej Stegny znajdowały się wtedy dwie wsie: jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Nazwa Steegen pochodzi od „stogu” siana i była dawnym  siedliskiem rybaków pomorskich.

Stegna słynie również z turystycznej kolei wąskotorowej. Ze Stegny możemy dojechać w wagonikach Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa lub Mikoszewa.

Muzeum Bursztynu

Nie ukrywam, że w Stegnie  oprócz kolejki zainteresowało mnie pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Bursztynu oraz Galeria „Bursztynowa Komnata”. Warto wiedzieć, że siedzibą Muzeum jest odnowiony budynek żuławskiego domu podcieniowego ( bardzo charakterystycznego dla tego regionu). Ponadto przy Muzeum znajduje się sklep, gdzie możemy kupić przepiękne wyroby z bursztynu.

Muzeum Bursztynu atrakcje
  • W Muzeum możemy obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin. Możemy zobaczyć drzewo ociekające bursztynem oraz odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty

  • Warto wiedzieć, że wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów właściciela Muzeum – Wojciecha Głodzika

  • Podczas zwiedzania nauczymy się, w jaki sposób rozpoznać falsyfikat, a także poznamy początki bursztynnictwa w Polsce

Mikoszewo

Mikoszewo to dosyć lubiana miejscowość wakacyjna w pobliżu ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego.

Plaża

Piaszczysta plaża w Mikoszewie jest dosyć szeroka, dodatkowo spadek dna morskiego jest łagodny, czyli nawet dzieci mogą bezpiecznie wejść do morza. Plaża jest oddalona od centrum Mikoszewa o około 1500 metrów, ale droga na plażę wiedzie wśród przyjemnego lasu nadmorskiego. Warto wiedzieć, że w sezonie wakacyjnym funkcjonuje tu strzeżone kąpielisko na odcinku 100 metrów tuż przy zejściu na plażę nr 89.

Mierzeja Wiślana – przeprawa promowa Mikoszewo – Świbno

Pod koniec XIX stulecia przekopano Wisłę, zmieniając jej miejsce ujścia. Zaistniała wtedy potrzeba przeprawy promowej przez Wisłę, aby ułatwić i skrócić drogę do Gdańska. Obecnie przez Wisłę można przeprawiać się promem pomiędzy miejscowościami Świbno oraz Mikoszewo. Prom niestety pływa tylko sezonowo: od końca kwietnia do października, praktycznie co pół godziny natomiast w czasie większego ruchu i częściej. Prom o nośności 90 ton może przewozić pasażerów, samochody oraz autobusy. Przeprawa na drugą stronę Wisły zajmuje około 5 minut. Osobiście uważam, że sama przeprawa promem jest już dużą atrakcją turystyczną.

Koszt przeprawy osoby dorosłej – 4 zł, koszt przeprawy roweru – 5 zł, natomiast koszt przeprawy samochodu osobowego do 3,5 t to 18 zł.

Rezerwat Przyrody Mewia Łacha

Rezerwat Przyrody Mewia Łacha leży tuż przy ujściu Wisły, a właściwie jej przekopu, do Bałtyku. Mewia Łacha to około 150 hektarów chronionego terenu. Rezerwat Mewia Łacha utworzono w celu ochrony kolonii lęgowych rzadkich gatunków rybitw, ich miejsc lęgowych, odpoczynku oraz żerowania ptaków siewkowych, blaszkodziobych oraz innych. Co ciekawe, na terenie Rezerwatu znajduje się zarastające jeziorko, gdzie znalazła schronienie rodzina bobrów. Natomiast na piaszczystych łachach w rezerwacie występuje małe stado morskich ssaków. Warto również wiedzieć, że letnie stada mewy małej należą do największych w całej Europie.

 


Przekop Mierzei Wiślanej

Budzący wiele obaw i kontrowersji przekop Mierzei Wiślanej w założeniu jest projektem połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, w miejscowości Skowronki (gmina Sztutowo). Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej (bo taka jest jego nazwa), ma skrócić dotychczasową drogę wodną o około 100 km przez Cieśninę Piławską (przez terytorium Rosji) na Morze Bałtyckie. Kanał Nowy Świat ma mieć 1,3 km długości oraz 5 metrów głębokości. Ułatwi on dostęp do Elbląga statkom morskim o długości 100 metrów oraz szerokości 20 metrów.

Warto wiedzieć, że pierwszy pomysł przekopania Mierzei Wiślanej pojawił się już w 1577 roku. Wtedy to król Stefan Batory zdenerwowany buntem Gdańska wobec Rzeczypospolitej zaproponował pomysł przekopania Mierzei Wiślanej właśnie pod Skowronkami. Jednak po zawarciu porozumienia z Gdańskiem pomysł upadł.

Podczas przekopu na Mierzei odkryto dwa dosyć spore złoża bursztynu: 900 kg oraz 500 kg, niestety tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia. Natomiast podawana w mediach ilość 6,9 ton to ilość bursztynu szacowana na całej Mierzei Wiślanej, a nie tylko na terenie budowy przekopu.

Mierzeja Wiślana noclegiBooking.com

 

 

 

Polecane artykuły:

Budapeszt co zobaczyć? https://balkanskie-klimaty.pl/budapeszt-co-zobaczyc-top-16-atrakcji-na-weekend-w-budapeszcie/