Jeziora we Włoszech

Najpiękniejsze jeziora we Włoszech – Magiorre i Como

Czas czytania: 4 minuty

Jezioro Como oraz Maggiore są nazywane, obok Jeziora Garda jednymi z najładniejszych jezior we Włoszech i w Europie. Jakie jest najpiękniejsze jezioro we Włoszech? Czym kuszą Como i Maggiore?

Jezioro Como – najpiękniejsze jeziora we Włoszech?

Lago di Como (bo tak brzmi jego oficjalna włoska nazwa) położone jest w północno – zachodniej Lombardii. Uznawane jest za jest za jedno z najbardziej malowniczych jezior we Włoszech. Jezioro Como znajduje się około 40 km od Mediolanu i jest 3 największym jeziorem Italii, tuż po Gardzie (nieopodal Werony) i Maggiore. Warto wiedzieć, że w najgłębszym miejscu jezioro jest głębokie na ponad 400 m., co czyni je najgłębszym alpejskim jeziorem.

W Polsce używamy nazwy Jezioro Como, jednak w tłumaczeniu Lago di Como, oznacza jezioro znajdujące się przy miejscowości Como.  Najbardziej tradycyjną nazwą jest Lario – Lago Lario, której to początki sięgają rzymskich czasów – Lacus Larius. Jedna z odnóg Como nazwana została Lago di Lecco, czyli po prostu jezioro przy miejscowości Lecco.

Como swoim kształtem nieco przypomina literę „y” i posiada trzy odnogi tj. Ramo di Como – na zachodzie, Ramo di Lecco – na wschodzie oraz Ramo di Colico – na północy. Co ciekawe, wszystkie te odnogi mają bardzo podobną długość – około 25  – 28 km. Linia brzegowa z wyjątkami w większości jest górzysta. Powstałe przy jeziorze miasteczka pną się ku górze kaskadowo.

Warto wiedzieć, że kształt Jeziora Como jest nierównomierny, przez co ciężko znaleźć odpowiedni  punkt widokowy, z którego będziemy mogli podziwiać jezioro w całej jego okazałości. Teren wokół Como porośnięty jest drzewami, co sprawia, że panujący tu klimat jest łagodny i występują stosunkowo „ciepłe” zimy jak na położenie wśród Alp.

Jeziora Como znajduje się stosunkowo blisko włoskiej stolicy mody – Mediolanu, przez co mieszkańcy tego miasta szukają tutaj odrobiny wytchnienia od metropolii. Swoje rezydencje posiadają tutaj także znani artyści, aktorzy oraz biznesmeni nie tylko włoskiego pochodzenia.

Lago di Como zagrało także w kilku filmach. W okolicy kręcono także jedną z części Gwiezdnych Wojen.

Jezioro Como – największe atrakcje

Wzdłuż wybrzeża Como powstawały liczne osady, które mają bardzo klimatyczne wąskie, brukowane uliczki oraz kościoły z charakterystycznymi dzwonnicami. Zobaczenie większości z nich nie zajmie zbyt dużo czasu. W niektórych wystarczy godzina, natomiast w innych weekend to za mało.

Najciekawszymi i najładniejszymi atrakcjami Lago Como są ogrody i wille. Wille te powstawały w kilku ostatnich stuleciach na polecenie arystokratów oraz magnatów handlowych, którzy zakochali się w tym miejscu.

Como – historyczna miejscowość nad jeziorem

Miejscowość Como jest największą nad jeziorem. Panuje tutaj, szczególnie latem ciągły zgiełk turystów ponieważ, kończy tutaj swój bieg pociąg ze stolicy mody- Mediolanu. Warto jednak wiedzieć, że Como żyje swoim powolnym życiem, które nie tylko jest nastawione na turystów.

Według źródeł miejscowość ta pojawiła się prawdopodobnie w 196 r. p.n.e., gdy Rzymianie wypędzili stąd Galów. Pierwsze osady rzymskie powstawały na okolicznych wzniesieniach. Osadę Comum Novum na rozkaz Juliusza Cezara zbudowano w  I w. p.n.e. na miejscu starówki Como.

Bellagio – najpiękniejsze z włoskich miasteczek

Bellagio nazywane jest bardzo często najpiękniejszych z włoskich, alpejskich miasteczek.  Położone jest na najbardziej na południe wysuniętej części brzegu jeziora.

Cadenabbia – doskonała baza wypadowa

Miejscowość Cadenabbia posiada plażę naturalną nad Jeziorem Como oraz może się ona pochwalić pięknymi willami. Atutem tej miejscowości jest także fakt, że nie ma tutaj wielu turystów, więc jest to stosunkowo tania baza noclegowa i wypadowa.

Jezioro Maggiore – alpejskie jezioro na granicy Włoch oraz Szwajcarii

Jezioro Maggiore, a właściwie Lago Maggiore należy do czołówki największych i najpiękniejszych jezior we Włoszech. Maggiore położone jest na granicy Włoch w (80% powierzchni należy do Włoch) i Szwajcarii. Z Mediolanu jest tu tylko niecała godzina drogi.

Jezioro Maggiore zachwyca także swoim szmaragdowym kolorem i malowniczym, alpejskim położeniem. Co ciekawe, okoliczne miejscowości zarówno po stronie włoskiej jak i szwajcarskiej  – Locarno można zwiedzać statkiem.

Od północy jezioro otoczone jest przez Alpy, ze szczytami ponad 1000 m. n.p.m. Warto wiedzieć, że zimą górskie szczyty pokryte są śniegiem, natomiast przy jeziorze panują dodatnie temperatury, ponieważ panuje tutaj typowy  śródziemnomorski klimat. Latem bywa tutaj bardzo gorąco, jednak można się skryć w cieniu cyprysów lub palm.

Jezioro Maggiore – atrakcje

Po Maggiore najlepiej pływać statkami, które cumują w prawie każdym miasteczku położonym na wybrzeżu. Statki kursują także do Szwajcarii do Locarno.

Wyspy Boromejskie – magiczne wyspy na Maggiore

Na Maggiore znajduje się 5 wysp należących do Isole Borromee – Archipelagu Wysp Boromejskich. Trzy z nich są dostępne dla zwiedzających. Nazwa wysp wzięła się od nazwiska rodu książęcego Boromeuszy – Borromee, którzy wciąż rządzą wyspami od XIV w.!

Intra

W Intrze znajduje się największy port na Maggiore, który jest także komunikacyjnym węzłem dla żeglugi po jeziorze. To właśnie z portu w Intrze opływają promy do miejscowości położonych w południowej części Lago di Maggiore oraz do Locarno w Szwajcarii.

Stresa

Warto odwiedzić również miejscowość Stresa. Można stąd kolejką dojechać na Monte Mottarone o wysokości 1 491 m n.p.m. W połowie trasy kolejki znajduje się stacja Giardino Alpino, gdzie powstał wyjątkowy ogród botaniczny z roślinnością typową dla Alp. Z kolejki roztacza się niezwykła panorama na Jezioro Maggiore.

Jezioro Como mapa

Jezioro Maggiore mapa

Które jezioro we Włoszech wybrać na urlop?

Na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Jezioro Como oraz Maggiore zasługują na uwagę. Każde z nich jest wyjątkowe i wszystko zależy od tego jak chcemy odpocząć.

Jezioro Como to bardziej popularne i turystyczne jezioro, natomiast Maggiore kusi swoimi alpejskimi krajobrazami. Jedno natomiast jest w 100% pewne. Zarówno Como jak i Maggiore zasługują na wizytę i indywidualną ocenę, które z tych jezior we Włoszech jest ładniejsze.

Polecane artykuły:

Liguria -najpiękniejsze miasta i atrakcje -> https://balkanskie-klimaty.pl/liguria-najpiekniejsze-miasta-i-atrakcje/

Marsala Sycylia – atrakcje, zwiedzanie -> https://balkanskie-klimaty.pl/marsala-sycylia-atrakcje-zabytki-zwiedzanie/