Budva, Czarnogóra, Montenegro
Czarnogóra,  Ciekawostki,  Wakacje w Montenegro

Budva Czarnogóra

Czas czytania: 3 minuty

Budvę się kocha albo… no właśnie…delikatnie mówiąc omija się ją z daleka. Chyba nie ma w Montenegro drugiego takiego miejsca, które jest tak kontrowersyjne dla odwiedzających Budvę turystów. Budva wyjątkowa i specyficzna. Z jednej strony znajdziemy tam bardzo ładną, bardzo klimatyczną starówkę, pełną zakamarków i wąskich uliczek, a z drugiej strony, to tłoczny jak na swoje rozmiary, głośny, a co za tym idzie bardzo imprezowy kurort nad Adriatykiem. Miejsce to upodobali sobie turyści ze Wschodu – głównie Rosjanie.

Hałaśliwa i bardzo imprezowa atmosfera nie każdemu odpowiada, natomiast wielkie hotele mocno moim zdaniem psują piękny krajobraz Budvy.

Budva – skąd pochodzi nazwa miasta?

Obecna nazwa miasta Budva pochodzi od greckiego słowa Bouthoe, które oznacza oregano. Według innej legendy pewna krowa, która nosiła imię Budva, przyciągnęła wóz Kadmosa i Harmonii do kraju Ilirów.

Budva – najciekawsze atrakcje

Najciekawsze atrakcje Budvy znajdują się na leżącej na niewielkim półwyspie starówce. Zapewniam, że po przekroczeniu murów starego miasta przeniesiemy się do dawnych czasów świetności tego miejsca. Gwarny i plażowy bałagan gdzieś zanika, ustępując przy tym miejsca mojemu ulubionemu klimatowi śródziemnomorskiemu.

Mury obronne i cytadela

Mury obronne, które możemy obecnie zwiedzać, powstały podczas rządów Wenecjan na tych terenach. Austriacy rozbudowali je jeszcze w 1836 roku. Obecnie ma tu swoją siedzibę niewielkie muzeum, które warto zobaczyć, jednak znacznie ciekawsza jest panorama z cytadeli. Koszt wstępu wynosi około 3,00 €. Mamy możliwość przejść się po murach obronnych miasta. Może nie są one tak sławne i spektakularne jak mury w Dubrowniku, jednak bilety wstępu są znacznie niższe. Za wstęp na mury obronne zapłacimy około 2,00 €.

Cerkwie

Praktycznie tuż obok dawnej katedry na starówce, możemy zobaczyć dwie niewielkie, ale wyjątkowo atrakcyjne cerkwie: św. Savy i św. Trójcy. Pierwsza z cerkwi św. Savy- Црква Светог Саве to dawny katolicki kościół przejęty przez prawosławnych. Natomiast obok XIX-wiecznej cerkwi pod wezwaniem św. Trójcy, znajduje się nieco tajemniczy nagrobek, w którym spoczywają szczątki Stjepana Mitrov Ljubiša. Był on XIX-wiecznym serbskim pisarzem i politykiem, który uznawany jest za mistrza krótkiej formy.

Polecamy także:  Herceg Novi - co warto zobaczyć?

Wyspa Sveti Nikola

Wyspa św. MikołajaSveti Nikola jest to malownicza, skalista wysepka leżąca blisko wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięcza mieszczącej się na niej cerkwi.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela

Konkatedra św. Jana Chrzciciela jako jeden z niewielu kościołów katolickich w Czarnogórze do roku 1828 pełnił ważną funkcję katedry. Jedna z legend mówi, że pierwszy kościół wybudowano na tym miejscu w VII w., jednak współczesny kościół jest znacznie młodszy. Niestety podczas trzęsienia ziemi w XVII w. została ona poważnie uszkodzona. Stary i piękny ołtarz zastąpiono przez nowoczesne malowidło, autorstwa malarza z Chorwacji Ivo Dulčića. Obecnie w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela znajduje się ikona Matki Boskiej Budvańskiej, która uznawana jest przez wiernych prawosławnych za patronkę Budvy.

Zabytki archeologiczne

Na starówce Budvy znajdziemy jeszcze 2 zabytki archeologiczne. Są to: ruiny willi rzymskiej i pozostałości po dawnej nekropolii. Cmentarzysko odkryto w sumie przez przypadek podczas budowy kasyna. Niestety według opowieści mieszkańców większość znalezisk ukradli pracujący tam robotnicy.  Część z nich udało się zachować możemy dziś podziwiać w Muzej grada BudveMuzeum Miejskim (ul. Petra I Petrovića 11).

Rzeźba Baletnica

Tuż przy drodze ze Starówki Budvy do twierdzy Mogren zainstalowano rzeźbę, która przedstawia tańczącą kobietę. Wykonawcą posągu jest Gradimir Alesis. Posąg przedstawia dziewczynę, której „miłość życia” zginął na morzu. Dziewczyna przysięgła mu wierność oraz każdego dnia przez resztę swojego życia wychodziła na brzeg morza wpatrując się w groźne fale.

Budva plaże

Budva jest sercem Riwiery Budwiańskiej, która ma długość około 25 kilometrów. W większości ma ona plaże żwirowo-piaszczystą i wyjątkowo malownicza.

Slovenska Plaża

Najpopularniejszą plażą w Budvie jest Slovenska Plaża, która ma długość około 1,6 kilometra i ciągnie się praktycznie przez całe centrum Budvy. Przy tej żwirowo-piaszczystej plaży znajdziemy sporo atrakcji, począwszy od wypożyczalni sprzętu wodnego po kluby i beach bary.

Polecamy także:  Sveti Stefan - atrakcje i plaże

Plaża przy starówce

Po zachodniej stronie starówki znajduje się niewielka żwirowa plaża. Niestety jest ona praktycznie zawsze zatłoczona. Jednak widoki są naprawdę świetne.

Plaża Mogren

Plaża Mogren to konkretnie 2 plaże, które są przedzielone skałami. Mogren znajduje się po zachodniej stronie starówki. Moim zdaniem plaża Mogren jest jedną z najładniejszych oraz najciekawszych w tej części adriatyckiego wybrzeża.

Zatoka Jaz

Jeśli dysponujemy własnym autem polecam pojechać do Zatoki Jaz. Znajduje się ona poniżej głównej drogi prowadzącej do Tivat. Jest to jedna z najładniejszych plaż w Czarnogórze. Jej ogromnym atutem jest różnorodność i rozmiar. Znajdziemy tu fragmenty bardziej kamieniste, jak i piaszczyste. Na plaży jest także wydzielona część dla naturystów. W Zatoce Jaz jest bar, natomiast wieczorami w sezonie wakacyjnym odbywają się tutaj imprezy na powietrzu.

Budva mapa

Kiedy warto odwiedzić Budvę?

Jeśli planujemy wakacje w Budvie z nastawieniem na szaleństwa i imprezowanie, to polecam spędzić tu urlop w szczycie sezonu, czyli w lipcu oraz w sierpniu. Mamy wówczas gwarancję, że trafimy na najciekawsze, wydarzenia muzyczne i co najważniejsze wszystkie kluby będą otwarte. Po sezonie i przed w Budvie dzieje się zdecydowanie znacznie mniej i ten czas polecamy najbardziej.

Wakacje w Budvie są zdecydowanie doskonałą opcją, jeśli chcemy mieć ładne plaże, atrakcje na plaży takie jak skoki na bungee czy wypożyczenie sprzętów wodnych itd. i najlepsze kluby w Czarnogórze. Natomiast jeśli chcemy odpocząć od zgiełku i gwaru, polecam odwiedzić ten kurort przed lub po sezonie wakacyjnym. Pogoda w Budvie gwarantowana, a do tego odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i historii.

6 komentarzy

Dodaj komentarz