Albania Ciekawostki
Albania

Albania ciekawostki – TOP 15 najbardziej interesujących ciekawostek

Czas czytania: 4 minuty

Albania jest niepodległym państwem od ponad 100 lat. Obecnie jest coraz bardziej popularną destynacją turystyczną. Przyciąga plażowiczów, miłośników unikalnej tradycji, kuchni oraz osoby interesujące się historią. Jeśli planujesz odwiedzić Albanię, polecam zapoznać się z wpisem Albania ciekawostki TOP 15 najbardziej interesujących ciekawostek na temat tego pięknego kraju.

1.Tajemniczy spacer – xhiro

Wieczorami Albańczycy lubią spacerować. Ale nie jest to zwykły spacer. Znany jest tu jako xhiro – oficjalny wieczorny spacer, podczas którego każdy mieszkaniec wychodzi, aby rozprostować nogi i porozmawiać ze swoimi sąsiadami. Co więcej w wielu miastach drogi są specjalnie zamykane dla samochodów w określonych godzinach, aby mieszkańcy mogli spokojnie spacerować! Bloki i domy pustoszeją ponieważ wszyscy spacerują i rozmawiają ze sobą aż do zmroku.

2. Nie to tak i tak to nie!

Kiedy Albańczyk się z Tobą zgadza, potrząśnie głową, a kiedy się z Tobą nie zgadza, przytaknie. Bądź ostrzeżony i unikaj nieporozumień. Tak oznacza nie, a nie oznacza tak! Warto o tym pamiętać!

3.W Albanii dominuje islam

Większość Albańczyków to muzułmanie. Około 70% z nich deklaruje praktykowanie islamu.  Około 17% to chrześcijanie, co czyni ją drugą co do wielkości religią, a kolejne 17% to osoby niezdeklarowane lub ateiści.

4. Strachy na wróble i misie na dachu

Prawdopodobnie zauważysz dużą liczbę strachów na wróble umieszczonych w dziwnych miejscach. Albańczycy wierzą, że strach na wróble umieszczony na domu lub innym budynku w trakcie budowy odstraszy zazdrość sąsiadów. Czasami można zobaczyć misia, który ma takie samo zadanie. Najdziwniejsze jest to, że strach na wróble lub miś są zazwyczaj nabijane na pręt lub zawieszane na sznurze jak  na stryczku ;/. Niektórzy twierdzą, że są to swego rodzaju „talizmany”, które przynoszą szczęście.

Polecamy także:  Gjirokastra - atrakcje, zwiedzanie miasta, noclegi

5. Nie ma jazdy bez…gwiazdy

Kiedy w 1991 roku skończyła się era komunizmu, w kraju było mniej więcej trzy miliony ludzi, ale tylko 3000 samochodów. Komunizm izolował kraj i przez długi czas tylko funkcjonariusze partyjni mogli korzystać z samochodów.

W ostatnich latach w Albanii pojawiło się znacznie więcej samochodów. Najbardziej popularną marką jest Mercedes. Ostrzegamy: Albańczycy mają reputację jednych z najgorszych kierowców na świecie. Nie tylko drogi są w mniej niż fatalnym stanie. Samochody bardzo często nie nadają się do jazdy. Kierowcy natomiast wydają się przestrzegać zindywidualizowanych zasad ruchu drogowego. Warto spojrzeć kilkakrotnie razy w obie strony zanim przejdziemy przez jezdnię!

6. Najpopularniejsza Albanka – Matka Teresa

Najbardziej popularną Albanką jest Anjezë (Agnes) Gonxhe Bojaxhiu, która jest lepiej znana jako Matka Teresa. Urodziła się w Skopje, które obecnie należy do Macedonii Północnej. Matka Teresa jest jedną z najbardziej lubianych postaci religijnych żyjących w XX wieku. Jest  także jedyną Albanką, która do tej pory otrzymała nagrodę Nobla.

7. Malownicza Szkodra – Shkodër

W 1995 roku uchwalono ustawę nakazującą obywatelom płacenie podatków od sygnalizacji świetlnej w ich rodzinnych miastach. Mieszkańcy Shkodër zostali opodatkowani, tak jak wszystkie miasta, ale wystosowali protest. Powód? Szkodra nie ma sygnalizacji świetlnej!

Shkodër jest jednym z najstarszych miast w Europie i piątym pod względem wielkości w Albanii. Posiada ono bardzo ładne Stare Miasto i zamek Rozafa, który oferuje niesamowite widoki na jezioro.

8. Niepodległa Albania

Albańczycy na przestrzeni lat byli świadkami wielu zmian politycznych. Rząd ogłosił niepodległość od Imperium Osmańskiego w 1912 roku. Następnie, w 1939 roku, kraj został zajęty przez Włochy. Krótko po tym, w 1944 roku, kontrolę przejęli komuniści. Przez następne kilkadziesiąt lat Albania sprzymierzała się najpierw z Rosją (do 1960 r.), a następnie z Chinami (do 1978 r.). Wreszcie, w 1991 roku, naród albański ponownie ogłosił niepodległość i ustanowił wielopartyjną demokrację. Nie dziwi więc fakt, że nowy rząd musiał zmierzyć się z niewiarygodnymi wyzwaniami, takimi jak wysokie bezrobocie, korupcja i zniszczona infrastruktura. Przebyli długą drogę dzięki wytrwałemu albańskiemu duchowi.

Polecamy także:  Albania co zobaczyć, czyli TOP 18 najciekawszych atrakcji

9. Golem Korab – najwyższy szczyt Albanii

Najwyższym punktem w Albanii jest Maje e Korabit – Golem Korab. Wznosi się on na 2 764 m n.p.m. Znajduje się on bezpośrednio na granicy z Macedonią Północną – co czyni go najwyższym punktem dla obu tych krajów. Golem Korab przyciąga wielu turystów, zwłaszcza miłośników górskich wspinaczek.

10. Tirana -stolica bez McDonald’s

Tirana – stolica Albanii ma wiele wspólnego z innymi europejskimi stolicami – poza jednym.  Jest to jedyna stolica (oprócz Watykanu) bez McDonald’s.  Tirana jest sercem kraju.  Postkomunistyczna transformacja jest tu najbardziej widoczna.  Jeśli będziesz w Tiranie i najdzie Cię ochota na hamburgera w amerykańskim stylu, to odwiedź Kolonat- albańską sieć fast foodów, która ma logo podejrzanie podobne do McDonald’s.

11.Emigracja

Obecnie więcej Albańczyków mieszka poza granicami kraju niż w nim.  Podróżując po Bałkanach, zobaczysz mnóstwo Qeleshe – filcowych nakryć głowy, które są częścią tradycyjnego albańskiego stroju. Szacuje się, że w całej Europie żyje od siedmiu do dziesięciu milionów Albańczyków, głównie w Macedonii, Czarnogórze, Kosowie i Grecji. Tylko trzy miliony Albańczyków faktycznie mieszka w jej granicach.

12.Bunkry

Albania posiada ponad 750 tysięcy bunkrów rozsianych po całym terenie.  Trudno je przeoczyć.  Wszystkie zostały zbudowane podczas dyktatury Envera Hoxhy w celu ochrony kraju przed inwazją.  Inwazji, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca.  Większość z nich jest nieco szpecąca i wielu Albańczyków nie lubi ich, ponieważ przypominają o ponad 50 latach izolacji.  Kilka z nich zostało przekształconych w muzea kultury, przedsięwzięcia biznesowe oraz inne projekty.

13. Autobusy widmo

Autobusy w Albanii tak zwane furgonetki nie mają rozkładu jazdy, odjeżdżają, kiedy są sprawne i pełne.

14. Raki – albańska rakija

Raki to narodowy napój w Albanii, ale uwaga! Raki robione na wsiach jest równe około trzem normalnym drinkom. Jeśli podróżowałeś po Bałkanach, prawdopodobnie natknąłeś się na rakiję. Ale albańska wersja jest dość wyjątkowa. To bimber produkowany z winogron, który jest niesamowicie mocny. Znajdziesz go w większości barów, ale pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego źródło.

15. Apânga – pamiątka z Albanii

Tradycyjny strój Albanii wykorzystuje wełnę, bawełnę i jedwab, z haftowanymi wzorami i symbolami, takimi jak srebrny i złoty orzeł albański. Inne symbole są pochodzenia pogańskiego i obejmują księżyce, gwiazdy, słońca i węże. Każdy region ma swoje własne tradycje. Jeśli szukasz dobrego prezentu do zabrania do domu, spróbuj kupić parę Apânga – tradycyjnego obuwia noszonego zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.