Turyn Włochy

Turyn Włochy – atrakcje, plany zwiedzania, mapa

Czas czytania: 7 minuty

Turyn to miasto oraz ważny ośrodek biznesowy i kulturalny leżący w północnych Włoszech w regionie Piemont. Miasto położone jest głównie na zachodnim brzegu rzeki Pad. Otoczone jest Alpami. W 1997 r. część historycznego centrum Turynu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa pod nazwą Rezydencje Królewskiego Domu Sabaudzkiego – Residenze sabaude in Piemonte.

Miasto ma bogatą historię i znane jest z licznych restauracji, kościołów, galerii sztuki, pałaców, oper, teatrów, placów, parków, ogrodów, bibliotek, muzeów i innych atrakcji. Turyn słynie ze swojej architektury renesansowej, barokowej, rokokowej, neoklasycystycznej i secesyjnej.  Co warto zwiedzić w Turynie? Jakie są najciekawsze atrakcje Turynu?

Aby pomóc w zaplanowaniu pobytu w Turynie, powstał ten przewodnik po najciekawszych atrakcjach tego miasta. Na końcu artykułu podaję trasy zwiedzania Turynu w 1 oraz 2 dni.

Turyn Włochy

Turyn we Włoszech to miasto przemysłowe, które zostało całkowicie przebudowane na potrzeby Olimpiady w 2006 roku. Obecnie jest to jedno z najprzyjemniejszych włoskich miast do odwiedzenia!

Podobnie jak inne częściej odwiedzane włoskie miasta, takie jak Rzym czy Wenecja, Turyn zdecydowanie zasługuje na to, by przyjechać do niego na weekend lub kilka dni.

Dzięki światowej klasy muzeom, takim jak Narodowe Muzeum Kina i Narodowe Muzeum Motoryzacji, rezydencjom królewskim, placom i kościołom, w Turynie znajdziemy wiele atrakcji.

Turyn atrakcje

Przed rozpoczęciem zwiedzania Turynu warto kupić kartę Torino + Piemonte Card w różnych wersjach czasowych, aby zaoszczędzić pieniądze na wejściach do różnych atrakcji.

W zależności od długości pobytu w Turynie można wybrać wersję 1, 2, 3 lub 5-dniową. Dzięki niej uzyskamy bezpłatny dostęp do prawie wszystkich obiektów kulturalnych, a także do ofert promocyjnych w niektórych z nich. Okres ważności karty rozpoczyna się od momentu, gdy użyjemy jej po raz pierwszy.

Piazza Castello

Zacznijmy od słynnego placu Piazza Castello i otaczających go zabytków. Nie można go pominąć podczas pobytu w Turynie, ponieważ znajdują się tu niektóre z obowiązkowych zabytków, takich jak Palazzo Madama czy Palazzo Reale.

Latem plac ten jest również popularny ze względu na orzeźwiające fontanny oraz miejsce, w którym można zjeść przepyszne włoskie lody. Na placu i w pobliskich uliczkach znajduje się wiele gelaterii -lodziarni.

Po drugiej stronie Piazza Castello, znajdują się m.in.: wieże Palazzo Madama, pomnik z czasów I wojny światowej, poświęcony Emanuele Filiberto- drugiemu księciu Aosty.

Palazzo Reale

Główne wejście do Palazzo Reale znajduje się na Piazza Castello. Zbudowany w 1646 roku pałac, służył jako rezydencja królewska do 1865 roku. Obecnie można zwiedzać:

 • Apartamenty króla, gdzie wszędzie znajdują się złocone, luksusowe dekoracje;
 • Biblioteka Królewska z 200 000 książek, wśród których znajdują się takie arcydzieła, jak autoportret czy Kodeks Lotu Ptaków Leonarda da Vinci
 • Zbrojownia Królewska z imponującą kolekcją wypchanych koni i ich opancerzonych jeźdźców;
 • Galeria Sabaudii, w której eksponowane są obrazy z okresu od XIV do XX wieku;
 • Ogrody królewskie (wstęp wolny)

Ten wspaniały pałac jest moim zdaniem obowiązkowym punktem programu podczas wakacji w Turynie. Niezwykle interesująca jest Zbrojownia Królewska.

Palazzo Madama

Kolejnym pałacem znajdującym się na Piazza Castello jest Palazzo Madama. Budynek ten ma nieco nietypową architekturę. Najpierw był to średniowieczny zamek, a następnie przekształcono go w pałac z barokową fasadą!

Muzeum Kina – Museo Nazionale del Cinema i Mole Antonelliana

Muzeum Narodowe Kina, mieszczące się przy Via Montebello, 20/A, 10124. Wśród wielu  turystów jest to najlepsze muzeum w mieście. Niewiele osób o tym wie, że Turyn jest miejscem narodzin włoskiego kina!

Wystawy przedstawiają historię kina za pomocą najróżniejszych przedmiotów, od pierwszych kamer po hełmy z sagi Gwiezdne Wojny. W ogromnej sali głównej ustawiono nawet fotele kinowe, na których można oglądać filmy wyświetlane na dwóch gigantycznych ekranach.

Ale jeśli tak wiele osób odwiedza muzeum, to przede wszystkim dla jego wyjątkowej atrakcji: panoramicznej windy o przezroczystych ścianach, która zabierze Cię na platformę Mole. To idealne miejsce, by podziwiać panoramę Turynu w promieniu 360°.

Palazzo Carignano

Palazzo Carignano (Via Accademia delle Scienze, 5, 10123) jest trzecim, po Palazzo Reale i Palazzo Madama, pałacem-muzeum, który warto odwiedzić. Mieści się tu Museo Nazionale del Risorgimento Italiano, które prezentuje historię Włoch za pomocą tekstów, dokumentów, filmów i wspaniałych obrazów.

Nie można przegapić sali, w której zebrał się pierwszy parlament włoski. Tuż za Pałacem Carignano, przy wejściu do Muzeum Risorgimento, znajduje się plac Carlo Alberto z pomnikiem konnym Karola Alberta z Sardynii. Plac ten jest bardzo fotogeniczny dzięki pięknej fasadzie muzeum w tle. Jak na każdym placu w Turynie, można tam również znaleźć kawiarnie i restauracje.

Museo Egizio -Muzeum Egipskie

Niedaleko Pałacu Carignano (Via Accademia delle Scienze, 10123) znajduje się jedno z najwspanialszych muzeów w Turynie. To niedawno odnowione muzeum egipskie, liczy 4 piętra i posiada liczne sale ekspozycyjne. Jest także drugim co do wielkości muzeum o tej tematyce na świecie, tuż po muzeum w Kairze! Zbiory obejmują posągi, sarkofagi i mumie, dzięki czemu można zanurzyć się w starożytnym Egipcie na co najmniej 2 godziny.

Piazza San Carlo

Piazza San Carlo – Plac San Carlo jest jednym z głównych placów w Turynie. Ten duży i elegancki plac jest moim ulubionym w mieście.

Ze swoimi arkadami, dwoma kościołami Santa Cristina i San Carlo Borromeo oraz pomnikiem Emmanuela Philiberta, księcia Sabaudii, jest niezwykle fotogeniczny! Pod arkadami można zrobić zakupy lub napić się kawy w jednej ze spokojnych kawiarni. Nie ma tu hałasu, ponieważ jest to obszar przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Na Piazza San Carlo często odbywają się także imprezy kulturalne.

Muzeum Samochodów – Museo dell’automobile

Muzeum Motoryzacji w Turynie to kolejne słynne muzeum. Według magazynu „The Times” jest to jedno z 50 najlepszych muzeów na świecie. W muzeum tym  znajduje się prawie 200 samochodów, 80 różnych marek, od pojazdów parowych po najnowsze modele, co stanowi jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji rzadkich pojazdów.

Cattedrale di San Giovanni Battista

Cattedrale di San Giovanni Battista to główny kościół Turynu. Jest on szczególnie znany z tego, że znajduje się w nim Całun Turyński, który podobno okrywał ciało Chrystusa. Jego autentyczność jest oczywiście kwestionowana, ale nie przeszkadza to zwiedzającym katedry. Należy jednak zaznaczyć, że relikwia ta jest rzadko pokazywana odwiedzającym.

Porta Palatina

Porta Palatina, położona jest niedaleko Katedry i Palazzo Reale. Była jednym z czterech wejść do Turynu w czasach rzymskich.

Budynek składa się z centralnej bramy z dwoma dawnymi wejściami dla rydwanów, dwoma wejściami dla pieszych z okresu rzymskiego i dwoma wieżami z blankami dobudowanymi w okresie średniowiecza. Jest to jeden z najstarszych zabytków Turynu.

Mercato di Porta Palazzo

Targ Porta Palazzo znajduje się w pobliżu Porta Palatina i zajmuje prawie cały plac della Repubblica, czyli prawie 50 000 m2. Jest to największy targ na wolnym powietrzu w Europie.

Na około 1000 straganach można znaleźć wszystko: owoce i warzywa, wędliny, sery, ale także ubrania, garnki, patelnie i wszelkiego rodzaju artykuły gospodarstwa domowego. A wszystko to po bardzo atrakcyjnych cenach, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność!

Parco del Valentino

Park Valentino rozciąga się na 42 hektarach. Jest to popularne miejsce organizacji pikników i spacerów wśród turyńskich rodzin. Jest to także okazja do wzdłuż rzeki Pad. Na uwagę zasługują także: Fontana di Dodici Mesi -Fontanna Dwunastu Miesięcy i Arco del Valentino.

Juventus Turyn – stadion

Stadion Juventus Turyn (Corso Gaetano Scirea, 50, 10151) to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych stadionów piłkarskich na świecie i siedziba najbardziej utytułowanego włoskiego klubu Juventus Turyn.

Stadion ma pojemność 41 000 miejsc. Nie jest może największy, ale jest fantastycznym obiektem sportowym. Codziennie można zwiedzać stadion, znajduje się tu także muzeum poświęcone drużynie piłkarskiej Juventusu.

Jeśli odwiedzamy Turyn i jesteśmy fanami piłki nożnej, to warto zaplanować wizytę na stadionie klubu piłkarskiego Juventus.

Turyn Włochy -Borgo Medievale de Torino

To średniowieczna wioska w Turynie, która położona jest w samym sercu Parku Valentino. Została stworzona w 1884 r. z okazji wystawy włoskiej, która odbyła się w Turynie. Odtwarza ona atmosferę typowego XV-wiecznego piemonckiego miasteczka: można tu zobaczyć most zwodzony, sklepy rzemieślnicze, a nawet kaplicę.

Można też zwiedzić twierdzę, rekonstrukcję byłej rezydencji sejmowej. Wewnątrz można zobaczyć salę broni, jadalnię, kuchnie i podziemia, w których mieściło się więzienie.

Castello del Valentino

Zamek Valentino zbudowany był w 1620 r. przez księcia Emanuela Philiberta z Sabaudii. Obecnie mieści się tu dziś Uniwersytet Architektury i nie jest otwarty dla zwiedzających.

Spacerując po parku, można jednak podziwiać fasadę zewnętrzną i obejść ją dookoła. Fasada od strony miasta jest inspirowana zamkami francuskimi, natomiast ta z widokiem na rzekę, to architektura w stylu włoskim.

Turyn Włochy – Piazza Vittorio Veneto

Piazza Vittorio Veneto to kolejne piękne miejsce do zobaczenia w Turynie. Rozciąga się z niego bardzo ładny widok na rzekę, kościół Gran Madre di Dio i wzgórza otaczające Turyn. Jest to również idealne miejsce na „aperitivo” lub posiłek w jednej z dobrych restauracji znajdujących się na placu.

Kościół Gran Madre di Dio

Kościół Gran Madre di Dio został zbudowany w hołdzie Wiktorowi Emanuelowi I za jego zwycięstwo nad Napoleonem w 1814 roku.

Został on zbudowany w stylu neoklasycznym i jest bezpośrednio inspirowany panteonem rzymskim. Wnętrze jest w całości poświęcone Matce Boskiej, z płaskorzeźbami przedstawiającymi jej życie.

Święty Graal miał zostać pochowany na zewnątrz kościoła, pomiędzy dwoma posągami przedstawiającymi Wiarę i Religię.

Monte dei Capuccini

Po prawej stronie kościoła Gran Madre di Dio można skręcić w drogę prowadzącą na Monte dei Capuccini. Nazwa wzgórza pochodzi od faktu, że zostało ono podarowane Kapucynom przez dom sabaudzki na budowę kościoła i klasztoru.

Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Turyn z piękną scenerią miasta i Alp na horyzoncie. Można też wejść do kościoła Santa Maria i zwiedzić niedawno odnowione Museo della Montagna.

Turyn noclegiBooking.com

Turyn Włochy – plan zwiedzania na 1 dzień

Jeśli mamy do dyspozycji tylko 1 dzień w Turynie, to mamy dwie możliwości zwiedzania:

 1. Przespacerujmy się po mieście i podziwiaj zabytki z zewnątrz:
 • Historyczne centrum, od Placu San Carlo do Placu Castello, wokół Palazzo Reale i Palazzo Madama;
 • Plac Vittorio Veneto, kościół Gran Madre di Dio i Monte dei Capuccini, aby zobaczyć panoramę Turynu;
 • Spacer po parku Valentino, średniowiecznej wiosce i wzdłuż rzeki Pad.

2. Skupmy się na 2 lub 3 głównych atrakcjach Turynu. Sugerowałbym:

 • Palazzo Reale;
 • Muzeum Kina i Mole Antonelliana;
 • Museo dell’Automobile, jeśli jesteśmy miłośnikami samochodów.

Po przyjeździe do Turynu lub przy wyjeździe warto udać się do bazyliki Superga i na Monte dei Capuccini, aby podziwiać panoramę miasta.

Turyn Włochy – plan zwiedzania na 2 dni

I. dzień:

 • Piazza San Carlo i jego dwóch bliźniaczych kościołów;
 • Zwiedzanie Palazzo Reale z jego zbrojownią i biblioteką królewską;
 • Przerwa na lunch;
 • Zwiedzanie Muzeum Kina znajdującego się w Mole Antonelliana. Możliwość wjechania panoramiczną windą;
 • Przejście na Piazza Vittorio Veneto, spacer przez most Emanuele I i podziwianie kościoła Gran Madre di Dio i wejście na wzgórze Monte dei Capuccini.

II. dzień:

 • Catedrale di San Giovanni Battista, gdzie znajduje się Całun Turyński;
 • Porta Palatina, aby dotrzeć na Piazza della Repubblica i na Mercato (otwarty codziennie rano);
 • Przerwa na lunch;
 • Zwiedzanie Palazzo Carignano i muzeum Risorgimento;
 • Zwiedzanie Muzeum Egipskiego w Turynie.

Kiedy najlepiej zwiedzić Turyn?

Turyn we Włoszech jest doskonałym miejscem na wycieczkę przez cały rok. Zimy są tu dość suche, ale chłodne, ze średnią temperaturą około 3 stopni C. Lato jest piękne, ale może być także upalne, z temperaturami sięgającymi ponad 27 stopni C. Polecam wizytę w Turynie wiosną, wczesnym latem lub we wrześniu.

Turyn Włochy gdzie zjeść?

 • Porto di Savona

Restauracja ta, położona jest przy placu Vittorio Veneto (P.za Vittorio Veneto, 2, 10123). Oferuje typowe dania kuchni piemonckiej w przystępnej cenie. Gorąco polecam gnocchi z gorgonzolą, które rozpływają się w ustach. Wszystko jest robione na miejscu, zarówno makarony, jak i desery. Gorąco polecam rezerwację miejsca.

 • La Taverna dei Mercanti

La Taverna dei Mercanti znajduje się na ulicy przylegającej do sanktuarium Consolata (Via Santa Chiara, 13, 10122) i serwuje typowe piemonckie dania. Na koniec posiłku oferowany jest drink poobiedni.

 • Pescheria Ristorante Gallina

Pescheria Ristorante Gallina znajduje się naprzeciwko rynku, na piazza della Repubblica (Piazza della Repubblica, 14b, 10152). Ten sklep rybny-restauracja oferuje dania oparte na świeżych i soczystych rybach. Stałe menu na lunch w cenie 15 EUR, w tym danie + butelka wody + kieliszek wina + obsługa.

Turyn Włochy mapa

Turyn Włochy opinie

Zwiedzanie Turynu było ciekawym przeżyciem. Wszystkie muzea zostały niedawno odnowione, są więc nowoczesne, bardzo dobrze przygotowane na odwiedzających. Również rezydencje królewskie są wspaniałe i bardzo dobrze utrzymane.

Widać, że miasto Turyn zainwestowało w turystykę, jednocześnie szanując w jak największym stopniu swoją historię i podkreślając dziedzictwo kulturowe. No i oczywiście, jak wszędzie we Włoszech, jedzenie jest super dobre!

Polecany artykuł:

Bari – atrakcje, plaże, zabytki -> https://balkanskie-klimaty.pl/bari-wlochy-atrakcje-plaze-dojazd/