miasta we włoszech

Miasta we Włoszech – TOP 20 najładniejszych miast

Czas czytania: 4 minuty

Trudno jest stworzyć listę TOP 20 najładniejszych miast we Włoszech. Każde miasto ma swój własny wygląd i niepowtarzalną atmosferę. Jednak niektóre z nich są bardziej popularne niż inne. A oto ich lista:

Miasta we Włoszech – TOP 20 najładniejszych miast

Rzym

Rzym to nie tylko stolica Włoch, ale także najczęściej odwiedzane miasto w tym kraju. Znane jest jako „Wieczne Miasto”. Populacja tego miasta wzrasta w szczytowych miesiącach sezonu turystycznego. Pomimo tłumów turystów, historia i zabytki sprawiają, że jest to miejsce nr 1 warte uwagi we Włoszech.

Florencja

Florencja znana jest jako miejsce narodzin renesansu. Pełno tu muzeów i jednych z najwspanialszych na świecie obrazów i rzeźb. We Florencji jest tak wiele historii, że tylko czeka, aby jej doświadczyć.

Wenecja

Wenecja położona w północno-wschodniej części kraju, jest jednym z najważniejszych celów wakacji we Włoszech. Składające się ze 118 maleńkich wysp miasto Wenecja jest znane z gondoli i kanałów. Całe miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i nie bez powodu – samo miasto jest jednym z najwspanialszych dzieł sztuki na świecie.

Mediolan

Drugim co do wielkości miastem we Włoszech jest Mediolan. Obszar metropolitalny obejmuje ponad pięć milionów mieszkańców i jest piątym co do wielkości obszarem zurbanizowanym w całej Unii Europejskiej. Chociaż historia miasta sięga czasów plemion celtyckich, to większa część miasta została poważnie zniszczona w wyniku II wojny światowej.

Neapol

Neapol, zamieszkiwany przez niespełna milion mieszkańców, jest uważany za trzecie co do wielkości miasto we Włoszech. Mieszka tu ponad 3,7 mln osób, co czyni Neapol ósmym co do wielkości obszarem zurbanizowanym w Unii Europejskiej.

Rimini

Miasto Rimini leży nad brzegiem Morza Adriatyckiego, pomiędzy rzekami Ausa i Marecchia. Przez wielu uważane jest za jeden z najpopularniejszych kurortów nadmorskich we Włoszech, a to za sprawą ponad piętnastu kilometrów plaż skąpanych w słońcu.

Piza

Miasto Piza leży niedaleko wybrzeża, gdzie rzeka Arno łączy się z Morzem Tyrreńskim. Miasto jest najbardziej znane ze swojej „krzywej wieży”, która od wieków przyciąga miliony ludzi. W mieście znajduje się również wiele starożytnych kościołów i pałaców, które tylko czekają, by je odkryć.

Palermo

Miasto Palermo leży na północny zachód od Sycylii, wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego i zatoki o tej samej nazwie. Palermo, pierwotnie założone przez Fenicjan, odegrało ważną rolę historyczną w wielu cywilizacjach na przestrzeni wieków.

Werona

Werona, położona w północnej części kraju, jest jednym z najpopularniejszych celów podróży we Włoszech. Miasto jest pełne historii i uroku. W Weronie znajduje się wiele starożytnych miejsc, których historia sięga czasów rzymskich. W mieście odbywają się także liczne doroczne pokazy, targi i oczywiście opery.

Jesolo

Na północ od popularnej włoskiej Wenecji znajduje się miasto Jesolo. Położone jest nad brzegiem Morza Adriatyckiego, pomiędzy rzekami Piave i Sile.

Bolonia

Bolonia jest jednym z bardziej ożywionych miast w kraju. Znajduje się tu wiele najlepszych uniwersytetów w kraju. Historia miasta sięga czasów Etrusków, ale większość jego powierzchni została poważnie zniszczona w czasie II wojny światowej. Obecnie trwają prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie mu jego przedwojennej świetności.

Sorrento

Sorrento, położone jest na Półwyspie Sorrentyńskim i góruje nad Zatoką Neapolitańską. Jest znane z tego, że oferuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków, jakie można sobie wyobrazić.

Na nadmorskich klifach Sorrento znajdują się jedne z najbardziej luksusowych hoteli i kurortów w okolicy, z których roztacza się niesamowity widok na wyspę Capri oraz słynny Wezuwiusz.

Siena

Historyczne miasto Siena znajduje się w regionie Toskanii we Włoszech i jest znane z corocznych wyścigów konnych. Wyścigi konne, które odbywają się dwukrotnie w ciągu roku, są częścią obchodów trwających miesiąc. Znane jest także jako jedno z najciekawszych miejsc we Włoszech.

Alghero

Nieco senne ale i urocze miasteczko Alghero znajduje się w północno-zachodniej części Sardynii. Położone wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, Alghero z biegiem lat zyskało na popularności jako popularny cel podróży. Tereny otaczające miasto zostały po raz pierwszy zasiedlone już w 4000 lat p.n.e. i do tej pory odkryto tu wiele archeologicznych skarbów.

Katania

Położone na wschodnim wybrzeżu Sycylii miasto Katania góruje nad Morzem Jońskim. Katania jest drugim co do wielkości miastem na wyspie. Początki historii miasta sięgają VIII wieku p.n.e. Na przestrzeni lat było ono kilkakrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi, w związku z czym na całym obszarze otaczającym miasto znajduje się wiele stanowisk archeologicznych.

Turyn

W dolinie rzeki Susa, wzdłuż brzegów Padu, znajduje się miasto Turyn. Turyn, liczący blisko milion mieszkańców  i ponad dwa miliony w obszarze metropolitalnym, stał się jednym z głównych ośrodków handlowych w kraju.

Miasto było również stolicą Królestwa Sardynii, dlatego też w całym mieście znajduje się wiele wspaniałych pałaców i innych starożytnych budynków.

Lucca

Miasto Lucca leży we Włoszech, w regionie Toskanii, nad brzegiem rzeki Serchio. Miasto jest otoczone imponującymi murami obronnymi, które zostały zbudowane w okresie renesansu i z których większość zachowała się do dziś.

W mieście znajduje się wiele budynków pochodzących z XV i XVI wieku, ale najstarszy budynek mieszkalny powstał w VIII wieku.

Syrakuzy

Syrakuzy, położone w najbardziej wysuniętym na południowy wschód zakątku Sycylii, stały się jednym z najpopularniejszych miejsc na wyspie.

Znane są także jako jedno z najważniejszych miast greckich, a także jako miejsce narodzin Archimedesa. Syrakuzy oferują ponad 2700 lat historii, która czeka na odkrycie.

Genua

Genua ma bardzo piękne historyczne centrum, które jest jednym z największych w Europie. Jest ono również jednym z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad miastem góruje Lanterna – latarnia portowa, na której można zobaczyć herb miasta.

W każdy pierwszy weekend miesiąca warto odwiedzić targ antyków, który jest wspaniałym doświadczeniem, nawet jeśli nie zamierzamy nic kupić. Wieli Włochów uważa, że Genua jest najpiękniejszym miastem we Włoszech.

Watykan

Watykan, choć znajduje się w granicach Rzymu i często uważany jest za część Włoch, jest samodzielnym państwem. Znane jako jedno z zaledwie trzech miast-państw na świecie. Watykan jest najmniejszym państwem na świecie. Mimo że jego powierzchnia wynosi zaledwie 44 hektary, Watykan jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie.

Watykanem (chociaż nie jest miastem tylko państwem) zamykam moją listę TOP 20 najpiękniejszych miast we Włoszech. Nie mogłam się oprzeć, aby to malutkie państwo nie znalazło się na liście 🙂 A jakie są według Was najładniejsze miasta we Włoszech?