Skopelos
Grecja,  Skopelos,  Wakacje w Grecji

Grecja Skopelos – TOP 10 najciekawszych atrakcji na wyspie z „Mamma Mia”

Czas czytania: 4 minuty

Skopelos to wyspa leżąca w Archipelagu Północnych Sporad w Grecji. Stała się popularna dzięki filmowi Mamma Mia z 2008 roku. Turyści przyjeżdżają tu na cały dzień z Alonissos i Skiathos, aby zobaczyć plażę Kastani i urokliwy kościół Agios Ioannis, które pojawiły się w filmie. Ale Skopelos to także doskonałe miejsce na dłuższe wakacje.

Na wyspie Skopelos znajduje się ponad 360 kościołów i klasztorów. Oprócz tego znajdują się tu malownicze plaże oraz nieco senne żwirowe zatoczki z czystą, jasnoniebieską wodą.

Wyspa Skopelos jest również jedną z najbardziej zielonych wysp na Morzu Egejskim, na której rosną owoce takie jak śliwki, z których powstaje pyszne tradycyjne danie z wieprzowiny. Jakie są najciekawsze atrakcje na Skopelos?

Grecja Skopelos – TOP 10 najciekawszych atrakcji na wyspie

Miasto Skopelos

Największa i najstarsza osada na Skopelos – miejscowość Skopelos Chora charakteryzuje się białymi domami z dachami z terakoty, przylegających do wzgórza Palouki (546 m n.p.m.). Centrum miasta jest wolne od ruchu samochodowego. Oferuje plątaninę alejek i schodów prowadzących do tradycyjnych domów porośniętych kolorową bugenwillą. W Skopelos, w samym mieście jest ponad 120 kościołów, z czego najstarszy pochodzi z XI wieku.

Kościół Agios Ioannis

Nawet gdyby scena ślubu Sophie nie była kręcona w tym kościele w Mamma Mia!, Agios Iannis i tak byłby atrakcyjny. Jest to kościół usytuowany na szczycie stromego klifu, o który obijają się wiatr i fale. Z przesmyku poniżej trzeba pokonać 198 stopni, aby dotrzeć do kościoła 100 metrów nad morzem. Wspinaczka może być trudna (jeśli brak Ci formy), ale widok na zatokę w dole i morze rekompensuje trud. Po filmie Mamma Mia kościół stał się centrum lukratywnego przemysłu ślubnego. Wewnątrz znajduje się ikona św. Jana, która według lokalnej legendy została odkryta na szczycie skały.

Kaplica Agios Ioannis to tylko jeden z przykładów malowniczych miejsc kultu religijnego na Skopelos. Nie można przejść więcej niż kilka kroków bez zobaczenia kaplicy, kościoła lub klasztoru. Jest ich ponad 360 na wyspie, co jest niesamowite, jeśli weźmiemy pod uwagę jak mała jest wyspa Skopelos.

Polecamy także:  Korfu - TOP 15 najciekawszych atrakcji

Z tych 360, 40 to klasztory. Mają one uniwersalne godziny otwarcia: 08:00-13:00 i 17:00-19:00. Jak w każdym prawosławnym budynku, za szacunek uważa się zakrycie ramion i nóg.

Zamek Wenecki na Skopelos

W miejscu historycznego Peparithos w mieście Skopelos, znajduję się miejski zamek. Został on odnowiony przez Wenecjan w 1200 roku. Jednak powstał w czasach starożytnych. Warto jednak pokonać schody od strony morza, ponieważ zamek oferuje najlepszy punkt widokowy na miasto i górę Palouki. W szczycie sezonu ustawia się kolejka do selfie lub panoramiczne zdjęcie tej wspaniałej scenerii.

Plaża Panormos

W niewielkim kurorcie, oddalonym od miasta Skopelos o 12 km znajduje się malownicza plaża Panormos. Usytuowana jest ona w zatoczce, wcinającej się kilkaset metrów w głąb lądu. Pomimo niewielkiej powierzchni, kurort Panormos oferuje szereg udogodnień na wyciągnięcie ręki, takich jak tawerny, kawiarnie, mini market, bankomat czy centrum sportów wodnych. Plaża Panormos jest kamienista, a spokojne wody mają różne odcienie błękitu w zależności od ich głębokości.

Plaża Kastani

Plaża Kastani znajduje się praktycznie vis-a-vis malutkiej wyspy Dasia Skopelou. Ma ona kilka zalet. Po pierwsze, ma więcej piasku niż jakakolwiek inna plaża na wyspie.

Plaża Kastani była także miejscem kręcenia zdjęć do filmu Mamma Mia!. Statki wycieczkowe przypływają tu codziennie, aby wysadzić grupy zwiedzających osób, aby odwiedzić to miejsce lub zrelaksować się nad tymi lśniącymi wodami. W pobliżu znajduje się pachnący las iglasty.

Klasztor Agios Riginos

Na wzgórzach nad miastem Skopelos znajduje się klasztor patrona wyspy – Riginosa. Żyjący w IV wieku św. Riginos był pierwszym biskupem Skopelos i uczestniczył w Soborze w Serdice, zgromadzeniu około 170 biskupów, którzy potępili nauki prezbitera Ariusza. Święty Riginos poniósł śmierć męczeńską w 362 r. z rozkazu cesarza rzymskiego  Juliana. Jego sarkofag z relikwiami znajduje się na pięknym dziedzińcu klasztoru. Obecny budynek pochodzi z 1728 roku, ale stoi na miejscu bizantyjskiego klasztoru, którego początki sięgają znacznie wcześniejszych lat.

Polecamy także:  Grecja Mykonos - plaże, zabytki, atrakcje

W święto św. Riginosa (25 lutego) do klasztoru przybywają pielgrzymki, w których uczestniczą również wierni z Alonissos i Skiathos. Nie ma tu już wspólnoty klasztornej, ale w sklepie można kupić takie produkty jak miód, oliwa z oliwek i wino wytwarzane przez mnichów oraz mniszki z okolic Skopelos.

Klasztor Evangelistria

Na zboczach Palouki, około 3,5 km od miasta Skopelos znajduje się kolejny klasztor w interesującym wyglądzie. Klasztor Evangelistria, poświęcony Dziewicy Marii, pochodzi z 1712 roku, ale leży na ruinach wcześniejszej osady klasztornej z 1676 roku. W momencie pisania tego tekstu w Evangelistria mieszkały jeszcze dwie zakonnice.

Na dziedzińcu znajduje się kryta fontanna z inskrypcją dla XVIII-wiecznego fundatora Hadji-Stefanisa Daponte (ojca znanego pisarza Kaisariosa Daponte). Wnętrze kościoła ozdobione jest złotem. Co ciekawe, XVIII -wieczny ikonostas został wykonany w Konstantynopolu.

Plaża Hovolo

Kierując się w stronę północno-zachodniego wybrzeża wyspy znajdziesz kolejną piękną plażę -Hovolo. Jest  to żwirowa plaża otoczona białymi wapiennymi klifami i ciemnozieloną roślinnością. Plaża znajduje się na południowym krańcu Neo Klimy i wymaga trochę wytrwałości, aby się do niej dostać. Na plaży Hovolo nie ma żadnych udogodnień. I chociaż nie jest łatwo dostać się na tę boską, małą plażę, latem szybko się ona zapełnia.

Rzeźbione groby w Sendoukia

Wielkie połacie nagiej skały w pobliżu szczytu góry Kyra noszą ślady ludzkiej interwencji w postaci starożytnych grobów wykutych w kamieniu. W sumie są cztery, każdy o długości około 2,5 metra. Są one częściowo pokryte dużymi płytami, które zostały przewrócone na znak, że groby zostały splądrowane dawno temu. Nieznany jest dokładny wiek grobów, ale najprawdopodobniej pochodzą one z czasów rzymskich lub wczesnochrześcijańskich. Kyra znana jest również z czystego górskiego źródła. Inną atrakcją jest widok na cieśninę i wyspę Alonissos.

Wycieczka łodzią po Północnych Sporadach

Sporady Północne są zgrupowane blisko siebie, więc w ciągu jednego dnia możesz z łatwością dopłynąć na Skiathos lub Alonissos. Najlepszym i najbardziej elastycznym sposobem na odbycie takiej podróży jest wynajęcie prywatnego  jachtu z portu w mieście Skopelos. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz dostrzec stado delfinów lub fok pływających w krystalicznie czystej wodzie.

Skopelos – polecane restauracje

Muses Restaurant

Adres: Skopelos 370 03, Grecja

Στου Δημητράκη – Stou Dimitraki

Adres: Σκοπελος Μαγνησιας περιοχη Αμπελικη

Flisvos Seafood Tavern

Adres:Λουτράκι 370 03, Grecja

Skopelos mapa

Spokelos Grecja -polecane hotele i apartamentyBooking.com

 

 

Polecane artykuły: