Prizren
Spis treści:
Prizren – najpiękniejsze miasteczko w Kosowie
Spodziewaliśmy się w Prizren ogromnych zniszczeń, zrujnowanych domów i czołgów na ulicach, jednak na szczęście to tylko nasze błędne wyobrażenia. Za to zobaczyliśmy przepiękne, niesamowicie klimatyczne, zadbane, miasteczko. Prizren przypomina nam nieco Sarajewo lub Mostar, natomiast dzięki twierdzy przypomina Szkodrę lub Berat.
Jednak to, co sprawia, że Prizren jest tak lubiana przez turystów, to wyjątkowy osmański charakter i wygląd miasta. Prizren to miasto, które od dawna było kluczowym ośrodkiem w regionie i przetrwało konflikt w Kosowie. Dzięki temu, możemy odkryć to wyjątkowe miejsce i przenieść się w czasie.
Prizren atrakcje
Na pytanie, co warto zobaczyć w Prizren, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Miejsc wartych zobaczenia jest sporo i wycieczka jednodniowa, może nie zaspokoić naszej ciekawości. Poniżej lista miejsc wyjątkowych oraz ciekawych (kolejność przypadkowa).
Kamienny Most i rzeka Bistrica
Kamienny Most – Ura e Gurit to odrestaurowany most, łączący dwa brzegi historycznego centrum miasta, rozpościerający się nad łagodną rzeką Bistrica. Malownicze nabrzeże rzeki, krystalicznie czysta woda Bistrica, powoduje, że Prizren nabiera wyjątkowego klimatu. Chociaż przez rzekę wiedzie sporo mostów, to ten kamienny most zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach mieszkańców oraz turystów. Oryginalny XV-wieczny most zniszczyła powódź w 1979 roku, jednak udało się go odbudować i wciąż cieszy oko.
Prizren – Stare Miasto
Prizren to miejscowość do zwiedzania na pieszo. Aby zobaczyć zabytki wokół Starego Miasta, warto pospacerować. Stare Miasto rozłożone jest po obu stronach Bistricy, miasto na północ od rzeki zmieniało się wraz z upływem czasu. Dlatego też południowa część miasta moim zdaniem, jest najciekawsza z tradycyjnymi domami osmańskimi.
Polecam zacząć zwiedzanie właśnie od Ura e Gurit – Kamiennego Mostu i dalej w kierunku Shatërvan i Meczetu Sinana Paszy w Prizren.
Meczet Sinana Paszy
Po dłuższym zwiedzaniu miejscowości, Meczet Sinan Paszy wydaje się być centralnym punktem na mapie miasta. Chociaż w Prizren jest wiele meczetów, to ten robi największe wrażenie. Jest w nim coś, co go wyróżnia spośród innych budowli tego typu. Jest to osmański meczet, którego budowę ukończono w 1615 roku. Wzniesiono go na polecenie Sinana Paszy, ówczesnego wodza osmańskiego. Twierdzi się nawet, że lokalny oraz opuszczony serbski klasztor prawosławny rozebrano, aby materiały wykorzystać do budowy tego meczetu. Obecnie w meczecie zachowały się fragmenty z oryginalną kamienną podłogą oraz elementy stolarki. Warto wiedzieć, że we wnętrzu na kopule, znajduje się grafika wykonana w XIX wieku.
Łaźnie tureckie
Łaźnie tureckie lub zmienna nazwa hammamy były dawniej bardzo popularnym widokiem na Bałkanach, szczególnie w czasach Imperium Osmańskiego. Hammamy w Prizren zostały zbudowane w roku 1574. Gruntowną przebudowę wykonano w roku 1833. Obecnie łaźnie są raczej miejscem kulturalnym z wystawami. Jednak bardzo ładnie komponują się z panoramą miasta.
Halveti Tekke
Zaledwie kilka kroków od łaźni tureckich znajduje się Halveti Tekke tuż obok jednego z wielu meczetów w miasteczku. Pochodząca z XVII wieku budowla była miejscem nauki dla sufickich muzułmanów. W kompleksie znajduje się sporo budynków, jednak mały wewnętrzny dziedziniec z ozdobnymi fontannami wydaje się jedyną przestrzenią otwartą dla zwiedzających.
Muzeum Archeologiczne
Jedną z atrakcji, na którą, właściwie z przypadku trafiliśmy, było miejskie Muzeum Archeologiczne. Naszą uwagę zwróciła charakterystyczna wieża wystająca ponad dachami. Większa część muzeum mieści się w przerobionej łaźni tureckiej. Można tam zobaczyć oryginalne fragmenty łaźni tureckiej. Nie jest duże muzeum ze spektakularną liczbą eksponatów, ale zasługuje na uwagę.
Kościół Matki Bożej Ljeviš
Kościół Matki Bożej Ljeviš to zabytkowy kościół z XIV wieku, który jest serbskim prawosławnym miejscem kultu, jednym ważniejszych w Kosowie. Świątynię wybudowano w XIV wieku, za panowania króla Serbii- Stefana Milutin, na miejscu dawnego kościoła bizantyjskiego. Po tym, jak Osmanowie zakończyli aneksję regionu w XV wieku, wybudowano minaret, natomiast cały kompleks przekształcono w meczet. W odbudowanym kościele znajdowały się freski bizantyjskich malarzy greckich. Po II wojnie światowej, pod panowaniem SFR Jugosławii, przeszedł renowację i funkcjonował jako muzeum. Niestety, kościół został poważnie uszkodzony w 2004 roku podczas zamieszek w Kosowie. Dlatego też, świątynia jest ogrodzona, aby nie wpuszczać nikogo, w tym turystów.
Twierdza Kalaja
Twierdza to taki „must-see” w Prizren. W dodatku to bezpłatna atrakcja. Nie wyobrażam sobie być w miasteczku i nie wejść na twierdzę, główni ze względu na widoki jakie się z jej murów rozpościerają. Miejscowość jest niesamowicie malowniczo położona, zaraz u stop gór Šar Planina (Szar Płanina). Typowo bałkańskie czerwone dachy, piękny zachód słońca oraz góry tworzą niesamowity krajobraz z Twierdzy Kalaja. W ciągu dnia, Kalaja straszy pustkami, poza kilkoma turystami. Twierdza “ożywa” dopiero tu przed zmrokiem.
Jak dojade do Prizren?
Prizren ma doskonałą lokalizację! Co więcej, szybki oraz wygodny dojazd do miasta z Tirany, Skopje, oraz z Prisztiny zapewniają często kursujące autobusy. Transport w całym Kosowie działa dość sprawnie oraz co ważne, jest tani. Niestety, do miejscowości Prizren nie dojedziemy koleją.
Prizren – Prisztina
Komunikacja między tymi dwoma największymi miastami Kosowa: Prizren oraz Prisztiną działa modelowo. Autobusy/busy kursują średnio co pół godziny przez cały dzień. Czas potrzebny na przebycie tej trasy to około 1,5 – 2 h.
Prizren- Tirana
Z Tirany – stolicy Albanii do Prizren kursują regularne linie autobusowe. Rozkład jazdy najlepiej sprawdzić na stronie przewoźnika Gjirafa. Warto wiedzieć, że na trasie kursuje kilku przewoźników, m.in. Metropol Tirana, Arditi Tours czy Kabashi Tours. Bilet kosztuje około 10-12 €. Autobusy do Kosowa odjeżdżają z Głównego Autobusowego Dworca Międzynarodowego.
Prizren – Skopje
Co ważne, siatka połączeń autobusowych pomiędzy stolicą Macedonii – Skopje a Prizren nie jest zbyt imponująca. Codziennie w trasę wyjeżdżają 2 autobusy, czas przejazdu to średnio 3,5 h. W 2019 roku bilet kosztował 580 macedońskich denarów, czyli 9 € (czyli, około 40 zł). Dworzec autobusowy w Skopje znajduje się tuż przy dworcu kolejowym, na wschód od centrum stolicy.
Mapa Prizren
Jeśli zastanawiacie się czy Kosowo jest bezpieczne, to zdecydowanie Tak! Jeśli planujecie odkryć Półwysep Bałkański to w Prizren, znajdziecie kwintesencję wszystkiego co tutaj najlepsze i najładniejsze. Co więcej, bez turystycznego nadęcia!
2 komentarze
Pingback:
Pingback: