Palermo stolica Sycylii
Sycylia,  Włochy,  Włochy wakacje

Palermo – co zobaczyć w stolicy Sycylii? Atrakcje, plaże i polecane noclegi

Czas czytania: 7 minuty

Palermo to największe miasto i stolica Sycylii, położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Ze względu na swoje strategiczne położenie w samym sercu Morza Śródziemnego, na wyspie pozostawiły swój ślad liczne kultury oraz cywilizacje.

Miasto założono ponad 2700 lat temu i posiada wiele atrakcje turystycznych, które obejmują wiele pięknych bizantyjskich mozaik i zachwycającą arabską architekturę, a także wielowiekowe kościoły i pałacei. Jeśli planujesz wakacje na Sycylii i zamierzasz odwiedzić Palermo, zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Palermo – stolicy Sycylii.

Palermo pogoda, czyli kiedy najlepiej zaplanować wakacje na Sycylii?

Ponieważ lata w Palermo są nieznośnie gorące, najlepiej unikać upalnych miesięcy: czerwca, lipca i sierpnia. To właśnie wtedy temperatury wynoszą średnio od 27 do 35°C i często osiągają znacznie wyższe wartości.

Oprócz tego, że jest to szczyt sezonu, w którym ceny są najwyższe, jest to również czas, kiedy woda jest najcieplejsza. W lipcu odbywa się również Festiwal Santa Rosalia (wielkie wydarzenie w Palermo). W ciągu miesiąca odbywają się również niezliczone przedstawienia na świeżym powietrzu w ramach sezonu Teatro di Verdura.

Okres od marca do maja i od września do października to doskonały czas na wakacje w Palermo. Ceny nieco spadają i temperatury są bardziej znośnie (jeśli planujesz zwiedzać). Przy temperaturach wahających się od 19 do 26°C, spokojnie można pływać i leżeć na plaży jeszcze w miesiącach jesiennych.

Ze względu na chłodniejszą, bardziej nieprzewidywalną pogodę, od grudnia do lutego nie polecamy wizyty w tym mieście. Fakt ceny są nieco niższe, ale istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo wiatru i deszczu.

Palermo – co zobaczyć?

Katedra w Palermo

Najsłynniejszym i najczęściej fotografowanym budynkiem w mieście jest katedra w Palermo. Zbudowano ją na miejscu wcześniejszej bizantyjskiej bazyliki. Katedrę budowano w latach 1069–1190.

Jej wnętrze jest równie imponujące – mozaiki, rzeźby i dzieła sztuki pokrywają ściany, które spoglądają w dół na monumentalne grobowce sycylijskich monarchów. Ponadto w skarbcu katedry znajduje się mnóstwo błyszczących klejnotów i złotych artefaktów. Co ciekawe, w katedrze pochowany jest także Fryderyk II Hohenstauf.

Teatro Massimo

Największy teatr operowy we Włoszech – Teatro Massimo, dominuje w mieście swoim rozmiarem, skalą i przepychem. Ten otwarty w 1897 roku teatr prezentuje intrygującą mieszankę starożytnych i klasycznych sycylijskich stylów architektonicznych, z kolosalnymi kolumnami na neoklasycznej fasadzie. Aby zobaczyć wszystkie jego wspaniałe cechy i bogate zdobienia warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub obejrzeć balet, operę lub koncert klasyczny w jego eleganckich wnętrzach.

Quattro Canti

Oficjalnie znany jako Piazza Vigliena, Quattro Canti to piękny barokowy plac w centrum Palermo, który znajduje się na skrzyżowaniu Via Maqueda i Corso Vittorio Emmanuele. Zbudowany w 1608 roku, otoczony jest czterema pięknymi budynkami. Każda fasada reprezentuje jedną z czterech pór roku, a w ciągu dnia słońce oświetla każdą z nich po kolei. Dzięki temu malowniczy plac zyskał przydomek “Il teatro del sole” – Teatr Słońca.

Monte Pellegrino

Wznoszący się w oddali Monte Pellegrino leży na północ od miasta Palermo. Opisany przez Goethego jako “najpiękniejszy cypel na świecie”, ta potężna góra wznosi się na wysokość 606 metrów i oferuje wiele możliwości rekreacji na świeżym powietrzu.

Jest on bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby cieszyć się jego oszałamiającą scenerią i spokojnymi szlakami turystycznymi. Ze szczytu odwiedzający mogą podziwiać fenomenalne widoki na Palermo i Morze Śródziemne.

Polecamy także:  Jezioro Garda w 3 dni - co zobaczyć? Plan zwiedzania

Katakumby Kapucynów

Katakumby Kapucynów to podziemna seria tuneli i przejść wyłożonych zabalsamowanymi ciałami ponad 8000 byłych Palermitańczyków. Między XVII a XIX wiekiem bracia Kapucyni z klasztoru powyżej konserwowali ciała i umieszczali je w katakumbach poniżej.

Z biegiem lat ta forma pochówku zyskała prestiż, więc korytarze są teraz pogrupowane według władzy, płci, statusu i wyznawanej religii. Ponieważ nadal są one ubrane w swoje oryginalne szaty, wędrówka między mumiami jest dość silnym doświadczeniem, szczególnie gdy szkielety spoglądają na Ciebie z miejsca ich ostatecznego spoczynku.

Fontana Pretoria

Fontana Pretoria dominuje na placu o tej samej nazwie. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej fotografowanych punktów orientacyjnych w Palermo. Co ciekawe, fontanna została stworzona dla toskańskiej willi, zanim została umieszczona w obecnym miejscu w 1573 roku.

Zaprojektował ją florencki rzeźbiarz Francesco Camilliani. Fontana Pretoria zawiera wiele spektakularnych rzeźb i posągów, z nagimi nimfami i mitycznymi zwierzętami leżącymi obok dwunastu olimpijczyków.

Mercato di Ballaro

Kolorowy i nieco chaotyczny targ Mercato di Ballaro ciągnie się przez miasto przez kilka przecznic, na południowym wschodzie od Palazzo dei Normanni.

Znajdziesz tu wszystko, od owoców i warzyw po świeże ryby, smaczne szynki i tanie ubrania. Ponadto na niektórych stoiskach można skosztować wyśmienitych lokalnych produktów z Sycylii lub zatrzymać się na posiłek w jednej z restauracji wzdłuż alejek targowych.

San Giovanni degli Eremiti

Otoczony spokojnym ogrodem pełnym kaktusów, drzew cytrusowych i palm, San Giovanni degli Eremiti jest uroczym małym kościołem położonym w centrum Palermo. Ten zbudowany w VI wieku kościół, wykazuje mieszankę arabskich i normańskich stylów architektonicznych. Jest najbardziej znany ze swoich charakterystycznych czerwonych kopuł.

Wielokrotnie przebudowywany i odnawiany na przestrzeni wieków, ten mały kościół ma również wspaniały krużganek, a także kilka pięknych fresków i dzieł sztuki wewnątrz.

Palermo Palazzo dei Normanni

Pałac Normanów w Palermo, będący obecnie siedzibą regionalnego parlamentu Sycylii jest jedną z najstarszych rezydencji królewskich w Europie. Znany jako Palazzo dei Normanni w języku włoskim, został zbudowany w IX wieku dla emira Palermo.

Po tym, jak Normanowie podbili Sycylię, arabski pałac został przekształcony. Pałac Normanów, prezentujący wspaniałą mieszankę stylów artystycznych i architektonicznych, a także wiele starożytnych artefaktów, jest doskonałym miejscem do odwiedzenia, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bogatej historii, kulturze i dziedzictwie Palermo oraz Sycylii.

Chiesa del Gesu

Zbudowany w latach 1564-1633 kościół Chiesa del Gesu jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących barokowych kościołów w Palermo. Chociaż kościół doznał znacznych uszkodzeń podczas II wojny światowej, od tego czasu został pieczołowicie odbudowany oraz przywrócony do dawnej świetności.

Warto zwrócić uwagę na marmurowe kolumny, kolorowe witraże i piękną fasadę, a także atrakcyjne krużganki i kaplice.

Palermo La Martorana

Położona po południowej stronie Piazza Bellini, Santa Maria dell’Ammiraglio to katedra szczycąca się zachwycającą sztuką i architekturą. Bardziej znana jako La Martorana, została zbudowana w XII wieku i pierwotnie pełniła funkcję meczetu.

W związku z tym pod zachwycającą kopułą znajdują się piękne filary i eleganckie łuki, a tu i ówdzie można dostrzec barokowe, islamskie i romańskie akcenty. Główną atrakcją jest błyszczące złote wnętrze pokryte bizantyjskimi mozaikami. Te wysublimowane freski przedstawiają ważne sceny i postacie biblijne, a także Rogera II, byłego króla Sycylii.

Santa Caterina

Położony w samym sercu historycznego centrum Palermo, Santa Caterina to piękny kościół ze wspaniałą mieszanką barokowych, rokokowych i renesansowych stylów architektonicznych. Zbudowany jako hospicjum w XIV wieku, został później przekształcony w klasztor dominikanów, zanim ostatecznie został przekształcony w kościół.

Główną atrakcją jest jednak barokowe wnętrze, z freskami, malowidłami, dziełami sztuki, ołtarzami i rzeźbami.

Palazzo Chiaramonte-Steri

W niewielkiej odległości od malowniczego wybrzeża Palermo znajduje się Palazzo Chiaramonte-Steri, niegdyś rezydencja potężnego i bogatego lorda Manfreda III. Czasami nazywany zamkiem Steri, szczyci się wspaniałą architekturą. Chociaż pałac z pewnością wygląda atrakcyjnie i niepozornie, niezliczone osoby były tu więzione i torturowane, podczas Świętej Inkwizycji. Obecnie jest to muzeum, którego panele informacyjne, dzieła sztuki i narzędzia tortur oferują fascynujące, choć czasami mroczne spojrzenie na siedemsetletnią historię pałacu.

Polecamy także:  Lignano Sabbiadoro we Włoszech - malowniczy kurort nad Adriatykiem

Palermo noclegi



Booking.com

Palermo plaże

Plaża Mondello

Zacznijmy od najsłynniejszej plaży w Palermo: Mondello. Czysty piasek, krystalicznie czysta woda, nadmorskie kluby i restauracje: to tylko kilka z głównych powodów, dla których jest to jedna z najbardziej lubianych i popularnych plaż w Palermo!

Plaża znajduje się około 11 km od stolicy Sycylii i łatwo do niej dotrzeć środkami transportu publicznego: w mieście znajdują się różne punkty, z których można dojechać autobusem wahadłowym lub autobusem nr. 806 (z centrum miasta).

Plaża Addaura

Na południowy wschód od plaży Mondello znajduje się Addaura, mała nadmorska miejscowość, która charakteryzuje się skalistym brzegiem z małymi zatoczkami. Jest to idealne miejsce dla osób, które nie lubią piasku, ale wolą naturę i czyste wody, które mogą zapewnić tylko skały.

Można tu również znaleźć słynną jaskinię Addaura – kompleks trzech grot z epoki paleolitu. Znajdują się tu rzeźby naskalne z późnego epigrawertyzmu i mezolitu.

Plaże Sferracavallo

W pobliżu Mondello znajdują się również plaże Sferracavallo, bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. Sferracavallo, którego krajobraz charakteryzuje się naprzemiennością piasku i klifów, jest typową nadmorską wioską z wieloma restauracjami rybnymi serwującymi lokalne i świeże dania w dobrej cenie.

Plaża znajduje się w połowie drogi między Capo Gallo i Isola delle Femmine. Latem można do niej dotrzeć z centrum Palermo autobusem wahadłowym.

Prawdziwą osobliwością tego wybrzeża są jednak wspaniałe krajobrazy. Strefa ta słynie również z obecności koralowców w chronionym obszarze morskim. Do najbardziej znanych plaż tej strefy należą Baia del Corallo i plaża Barcarello.

Plaża Arenella-Maria Vergine

Plaża Arenella-Maria Vergine znajduje się w mieście Palermo, na północy, zaledwie 5 km od centrum miasta. Tutejsze wybrzeże charakteryzuje się mokrym złotym piaskiem i turkusowymi krystalicznymi wodami. Kolejną osobliwością jest to, że zaledwie rzut kamieniem od morza można podziwiać łowisko tuńczyka ze wszystkimi wystawionymi kotwicami, a jeśli spojrzysz za siebie, zobaczysz Monte Pellegrino w całej jego okazałości.

Plaże Santa Flavia

Innym miejscem z urokliwymi plażami jest z pewnością Santa Flavia, oddalona o niecałe 20 km od Palermo, u podnóża góry Catalfano.

Santa Flavia ma wiele bezpłatnych plaż, wśród których najpopularniejsze są:

  • Kafara (piasek zmieszany z kamykami),
  • Porticello (żwir)
  • Sant’Elia (bardzo drobny piasek),

Jeśli masz łódź, możesz dotrzeć drogą morską do Secca delle Formiche – morskiej oazy pełnej życia i kolorowych ryb.

Palermo pogoda – kiedy zaplanować wakacje na Sycylii?

W Palermo, stolicy Sycylii, panuje klimat śródziemnomorski z bardzo łagodnymi, dość deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Miasto położone jest na północnym wybrzeżu Sycylii, na obszarze narażonym na chłodny wiatr mistral, który wieje z Sardynii, ale także na sirocco. Co ciekawe, sirocco – wiatr z Afryki jest w stanie podnieść temperaturę o kilka stopni: zimą może przekroczyć 20°C, a latem może osiągnąć lub przekroczyć 40°C.
Palermo jest jednym z najbardziej narażonych obszarów, ponieważ wiatr pochodzi z wnętrza (a nie bezpośrednio z morza, jak na południowym wybrzeżu Sycylii), a ponadto występuje efekt kompresji powietrza ze względu na fakt, że wiatr dosłownie “spada z gór”. Średnia temperatura waha się od 12,2 °C w lutym do 26,8 °C w sierpniu.

Zima w Palermo

Zima, trwająca zazwyczaj od grudnia do lutego jest łagodna i charakteryzuje się okresami słonecznymi na przemian z okresami deszczowymi. Rzadko robi się bardzo zimno, chociaż czasami mogą występować zimne, wietrzne i deszczowe dni, z temperaturami około 10°C.

Lato w Palermo

Lato trwające od czerwca do sierpnia, jest gorące i słoneczne, z bardzo rzadkimi opadami deszczu.
Ogólnie rzecz biorąc, temperatury nie są zbyt wysokie i wieje bryza, która przynosi również wilgoć z morza.
Czasami jednak mogą wystąpić fale upałów pochodzenia afrykańskiego: w takich przypadkach temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 40 °C. Rekord to 45,8 °C. W 2020 r. temperatura osiągnęła 39 °C w maju i 37,5 °C w październiku. Kiedy sirocco wieje w nocy, temperatura może utrzymywać się na poziomie około 30 °C nie tylko latem. Na przykład 14 października 1993 r. minimalna temperatura wyniosła 31 °C.

Wakacje w Palermo – najlepszy czas

Najlepszą porą na wakacje na plaży w Palermo jest lato, od czerwca do sierpnia. Temperatura morza jest wystarczająco komfortowa od lipca do września, chociaż we wrześniu, który w każdym razie jest nadal dobrym miesiącem (szczególnie w pierwszej połowie), mogą wystąpić pierwsze okresy złej pogody.
Do odwiedzenia miasta można wybrać wiosnę, w kwietniu i maju oraz początek jesieni, od połowy września do połowy października.

Dodaj komentarz