Graz Austria
Austria,  Wakacje w Chorwacji

Graz Austria – atrakcje i polecane noclegi w drodze na Bałkany

Czas czytania: 4 minuty

Niewiarygodna różnorodność imponujących rzeczy do zrobienia w Graz sprawia, że jest to idealne miejsce na wycieczkę lub przystanek w drodze do Chorwacji. Podobnie jak Wiedeń i Salzburg, Graz jest zdecydowanie jednym z najbardziej wartych zobaczenia miast w Austrii! Zwłaszcza niezwykle urokliwe historyczne stare miasto, ze słynną Wieżą Zegarową inspiruje turystów z całego świata. Miasto to ma jednak do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Niezliczone ciekawe muzea, piękne zamki, pałace i kościoły, a także nowoczesne budynki architektoniczne można zwiedzać podczas wycieczki. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz miasto podczas jednodniowej wycieczki, czy w trakcie kilku dni – Graz jest zawsze wart Twojego czasu! Co warto zobaczyć w tym mieście?

Graz atrakcje

Od 1999 roku stare miasto Graz znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki wielu fascynującym atrakcjom jest to jedno z najpiękniejszych miast w Austrii. Podczas spaceru po mieście niemal na każdym rogu czeka na Ciebie nowa atrakcja. Większość atrakcji można wygodnie zwiedzać pieszo podczas spaceru po mieście.

Hauptplatz

Graz Hauptplatz to główny plac i jednocześnie centrum starego miasta oraz najpiękniejszy plac w stolicy tego kraju związkowego. To historyczne miejsce, utworzono już w 1160 roku i od tego czasu urzeka wieloma pięknymi atrakcjami, takimi jak pomnikiem arcyksięcia Johanna i ratuszem.

Schlossberg

Wzgórze zamkowe Schlossberg wraz z Wieżą Zegarową są największymi atrakcjami w Grazie. To tylko kilka minut spacerem od centrum starego miasta do szczytu wzgórza, przy czym spacer wzdłuż Kriegersteig jest najatrakcyjniejszym podejściem. Wiele osób wjeżdża także na szczyt słynną kolejką linową Schlossberg lub windą, aby podziwiać prawdopodobnie najbardziej spektakularny widok na miasto.

Ale nie tylko widok ze szczytu jest wyjątkowy, wspaniałe atrakcje, takie jak Wieża Zegarowa z pięknym parkiem, 34-metrowa dzwonnica, kazamaty w odsłoniętych piwnicach dawnego Schlosshauptmannhaus i Pawilon Chiński to tylko niektóre z miejsc, które warto tu odwiedzić. Ponadto kilka kawiarni i restauracji, a także ogródek piwny oferują przekąski z panoramicznym widokiem na Graz.

Polecamy także:  Rijeka Chorwacja - TOP 15 atrakcji i najważniejsze informacje

Wieża zegarowa

Absolutną atrakcją Schlossbergu jest 28-metrowa wieża zegarowa, będąca wizytówką Grazu. Góruje ona nad miastem i jest widoczna z wielu miejsc w centrum miasta. Zbudowano ją w XIII wieku, natomiast jej obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Szczególną cechą tej atrakcji jest tarcza zegara, ponieważ wskazówki minutowa i godzinowa są odwrócone! Niesamowicie piękny jest również park z pięknymi rabatami kwiatowymi, który znajduje się bezpośrednio pod wieżą.

Grazer Burg

Grazer Burg (Zamek Graz) znajduje się bezpośrednio w centrum miasta i został zbudowany już w 1438 roku. Poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, został odbudowany w 1947 roku. W trakcie tego procesu powstały różne nowe budynki, które dziś znane są jako „Nowy Zamek”. Wiele obszarów zamku jest otwartych dla publiczności, a wiele atrakcji, takich jak dziedzińce zamkowe, podwójne spiralne schody, Styryjska Galeria Honoru i „centrum miasta” można zwiedzać bezpłatnie. Piękny i naprawdę warty zobaczenia jest również Burggarten, piękny park z malowniczymi ogrodami różanymi. Jest to prawdziwa oaza w mieście i idealne miejsce na relaksującą przerwę w zwiedzaniu.

Landhaushof

Landhaushof to malowniczy dziedziniec Grazer Landhaus, a ponadto fantastyczna atrakcja dla miłośników pięknej architektury. Na uwagę zasługują wspaniałe renesansowe arkady tego budynku. Warto również zobaczyć zabytkową fontannę i posąg fauna. Atrakcją jest także zielona drewniana brama z panterą styryjską, która stała się popularnym motywem fotograficznym.

Kunsthaus (Dom Sztuki)

Kunsthaus (Dom Sztuki) jest jedną z wizytówek miasta. Ten futurystyczny budynek został wzniesiony w 2003 roku, w roku Stolicy Kultury i od tego czasu jest popularną atrakcją turystyczną w Grazie. Wielu odwiedzających porównuje go do ludzkiego serca, inni widzą w nim statek kosmiczny. Natomiast jego twórcy nazywają go „przyjaznym kosmitą”. W muzeum odbywają się różne wystawy sztuki. Natomiast z platformy widokowej na najwyższym piętrze można podziwiać piękny widok na stare miasto i na Schlossberg.

Wskazówka: Na pierwszym piętrze znajduje się bardzo modna kawiarnia Kunsthauscafe, która serwuje pyszne śniadania i przepyszne burgery!

Polecamy także:  Meteory Grecja - zwiedzanie, bilety i noclegi

Katedra

Katedra w Grazie jest uważana za jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych tego miasta i dlatego nie można jej pominąć podczas zwiedzania tego miasta. Wraz z mauzoleum, starym uniwersytetem i zamkiem są to najważniejsze atrakcje miasta. Kościół ten jest nie tylko interesujący z zewnątrz, ale także wewnątrz.

Wskazówka: W okolicy znajduje się kilka fantastycznych miejsc na nocleg, w tym popularny Boutique Hotel Dom z rewelacyjnym śniadaniem.

Bajkowy pociąg i zjeżdżalnia Schlossberg

Märchenbahn to bajkowy szlak, który jest szczególnie interesujący dla małych dzieci. Podczas półgodzinnej przejażdżki odwiedzający zagłębiają się w Schlossberg i odkrywają bajkowy świat z królestwem czarownic, bajkowym lasem oraz jaskinią rabusiów i skarbów.

Polecany artykuł: Chorwacja atrakcje mało znane

Dzielnica Joanneum

Dzielnica Joanneum jest domem dla wielu interesujących muzeów, więc wizyta w niej jest zdecydowanie jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Grazie. Szczególnie warto zobaczyć Neue Galerie ze sztuką nowoczesną i współczesną oraz Muzeum Historii Naturalnej z ogromną różnorodnością interesujących eksponatów.

Podwójne spiralne schody

Jedną z atrakcji w mieście są także podwójne spiralne schody. Zbudowane w 1499 roku znajdują się na dziedzińcu zamkowym i są dostępne bezpłatnie. Tak zwane „schody pojednania” przedstawiają separację i pojednanie. Składają się z dwóch symetrycznych kamiennych schodów biegnących w przeciwnych kierunkach, które zbiegają się spiralnie na każdym piętrze, a jednocześnie ponownie rozdzielają. Dla fanów architektury i fotografów jest to obowiązkowy punkt w Grazu!

Rathaus (Ratusz)

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest Rathaus, czyli ratusz znajdujący się na głównym placu miasta. Budynek ten został wzniesiony na początku XIX wieku, a jego imponująca fasada została ozdobiona zgodnie z późnogotyckim stylem. O każdej porze roku odbywają się tu niezliczone wydarzenia, bezpośrednio przed budynkiem.

Graz noclegi

  • Lendhotel to naprawdę fajny hotel miejski w centrum Grazu. Goście uwielbiają pyszne śniadania, a taras na dachu jest również fantastyczny!
  • Ciekawym miejscem na pobyt w Graz jest Gästehaus Moßhammer, bardzo polecany pensjonat w pobliżu centrum miasta!
  • Parksuites Apartments Graz oferuje nowoczesne, bajecznie wyposażone apartamenty wakacyjne w najlepszej lokalizacji w centrum Grazu!
  • 4-gwiazdkowy hotel: Hotel Weitzer to wspaniały 4-gwiazdkowy hotel w samym sercu Grazu. Goście uwielbiają jego niepowtarzalny urok, lokalizację obok Muru i wspaniałe śniadanie!

 

Dodaj komentarz