Morze Czarne Turcja
Turcja,  Turcja atrakcje

Morze Czarne  Turcja – TOP 11 atrakcji, które warto zobaczyć

Czas czytania: 9 minuty

Wybrzeże Morza Czarnego to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji ze względu na malownicze krajobrazy. Region ten jest zupełnie inny od reszty kraju. Znajdziesz tu malowniczo położone miejscowości i wąską linię brzegową otoczoną morzem z jednej strony oraz gęsto zalesionymi górami z drugiej strony. Co warto zobaczyć nad tureckim wybrzeżem Morza Czarnego?

Morze Czarne  Turcja – TOP 11 atrakcji, które warto zobaczyć

Kręta droga biegnąca wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej malowniczych w kraju, dzięki czemu wycieczki po tym regionie są jedną z najpopularniejszych atrakcji. Jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu jest klasztor Sümela. Dodatkowo plaże Morza Czarnego, malownicze porty, miejscowości z pozostałościami starożytnych fortyfikacji, bujne zielone wzgórza herbaciane oraz alpejskie pastwiska na wschodzie zapewniają mnóstwo atrakcji. Zaplanuj swoją podróż z naszą listą najważniejszych atrakcji turystycznych na wybrzeżu Morza Czarnego w Turcji.



Zwiedzanie klasztoru Sümela

Najważniejsze atrakcje: Klasztor z pozostałościami fresków pochodzących z czasów bizantyjskich, który zbudowano w klifie.

Najsłynniejszą atrakcją turystyczną wybrzeża Morza Czarnego jest klasztor Sümela (Klasztor Najświętszej Marii Panny), który wydaje się wyrastać z otaczającego go urwiska. Klasztor położony jest około 70 kilometrów na południe od Trabzonu. Sümela ma historię sięgającą IV wieku, kiedy to ateńscy mnisi Barnaba i Sofronios przybyli tu oraz założyli tu mały kościół.

Sümela była aktywnym klasztorem aż do 1923 roku, kiedy to mnisi zostali przymusowo usunięci w ramach turecko-greckiej wymiany ludności na warunkach traktatu z Lozanny.

W głównej kaplicy znajdują się przepiękne (choć niestety częściowo zniszczone) freski. Ponadto labirynt kaplic, które składają się na resztę kompleksu, dają wyobrażenie o surowości życia religijnego w poprzednich stuleciach.



Oprócz zwiedzania wnętrza klasztoru największą atrakcją są widoki na cały klasztor, przylegający do skalnej ściany.

Polecany artykuł: Balat Stambuł

Morze Czarne – piaszczyste tureckie plaże

Niewielu zagranicznych turystów wybiera się nad Morze Czarne w Turcji na letni wypoczynek, ale miejscowi wiedzą, co dobre. Chociaż tureckie plaże Morza Czarnego nie mogą się równać z kurortami plażowymi, takimi jak Antalya czy Bodrum to warto je zobaczyć podczas podróży wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

Kierując się z zachodu na wschód, Iğneada to nieco senna wioska położona zaledwie 15 kilometrów na południe od granicy z Bułgarią. Znajduje się ona na zachodnim krańcu tureckiego wybrzeża Morza Czarnego.

W miesiącach letnich piękne plaże z białym piaskiem są głównym magnesem dla lokalnych turystów, zwłaszcza mieszkańców Stambułu i Edirne, którzy szukają miejsca na weekendową ucieczkę od miejskiego upału i zgiełku

Położona bliżej Stambułu Kiyiköy to wioska rybacka, która przyciąga mieszkańców dużych miast, którzy przybywają tu tłumnie, aby rozkoszować się słońcem na plaży.



Tutejsze wybrzeże oferuje wiele przyjaznych rodzinom atrakcji, z leżakami i parasolami. Jest to świetne miejsce, aby poczuć turystykę w lokalnym stylu, z kawiarniami na wybrzeżu wypełnionymi po brzegi Turkami popijającymi herbatę między pływaniem.

Mniej więcej w połowie drogi między dwoma dużymi miastami regionu, Samsun i Trabzon, znajduje się wyluzowane Ordu. Jest ono jednym z najlepszych miejsc na odpoczynek na tureckiej plaży Morza Czarnego. Samo Ordu zajmuje miejsce jońskiej osady Kotyora. Wszelkie ślady wspaniałej przeszłości już dawno zniknęły to i tak Ordu zachowuje mnóstwo charakteru, ze starą osmańsko-grecką dzielnicą pełną drewnianych domów wzdłuż wąskich uliczek i osobliwym brzegiem morza.

Plaża Çaka jest jednym z najlepszych odcinków piasku w okolicy Ordu i latem przyciąga wiele lokalnych rodzin na pikniki. Rzadko bywa zatłoczona, nawet w szczycie sezonu wakacyjnego w lipcu oraz w sierpniu.

Trabzon



Najważniejsze atrakcje: Wspaniałe freski znajdujące się wewnątrz najważniejszego bizantyjskiego zabytku Trabzonu.

Tętniący życiem Trabzon to duże miasto portowe otoczone strzelistymi szczytami Wschodnich Gór Pontyjskich, które biegną wzdłuż wybrzeża. Miasto założyli prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. greccy osadnicy. Rozkwitło dzięki temu, że znalazło się na trasie karawanowego szlaku handlowego między Persją a Morzem Śródziemnym.

Polecamy także:  Czy do Turcji potrzebny jest paszport i wiza?



Główną atrakcją turystyczną jest Trabzon Hagia Sophia – mniejsza imienniczka Hagia Sophia w Stambule. Wersja świątyni, która znajduje się w Trabzonie została prawdopodobnie zbudowana przez cesarza Aleksego Komnenusa zaraz po jego przybyciu do Trabzonu z Konstantynopola (współczesny Stambuł) w 1204 roku.

Kościół przekształcono w meczet w czasach osmańskich. W latach sześćdziesiątych XX wieku stał się muzeum, a następnie został ponownie przekształcony w meczet. Do dziś zachował się oryginalny plan kościoła (w kształcie krzyża) z nawą główną otoczoną nawami bocznymi oraz transeptem z freskami.

Wzdłuż podstawy południowych drzwi znajduje się fryz przedstawiający historię Adama. Pomimo tego, że malowidła ścienne są poważnie zniszczone, nadal są piękne.

Alpejski krajobraz  w Uzungöl

Najważniejsze atrakcje: Świeże powietrze i bujne górskie oraz leśne widoki w jednym z najpiękniejszych zakątków Turcji.

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia podczas jednodniowej wycieczki z Trabzonu. Alpejskie widoki Uzungöl wyglądają tak, jakby zostały wyjęte prosto z Alp.

To alpejskie jezioro i nadbrzeżna wioska, położone są między stromymi, zalesionymi zboczami górskimi. Z pewnością jest to jeden z najbardziej znanych krajobrazów regionu Morza Czarnego.



Nie ma tu zbyt wiele atrakcji poza podziwianiem widoków i relaksem w jednej z restauracji lub kawiarni nad jeziorem. Najlepsze widoki na jezioro roztaczają się z wysokości wioski. Po drodze do Uzungöl z Trabzonu znajduje się wiele malowniczych punktów widokowych. Uzungöl znajduje się 96 kilometrów na południowy wschód od Trabzonu.

Amasra

Amasra to zdecydowanie najpiękniejsze miasto portowe leżące na wybrzeżu Morza Czarnego. Stare miasto Amasra jest pełne kolorowych domów stłoczonych blisko siebie wzdłuż wąskich uliczek, które prowadzą w stronę morza.

Bizantyjska cytadela obok małego portu jest główną atrakcją turystyczną. Małe muzeum Amasry na Dereoğlu Sokak posiada ciekawą ekspozycję. Jednak dla większości odwiedzających największą atrakcją jest pływanie w Morzu Czarnym, opalanie się i podziwianie starego miasta. Łodzie wypływają z małego portu na całodzienne wycieczki, które pozwalają odkrywać okoliczne zatoczki.

Sinop

Najważniejsze atrakcje: Spacer uliczkami otoczonymi domami z epoki osmańskiej oraz zwiedzanie starożytnych fortyfikacji portowych.

Uroczy i kosmopolityczny Sinop jest zarówno najbardziej wysuniętym na północ punktem na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego, jak i najlepiej chronionym portem. Obecnie jest to miejsce o niewielkim znaczeniu portowym w porównaniu z jego znaczeniem w starożytności, kiedy było to ruchliwe miasto handlowe na północnym krańcu głównych szlaków karawanowych z Kapadocji i ziem Eufratu.

Ulice miasta, z kilkoma pięknymi zachowanymi domami osmańskimi są zachwycające. Miłośnicy historii mogą cieszyć się wspinaczką na stare fortyfikacje miejskie, które oferują panoramiczny widok na morze.

Stary budynek więzienia przy Sakarya Caddesi jest również fascynującym zabytkiem do zwiedzania.

Prowincja Sinop oferuje także inne atrakcje historyczne. W szczególności, jeśli interesuje Cię architektura karawanserajów, warto zboczyć z nadmorskiej autostrady i zatrzymać się w Durağan podczas wycieczki po wybrzeżu Morza Czarnego.

To małe miasteczko położone jest około 112 kilometrów na południe od Sinop i jest domem dla Durak Han, seldżuckiego karawanseraju zbudowanego w 1266 roku przez Pervane Süleymana.

Ufortyfikowany kompleks ma półokrągłe wieże na każdym rogu, natomiast ściany zewnętrzne są wzmocnione dodatkowymi prostokątnymi wieżami. Wewnątrz znajduje się duży letni dziedziniec otoczony sklepionymi komnatami prowadzącymi do trójnawowej hali zimowej.

Plantacje herbaty w pobliżu Rize



Najważniejsze atrakcje: Idealne miejsce dla każdego miłośnika herbaty, które oferuje bujne widoki plantacje herbaty.

Rize jest stolicą tureckiego regionu uprawy herbaty, a każdy miłośnik tego gorącego naparu powinien się tu zatrzymać. Samo miasto jest na wskroś nowoczesne, otoczone bujnymi zielonymi plantacjami herbaty.

Warto wybrać się na wycieczkę do Ogrodu Herbacianego nad miastem, gdzie można popijać herbatę, podziwiając wspaniałe widoki na wzgórza. Oprócz tego, rośnie tu szeroka gama roślin herbacianych i bogata kolekcja subtropikalnej flory.

Więcej pięknych panoramicznych widoków oferuje zamek Rize (Rize Kalesi), który Genueńczycy zbudowali w średniowieczu.

Tureckie wioski herbaciane znajdują się na północny zachód od miasta w obszarze Çeçeva-Haremtepe. Warto wybrać się na przejażdżkę przez wzgórza, aby podziwiać bujne, szmaragdowo-zielone widoki.

Jaskinia Karaca – jedna z najsłynniejszych jaskiń w Turcji

Karaca jest jedną z najsłynniejszych jaskiń w Turcji. Ta sieć jaskiń jest jedną z najlepszych i najbardziej dostępnych w Turcji. Jaskinia położona jest 97 kilometrów od Trabzonu, w głębi lądu, w pobliżu małego miasteczka Torul. System jaskiń rozciąga się na 107 metrów długości i jest wypełniony ogromnymi stalagmitami i stalaktytami, które zostały uformowane w dziwne i niesamowite kształty.

Polecamy także:  Wyspy Książęce Turcja- zwiedzanie, atrakcje i noclegi



Dobrze utrzymane chodniki i doskonałe oświetlenie pozwalają odwiedzającym obejrzeć formacje jaskini z bliska. Jaskinia jest również znana ze swoich właściwości zdrowotnych, a miejscowi twierdzą, że poziom tlenu w jaskini jest korzystny zarówno dla osób cierpiących na astmę, jak i innych chorób układu oddechowego. Nawet w szczycie lata warto zabrać ze sobą sweter. Im dalej w głąb jaskini, tym robi się chłodniej.

Polecany artykuł: Edirne Turcja – największe atrakcje

Inebolu

Najważniejsze atrakcje: Spaceruj po tym spokojnym mieście nad Morzem Czarnym i odkryj pozostałości jego pontyjskiego dziedzictwa.

Zachowując wiele ze swojego historycznego charakteru, Inebolu jest naszym ulubionym miejscem na nocleg podczas podróży po wybrzeżu Morza Czarnego w Turcji.

To miasto portowe znajduje się w zachodnim regionie Morza Czarnego, mniej więcej w połowie drogi między Amasrą a Sinop. Znajduje się tu zrujnowany zamek oraz wiele tradycyjnych osmańskich drewnianych domów (wiele z nich popada w ruinę) i pięknych, tradycyjnych kamienic w stylu pontyjskim z dachami pokrytymi łupkiem.

W starożytności miasto było znane jako Abonoteichus, ale w czasach rzymskich zostało przemianowane na Ionopolis (stąd jego współczesna nazwa).

Spacer po uliczkach centralnej dzielnicy starego miasta jest główną atrakcją. Okoliczne wybrzeże oferuje również odcinki ładnej plaży dla tych, którzy chcą popływać.

Giresun

Najważniejsze atrakcje: Udaj się do pozostałości bizantyjskiego zamku i podziwiaj nadmorskie widoki.

Jeśli jesteś miłośnikiem wiśni, to właśnie Giresun zawdzięczasz ten owoc. To właśnie stąd rzymski generał Lukullus spróbował swojej pierwszej wiśni (nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wiśnię) i zabrał owoce z powrotem do Rzymu. Giresun znajduje się na miejscu starożytnego miasta Kerasous, założonego przez Miletus w VII wieku p. n. e.



Pomimo tej dość długiej historii, nie ma tu zbyt wiele do zobaczenia. Ruiny zamku nad miastem pochodzącego z czasów bizantyjskich oferują wspaniałe widoki na okolicę. Warto odwiedzić także Muzeum Giresun na Atatürk Caddesi, w centrum miasta ponieważ posiada ono doskonałą kolekcję znalezisk archeologicznych.

Samsun

Samsun to największe miasto nad Morzem Czarnym. Okoliczna równina przybrzeżna wokół Samsun słynie z produkcji tytoniu, zboża i bawełny, które są następnie eksportowane z tego ruchliwego portu w mieście.

Pomimo swojej długiej historii (starożytne Amisos, założone przez Greków w VII wieku p.n.e., leży trzy kilometry na północny zachód), współczesne miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania odwiedzającym, ale warto zatrzymać się tutaj dla muzeów.

Muzeum Archeologiczne w Samsun prezentuje znaleziska ze starożytnego Amisos, a Muzeum Ghazi (mieszczące się w hotelu, w którym zatrzymał się Atatürk) przypomina o roli Samsun jako punktu wyjścia tureckiej wojny o niepodległość w 1919 roku.

Będąc w centrum miasta, warto również zobaczyć kilka interesujących meczetów. Warto odwiedzić Pazar Cami (Meczet Targowy) i Ulu Cami (Wielki Meczet).

Morze Czarne  Turcja – TOP 3 polecane noclegi

Hotel Peerless Villas

Hotel Peerless Villas położony jest w Trabzonie. Oferuje on ogród, bezpłatny prywatny parking, wspólny salon, bar, restaurację oraz taras. Hotel zapewnia także całodobową recepcję, transfer lotniskowy, obsługę pokoju oraz WiFi w całym budynku.

Amasra Ceylin Konaklama B&B

Hotel ten położony jest w zabytkowej części miejscowości Amasra i Buyuk Ada (Wielka Wyspa). Oferuje on całodobową recepcję oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie całego obiektu.

Wszystkie pokoje w obiekcie Amasra Ceylin Konaklama B&B posiadają telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. W łazience znajduje się suszarka do włosów, prysznic i bezpłatny zestaw kosmetyków. Śniadania serwowane są w formie bufetu.

Montana Suite Bungalows



Montana Suite Bungalows położony jest w miejscowości Akcaabat i oferuje restaurację, obsługę pokoju, bar, ogród oraz taras z widokiem na góry. Na miejscu można bezpłatnie korzystać z WiFi i prywatnego parkingu.

Wszystkie bugalowy są klimatyzowane i dysponują balkonem, jadalnią oraz częścią wypoczynkową z telewizorem. W niektórych znajduje się jacuzzi.

Morze Czarne – najlepszy czas na wizytę na tureckim wybrzeżu

Najlepszy czas na wizytę na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy pogoda jest najbardziej pewna i jest wówczas ciepło i słonecznie.

Wybrzeże Morza Czarnego jest najbardziej wilgotnym regionem Turcji. Nawet w najbardziej słonecznych miesiącach (lipiec i sierpień), kiedy średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 28 stopni Celsjusza na wybrzeżu można trafić na deszczową pogodę. Dodatkowo temperatury w nocy wynoszą średnio 15 stopni.

W głębi lądu, nieco dalej od nadmorskich miast i miasteczek, w gęsto zalesionych górach i górach, które otaczają wybrzeże, letnie temperatury są znacznie łagodniejsze, nawet w lipcu i sierpniu.



Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to najlepsze miesiące na piesze wędrówki i dalszą eksplorację głębszych obszarów górskich Morza Czarnego – podobnie jak na wybrzeżu, jest to czas, kiedy błękitne niebo i słońce są bardziej prawdopodobne.