Zamki w Polsce – TOP 15 najpiękniejszych zamków
Polska zamkami stoi. Zamki w Polsce są nadal zbyt mało odwiedzane. Kiedyś Królestwo Polskie, później Rzeczpospolita Obojga Narodów, dotknięta zarówno najazdami pruskimi jak i szwedzkimi, a później cierpiącymi z powodu wojen światowych. Przez ziemie Polski przetoczyła się bogata historia ze wzlotami i upadkami. Po tych czasach zostało wiele pamiątek. Są nimi właśnie zamki. Wiele zamków niestety nie przetrwało II wojny światowej, część z nich popadła w ruinę. Na szczęście wiele z zamków nadal zachwyca.
Ponadto zamki w Polsce są jednymi z najbardziej imponujących w całej Europie i do dziś przypominają nam o naszej burzliwej historii. W Polsce znajdziemy zamki średniowieczne, słynne ceglane zamki krzyżackie jak i inne grody i bajkowe budowle. Zdecydowanie polskie zamki zasługują na uwagę każdego, kto odwiedza nasz kraj nie tylko na weekend.
Spis treści:
Zamki w Polsce – TOP 15 najpiękniejszych zamków
Książ Zamek
Książ to na pewno największy zamek w południowo-zachodniej Polsce. Stoi w niezwykle malowniczym miejscu na Dolnym Śląsku. Zamek Książ znajduje się na szczycie wzgórza otoczonego rozległym lasem, jakby stał na warcie i pilnował spokoju w okolicy. Obecny wygląd zamku pochodzi z końca XIII wieku. Warto wiedzieć, że pod koniec XIV wieku zamek trafił na krótko w ręce czeskich władców. Natomiast podczas II wojny światowej zamek przejęli naziści i miał się on stać siedzibą Adolfa Hitlera. Po tym okresie wiele wnętrz zamkowych zostało zniszczonych przez sowietów, a wiele zabytków po prostu skradziono.
Obecnie na zamku Książ przeważają barokowe oraz neorenesansowe elementy architektoniczne. Natomiast główna wieża zamkowa jest najbardziej dominującym średniowiecznym elementem całego kompleksu, w którym mieści się hotel oraz Muzeum. Zamek Książ bilety
Zamek Książ mapa
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku leży w północnej Polsce, nad rzeką Nogat, jest zdecydowanie jednym z ważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce oraz w całej Europie Wschodniej. Warto wiedzieć, że zamek w Malborku zbudowali w XIII wieku Krzyżacy. Natomiast w XV i XVIII wieku zamek w Malborku był jedną z kilku rezydencji królewskich Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Styl zamku w Malborku jest klasycznym odzwierciedleniem średniowiecznej architektury, jest to tradycyjna średniowieczna twierdza. Zamek w Malborku jest również uważany za jeden z największych zamków ceglanych na świecie.
Podobnie jak wiele innych średniowiecznych zamków, malborski zamek zajmował strategiczne oraz dość korzystne położenie. Dogodne położenie zamku nad brzegiem rzeki Nogat oznaczało, że kontrolował statki i był w stanie pobierać opłaty od statków handlowych oraz barek.
Zamek w Malborku odrestaurowano na krótko przed II wojną światową, niestety został ponownie zniszczony podczas wojny. Pozostał w dużej mierze zaniedbany aż do ostatniej renowacji. Zamek w Malborku cennik.
Zamek w Malborku mapa
Zamki w Polsce – Zamek Czocha
Zamek Czocha leży w południowo-zachodniej Polsce. Jest to bajecznie usytuowany zamek obronny z przełomu XIII i XIV wieku. Obecna wygląd zamku Czocha pochodzi jednak z początku XX wieku, kiedy to zamek przebudowano. Oryginalny zamek został zbudowany w średniowieczu, niestety cały kompleks zamkowy spłonął w 1793 roku. Obecnie zamek Czocha został częściowo przekształcony w hotel, a zwiedzający mogą poczuć niepowtarzalny klimat pobytu w zamku.
Niektóre komnaty zamkowe zostały udekorowane i są otwarte do zwiedzania. Dodatkowo z zamku Czocha można w kilka minut dojść nad brzeg Jeziora Leśniańskiego. Zamek Czocha zwiedzanie
Zamek Czocha mapa
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu położony jest w historycznym centrum Krakowa. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zdecydowanie zamek na Wawelu jest jednym z najsłynniejszych polskich zamków. Jest to również jeden z największych zamków w Polsce. Dodatkowo łączy w sobie różne style architektoniczne znane w Europie na przestrzeni wieków – średniowieczny, renesansowy oraz barokowy.
Warto wiedzieć, że Zamek Królewski na Wawelu przez wieki służył głównie jako rezydencja królów Polski zarówno w Królestwie Polskim, jak i w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dodatkowo był to główny powód, dla którego zamek na Wawelu często odnawiano i ulepszano.
Podobnie jak wiele polskich zamków, Zamek Królewski na Wawelu również ucierpiał podczas najazdów szwedzkich oraz przez wojska pruskie. Niemniej jednak, ze względu na swoje znaczenie, nigdy nie został zaniedbany, a zniszczenia naprawiono, aby Wawel stał się symbolem panowania państwa polskiego. Wawel bilety
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie to zdecydowanie obok Zamku Królewskiego na Wawelu jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce. Bynajmniej nie tylko dlatego, że znajduje się w stolicy Polski- Warszawie, ale także ze względu na swoje historyczne znaczenie. Zamek Królewski w Warszawie przez wieki był rezydencją zamkową polskich monarchów, aż do rozbiorów Polski (pod koniec XVIII wieku).
Zlokalizowany na centralnym Placu Zamkowym, Zamek Królewski w Warszawie ma burzliwą przeszłość. Najstarsza część zamku pochodzi z połowy XIV wieku, wtedy to zbudowano wieżę zamkową. Z pierwotnej konstrukcji zachowały się tylko fragmenty do pierwszego piętra. Niestety fasada została zniszczona przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej.
Dalsze rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie nastąpiły w XVI wieku, przez jednego z najwybitniejszych europejskich architektów renesansu – Giovanniego Battista di Quadro. Część zamku została zbudowana już w XV wieku, jednak została zmieniona tak, aby nadawała się do posiedzeń parlamentu, które miały się tam odbywać. W okresie przebudowy, powstał nowy budynek – Dom Królewski, a podczas posiedzeń parlamentu król miał mieszkać w nowo wybudowanym Domu Królewskim. Dalsze prace budowlane i rozbudowa zamku miały miejsce w okresie późnego baroku.
Podobnie jak wiele innych budowli w Polsce, Zamek Królewski w Warszawie również uległ znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Najpierw ostrzelała go artyleria niemiecka w 1939 roku. W tym samym roku wydano rozkaz wysadzenia zamku w powietrze. Zanim do tego doszło, fragmenty zamku zdemontowano i wywieziono do Niemiec oraz Krakowa. Polscy historycy sztuki, podejmowali również próby ocalenia części wnętrz, które później wykorzystano przy renowacji zamku. Wnętrza całkowicie rozebrano, a ściany wysadzono w powietrze w 1944 roku. Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej powstał plan odbudowy zamku jako symbolu oraz pomnika polskiej historii i kultury. Zamek Królewski w Warszawie zwiedzanie
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy leży w południowej Polsce i jest to średniowieczny zamek z XIV wieku. Zamek nosi również nazwę Zamek Dunajec w Niedzicy. Co ciekawe Zamek w Niedzicy wznosi się na wzgórzu 566 m n.p.m., zaledwie kilkaset metrów od ujścia Dunajca, nad zaporą wodną na Zbiorniku Czorsztyńskim. Ze względu na swoje malownicze położenie Zamek w Niedzicy jest jednym z ulubionych zamków w Polsce. Co więcej wielokrotnie pojawiał się on w krajowych publikacjach i książkach.
Ze względu na swoje położenie (południe Polski) zawsze odgrywał ważna rolę w stosunkach polsko-węgierskich. Zamek w Niedzicy został pierwotnie zbudowany przez Węgra znanego jako Kokos z Brezovicy, a węgierscy właściciele mieszkali w zamku do II wojny światowej, kiedy to ostatni mieszkańcy opuścili go przed najazdem Armii Czerwonej. Po wojnie zamek został wyremontowany przez Ministerstwo Kultury. Od tego czasu stał się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części Polski. Zamek w Niedzicy zwiedzanie
Zamek w Niedzicy mapa
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim położony jest w południowo-wschodniej Polsce i jest jednym z ciekawszych przykładów architektury manierystycznej w Polsce. Jest to trzykondygnacyjny zamek na planie prostokąta z czterema okrągłymi basztami w każdym narożniku. Budowa XVI-wiecznego Zamku w Baranowie Sandomierskim, zwanego też „małym Wawelem”, trwała około 15 lat. Uważa się, że pierwotnym architektem zamku był Santi Gucci z Włoch.
Na przestrzeni wielu lat zamek zmieniał swój wygląd oraz właścicieli kilkakrotnie. Po II wojnie światowej zamek uległ zniszczeniom, na szczęście przywrócono mu dawny blask. Zamek w Baranowie Sandomierskim to jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Polsce. Hotel Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim mapa
Zamek w Łańcucie
Królewską rezydencją oraz jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce jest Zamek w Łańcucie. Dodatkowo od 2005 roku jest również jednym z narodowych zabytków kraju. Budowę zamku rozpoczęto w XVI wieku, ale w XVII wieku zmodernizowano go oraz przekształcono w pałacowy budynek. Zdecydowanie swój okazały wygląd oraz funkcję zawdzięcza temu, że należał do najpotężniejszych rodów w Polsce – początkowo Lubomirskich, a później Potockich. Zamek w Łańcucie otoczony jest parkiem w stylu angielskim z pawilonami oraz zabudowaniami gospodarczymi.
Jedną z najbardziej uderzających cech tego zamku są jego wnętrza. Niektóre z najlepiej zachowanych pomieszczeń pochodzą z XVII wieku, jednak żadne z nich nie zachowało się w pełni ze swojej pierwotnej formy. Pomimo tego pomieszczenia odznaczają się nieskazitelną dokładnością historyczną i dzięki temu należą do najbardziej okazałych wnętrz pałacowych w całej Polsce. Muzeum Zamek w Łańcucie
Zamki w Polsce – Zamek w Łańcucie mapa
Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu w południowej Polsce powstał w XIV wieku jako warownia Kmitów. Basztę obronną zbudowano na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem oraz czterema wieżami na każdym narożniku. Główne elementy architektoniczne projektu Zamku w Wiśniczu to późne średniowiecze, wczesny renesans oraz barok.
Łukowy wewnętrzny dziedziniec jest jednym z najbardziej wyróżniających się elementów charakterystycznych dla tego zamku. Podobny dziedziniec wewnętrzny znajduje się również na Zamku Królewskim na Wawelu.
W XVI wieku własność Zamku w Wiśniczu przeszła na rodzinę Lubomirskich. Wkrótce po zakupie zamku Lubomirscy opracowali plany przebudowy zamku na barokowe. Jednak niestety Szwedzi zniszczyli zamek podczas potopu. Gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów pokonała Szwedów, przeprowadzono odbudowę zamku, która jednak nigdy nie została ukończona.
Pod koniec XVIII w. Zamek w Wiśniczu zaczął niszczeć, następnie został doszczętnie zniszczony przez pożar w 1831 roku. Został opuszczony aż do początku XX wieku, kiedy to kupił go profesor Maurycy Straszewski z Lubomirskiego Związku Rodów. Podjął on próbę renowacji, ale ponownie proces nie został zakończony z powodu wybuchu II wojny światowej. Ostatecznie zamek został całkowicie odnowiony po zakończeniu wojny. Zamek Wiśnicz zwiedzanie
Zamek Wiśnicz mapa
Zamek w Kwidzynie
Wspominałam już o słynnym Zamku Krzyżackim w Malborku, natomiast Zamek w Kwidzynie na północy kraju to kolejny przykład architektury krzyżackiej w Polsce. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych oraz godnych uwagi cech zamku jest tzw. Dansker – czyli duża wieża sanitarna. Tego typu baszty, choć występowały również w innych zamkach, były główną cechą budowli krzyżackich. Z kolei ta wieża jest połączona z główną częścią zamku pięcioma arkadami.
Zamek w Kwidzynie został pierwotnie zbudowany w XIII wieku. Natomiast w XVII wieku został częściowo zniszczony oraz poważnie uszkodzony przez Szwedów. Odzyskał swoją dawną świetność w połowie XIX wieku. Zamek Kwidzyn zwiedzanie
Zamek Kwidzyn mapa
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku leży w zachodniej Polsce. Został zbudowany w XIV wieku. Jednak konstrukcja, która jest obecnie, przeszła kilka modyfikacji na przestrzeni wieków. Natomiast obecny projekt neogotyku wykonano w 1855 roku przez architekta Karla Friedricha Schinkla. Ogólnie rzecz biorąc, Zamek w Kórniku z pewnością wyróżnia się w ogólnym krajobrazie zamkowym w Polsce, a ponadto jako jeden z nielicznych przetrwał II wojnę światową.
Droga do Zamku Kórnik prowadzi przez drewniany most zwodzony, a zwiedzający mogą podziwiać zamek nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wnętrza zamku są dobrze zachowane, a jednym z najbardziej spektakularnych pomieszczeń w całym zamku jest Sala Mauretańska. Jak sama nazwa wskazuje Sala, została zaprojektowana tak, aby przypominać architekturę mauretańską słynną w Afryce Północnej oraz Hiszpanii. Zamek w Kórniku zwiedzanie
Zamek w Kórniku mapa
Zamek w Gołuchowie
Uroczy a jednocześnie skrywający odrobinę magii w swoim wyglądzie Zamek w Gołuchowie zbudowano jako obiekt obronny. Chociaż jego wygląd świadczy o raczej reprezentacyjnej funkcji niż obronnej. Zamek w Gołuchowie zbudowano w połowie XVI wieku, jako obronna rezydencja wojewody brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego. Podczas rekonstrukcji zamku w XIX wieku dokonano przebudowy na styl francuskiego renesansu.
Malownicze wieże zamkowe wyrastają z zalesionej scenerii oraz są jednym z najważniejszych elementów budynku. Na uwagę zasługuje także wewnętrzny dziedziniec zamku z typowymi renesansowymi łukami. Obecnie Zamek w Gołuchowie jest otwarty dla zwiedzających jako muzeum. Zamek w Gołuchowie zwiedzanie
Zamek w Gołuchowie mapa
Zamek Moszna
Bez wątpienia Zamek Moszna to nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w Polsce, ale także jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Zamek Moszna leży w południowo-zachodniej części kraju, a obecny wygląd zamku pochodzi z XVII wieku.
Wygląd Zamku Moszna nie pozostawi nikogo obojętnym, ponieważ osobliwe detale architektoniczne obecne na zewnątrz są bardzo inspirujące. W projekcie zamku widoczne są barokowe, neogotyckie oraz neorenesansowe style architektoniczne. Jednym z najbardziej godnych uwagi aspektów Zamku Moszna jest to, że ma dokładnie 99 wieżyczek oraz 365 pomieszczeń (na każdy dzień roku). Zamek Moszna zwiedzanie
Zamek Moszna mapa
Zamek w Będzinie
Średniowieczny Zamek w Będzinie w południowej Polsce to zamek, którego początki sięgają XIV wieku. Jednak według zapisków, wiadomo, że poprzednia drewniana budowla powstała w XI wieku. Zamek w Będzinie odegrał znaczącą rolę w obronie Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Miasto Będzin pojawiło się w zapiskach już w IX wieku, nie dziwi fakt, że w celu jego ochrony zbudowano drewnianą fortyfikację. Za panowania Kazimierza III Wielkiego drewnianą twierdzę stopniowo budowano w kamieniu.
Zamek w Będzinie pozostał w dobrym stanie do końca XVI wieku. Niedługo potem, na początku XVII wieku, zniszczenia spowodował pożar, a kolejny potop doprowadził do niemal całkowitego zniszczenia zamku. Choć przez kolejne dziesięciolecia podejmowano próby odbudowy zamku, to Zamek w Będzinie nigdy nie odzyskał w pełni dawnej świetności. Zamek w Będzinie cennik
Zamek w Będzinie mapa
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Piękny Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim pochodzi z XIV wieku i jest jedną z głównych atrakcji architektury gotyckiej w Polsce. Zamek położony jest w północnej Polsce, niedaleko granicy z Kaliningradem. Zamek ma plan kwadratu, a każda ściana ma 48,5 metra długości. Wewnątrz dziedzińca znajdują się dwa poziomy, na obu krużganki – jedyne w całej Polsce niezmienione na przestrzeni wieków.
Zamek przez lata pełnił funkcję siedziby biskupów warmińskich, następnie przeszedł w ręce Zakonu Krzyżackiego. Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim zwiedzanie
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim mapa
Powyższe zestawienie, oczywiście nie zawiera wszystkich zamków w Polsce. Są tutaj zamki w Polsce, które sama widziałam i które warto polecić do zwiedzenia. Jeszcze wiele zamków przede mną i zapewne wpis powiększy się o nowe zamki w Polsce, jednak na ten moment polecam te 15 zamków.
Polecane artykuły:
Półwysep Helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/
Kotlina Kłodzka – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/kotlina-klodzka-atrakcje-miasta-zabytki/