Wrocław atrakcje, zabytki, hotele
Wrocław atrakcje na weekend to wpis o TOP 14 naszym zdaniem najciekawszych atrakcji Wrocławia. To także największe miasto w zachodniej Polsce oraz stolica województwa dolnośląskiego. Znane jest z niepowtarzalnej Panoramy Racławickiej oraz pięknej, najstarszej i zabytkowej części miasta – Ostrów Tumski. Poza tym miasto Wrocław pełne jest zabytków. W 2016 roku była Europejską Stolicą Kultury i będzie gospodarzem Europejskich Nagród Filmowych .
Jeśli planujecie odwiedzić jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce to zapraszamy do przeczytania naszej listy TOP 14 najlepszych rzeczy do zobaczenia we Wrocławiu.
Spis treści:
Wrocław atrakcje – TOP 14 najciekawszych atrakcji
Rynek Wrocław
Powstały na początku XIII wieku średniowieczny rynek we Wrocławiu jest jednym z popularniejszych i bardziej zatłoczonych miejsc w Europie. Co więcej jest to jeden z największych rynków w Europie, posiadający dwa ratusze. Gotycki Ratusz Staromiejski ma ponad 60 metrów długości, co czyni go najwyższym ratuszem w Polsce. Do Rynku we Wrocławiu prowadzi 10 ulic.
Sukiennice Wrocław
Pewnie mało osób wie, że Wrocław też miał swoje Sukiennice, podobnie jak Kraków. W budynku znajdowało się czterdzieści izb kupieckich, w których handlowano oraz krojono sukno. Dlatego też budynek nazywano również Domem Sukna lub Domem Odzieży. Co więcej, dwunawowa hala miała długość około 100 metrów. Po zniesieniu przywilejów handlowych sukiennice znajdujące się w centrum Rynku Wrocławia stały się zbędne i w latach 1821-1824 zostały rozebrane i zastąpione klasycystycznymi kamienicami.
Pomnik Anonimowego Przechodnia
Pomnik Anonimowego Przechodnia składa się 14 rzeźb z brązu położonych na ulicy Piłsudskiego 56 we Wrocławiu. Wśród anonimowych osób można dostrzec kobietę z dzieckiem, mężczyznę niosącego bagaż, starszą osobę i inne typowe postacie, które spotykamy na co dzień, niezależnie od tego, dokąd się wybieramy. Ponadto cechą charakterystyczną tych rzeźb jest to, że gdy podchodzimy do drogi, każda z nich „znika” coraz głębiej w ziemi. Pomnik Anonimowego Przechodnia stworzył artysta Jerzy Kalina w 1977 roku, został on przeniesiony z jednego z wrocławskich muzeów na ulicę Świdnicką. Chociaż istnieje wiele różnych możliwości interpretacji pomnika to zdecydowanie przypomina on o przemijaniu.
Panorama Racławicka
Wysokość obrazu sięga 15 metrów natomiast długość wynosi 114 metrów. Ta wyjątkowa panorama znajduje się w charakterystycznym okrągłym budynku, w specjalnym pomieszczeniu przeznaczonym wyłącznie dla Obrazu. Co więcej dzięki dodatkowym efektom świetlnym obserwator sam czuje się osadzony w obrazie.
Panorama Racławicka Obraz to obraz Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka z lat 1893–1894 upamiętniające setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Autorom pomysłu chodziło głównie o upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej (bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746–1817) z wojskami rosyjskimi. Panorama Racławicka bilety (tutaj)
Panorama Racławicka, ul. Purkyniego 11
Fontanna Multimedialna Wrocław
Fontanna Multimedialna we Wrocławiu, powstała w 2009 roku z okazji dwudziestej rocznicy wyborów demokratycznych w Polsce. Wrocławska Fontanna znajduje się w kolorowym Parku Szczytnickim, tuż obok Hali Stulecia. Fontanna Multimedialna składa się z 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 dysze ogniowe, które razem tworzą wspaniałe wodne pokazy multimedialne z wykorzystaniem muzyki oraz efektów świetlnych. Pokazy odbywają się co godzinę. Dodatkowo dłuższe pokazy specjalne odbywają się o godzinie 22:00 w lipcu i sierpniu.
Fontanna Multimedialna Wrocław, Wystawowa 1
Hala Stulecia
Hala Stulecia jest to obecnie jedno z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski oraz Europy. Co więcej, Hala Stulecia została wpisana w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maksa Berga. Od początku istnienia Hala Stulecia we Wrocławiu miała służyć mieszkańcom Wrocławia oraz gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska.
Hala Stulecia Wrocław, ul. Wystawowa 1
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, której początki sięgają już X wieku. Zdecydowanie jest to najbardziej urokliwy fragment Wrocławia – niegdyś wyspa z ogrodem, obecnie znajduje się tu wiele zabytków. Ponadto otacza go rzeka Odra, jednak nie jest już wyspą. Spacer po Ostrowie Tumskim jest koniecznością odwiedzin Wrocławia. Ostrów Tumski stanowił siedzibę – gród pierwszych Piastów , założony został prawdopodobnie w X wieku.
Ostrów Tumski ciekawostki
Warto wiedzieć, że we wrocławskim Ostrowie Tumskim czasowo pomieszkiwał Mikołaj Kopernik, który w latach 1503-1538 był scholastykiem wrocławskiego kościoła św. Krzyża.
Ponadto w roku 1766 Giacomo Casanova podczas wizyty we Wrocławiu mieszkał na Ostrowie Tumskim.
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra św. Jana Chrzciciela jest jednym z najważniejszych oraz najcenniejszych historycznie zabytków Wrocławia. Zbudowano ją w średniowieczu w XIII wieku. Z pięknych symetrycznych iglic roztacza się wspaniały widok na panoramę Wrocławia oraz okolicy. Cennymi zabytkami Katedry św. Jana Chrzciciela są: ołtarz namalowany w Lublinie w 1522 roku i przedstawiający śpiącą Pannę Marię oraz największe organy w Polsce, zbudowane w 1913 roku, które były największymi organami na świecie do czasów II wojny światowej.
Katedra św. Jana Chrzciciela, plac Katedralny 18
Wrocławskie Krasnale
Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Wrocław, spotkał małe wrocławskie krasnale ! Te mini posągi rozsiane są po całym Wrocławiu i są jednym z najbardziej intrygujących zabytków miasta. Warto zatrzymać się i przeczytać co nieco o nich, bowiem każdy krasnal ma imię i historię, która się za tym kryje. Warto znaleźć je wszystkie, pomoże nam w tym aplikacja na telefon: Wrocławskie Krasnale aplikacja (tutaj)
Krasnale Wrocław
Niewielkie rzeźby krasnali są umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005 roku, ich liczba sukcesywnie rośnie. Pomysł stworzenia tych 30 centymetrowych uroczych krasnali wziął się od malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, ośmieszających w sposób pokojowy komunizm. Krasnale upamiętniają znane postacie m.in.: Barduś – Jacka Kaczmarskiego, Papa Het – Jamesa Hetfielda, Alpinki – Kazimierza Głazka, Stanisława Krystyna Zarembę i Wandę Rutkiewicz.
Krasnoludki stały się atrakcją Wrocławia. Co więcej organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnoludków oraz wydawane są broszurki dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia.
Synagoga pod Białym Bocianem
Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu została zbudowana w 1829 roku przez Niemców. Co więcej jest ona paradoksalnie cennym przykładem protestanckiej sztuki sakralnej w stylu klasy Mniejszość żydowska przez długi czas stanowiła sporą część polskiej tożsamości kulturowej. Odrestaurowana po wojnie Synagoga pod Białym Bocianem ponownie otwarto w 2010 roku jako żydowskie centrum kultury. Znajduje się tam również stała ekspozycja poświęcona historii Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz inne wystawy czasowe.
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 5a
Afrykarium Wrocław
ZOO we Wrocławiu jest to najstarsze i największe zoo w Polsce. Ponadto pod względem liczby gatunków zwierząt, jest to trzecie co do wielkości zoo na świecie. Afrykarium to największa atrakcja ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. To również unikatowe na światową skalę oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu.
ZOO Wrocław, ul. Z. Wróblewskiego 1-5
Pałac Królewski Wrocław
Pałac królewski we Wrocławiu (nazywany również pałacem Spätgenów lub zamek królów pruskich) to barokowy zespół pałacowy, który od XVIII do XX wieku był wrocławską rezydencją pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Natomiast obecnie jest to siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławiu. Pierwszy budynek pałacowy wzniesiono ok. 1710 roku.
Pałac królewski Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Most Grunwaldzki
Most Grunwaldzki to most stalowy o długości 112,5 metra we Wrocławiu, nad Odrą, łączący centrum miasta Wrocław z osiedlami oraz instytucjami wschodniej części Wrocławia. Budowa Mostu Grunwaldzkiego trwała od 1908 do 1910 roku. W czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku Niemcy, chcąc ochronić most przed zniszczeniem, zerwali taśmy nośne, tak by most nieco opadł oraz oparł się na tymczasowych podporach zbudowanych na Odrze na bazie zatopionych barek oraz gruzu kamiennego.
Most Grunwaldzki Wrocław
Most Grunwaldzki początkowo był nazywany mostem Cesarskim (Kaiserbrücke), natomiast od 1919 roku mostem Wolności (Freiheitsbrücke), a po objęciu władzy przez Hitlera przywrócono mu pierwotną nazwę. 6 września 1947 roku nadano mu nazwę mostu Grunwaldzkiego.
Wrocław Główny
Niezależnie od tego, czy przyjeżdżacie do Wrocławia pociągiem, Wrocław Główny – Dworzec PKP we Wrocławiu to jeden z ładniejszych budynków w mieście. Swoim jasnożółtym kolorem doskonale wpisuje się w panoramę Wrocławia i stanowi niejako fantastyczną bramę do miasta. Co więcej budynek dworca Wrocław Główny przypomina nieco zamek, natomiast w środku to standardowe sklepy, restauracje i kawiarnie dworcowe.
Wrocław Główny – Dworzec PKP we Wrocławiu, ul. Piłsudskiego 150
Sky Tower Wrocław
Sky Tower Wrocław należy zdecydowanie do najmłodszych miejsc wartych uwagi we Wrocławiu. Poza tym Sky Tower to najwyższy budynek w Polsce Widać go już z daleka jadąc obwodnicą Wrocławia. Co więcej z 49 piętra Sky Tower Wrocław, czyli wrocławskiego drapacza chmur doskonale widać panoramę Wrocławia oraz jego okolicę aż po górę Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę (przy dobrej widoczności). Co ciekawe w pierwszej wersji projektu Sky Tower Wrocław miał składać się z 5 wieżowców, przy czym najwyższy z nich miał być rekordowo wysokim obiektem w Polsce (wysokość 258 metrów). Ceny biletów na punkt widokowy Sky Tower Wrocław: normalny – 18,00 zł, ulgowy – 12,00 zł, dzieci do lat 3 – wstęp wolny
Sky Tower Wrocław, Powstańców Śląskich 95
Wrocław noclegi
Booking.com
Wrocław gdzie zjeść?
Restauracja Przystań & Marina
Restauracja Przystań ma godną pozazdroszczenia lokalizację nad samą Odrą, z miejscami na zewnątrz, na tarasie. Przystań to miejsce jednocześnie swobodne i eleganckie, z subtelnym motywem żeglarskim, serwujące wyrafinowane dania kuchni śródziemnomorskiej, w tym makarony, sałatki, risotto, grillowane mięsa i owoce morza.
Adres: Księcia Witolda 2
Bar Wiking
Bar Mleczny to tania i popularna lokalizacja we Wrocławiu. Możesz zjeść tu doskonałe polskie przysmaki, takie jak pierogi ruskie, naleśniki i różne rodzaje zup, a wszystko to podane z doskonałym kompotem za bardzo niską cenę. Lokalizacja jest nieco oddalona od Starego Miasta, ale to dobry przystanek na lunch, jeśli przyjeżdżacie lub jedziecie z dworca na Stare Miasto.
Adres: Piłsudskiego 14
La Maddalena
La Maddalena położona jest w niewielkim oddaleniu od wiecznie turystycznego Rynku Głównego w starej dzielnicy żydowskiej. Wciąż jednak znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum, obok Synagogi pod Białym Bocianem i Ogrodu Piwnego Mleczarnia. La Maddalena serwuje wysokiej klasy dania kuchni śródziemnomorskiej, w szczególności pochodzące z Sardynii i Korsyki.
Adres: Pomorska 1
Wrocław kamery na żywo
We Wrocławiu nie da się nudzić. Poza tym ciężko odwiedzić wszystkie wyżej wspomniane atrakcje we wpisie w ciągu jednego dnia. Trzeba po prostu zarezerwować sobie kilka dni we Wrocławiu (tutaj) i zwiedzać, zwiedzać i zwiedzać!
Polecane artykuły:
Półwysep Helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/
Kotlina Kłodzka – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/kotlina-klodzka-atrakcje-miasta-zabytki/