Toruń atrakcje, zwiedzanie, noclegi
Czemu Mikołaj Kopernik kojarzy się z Toruniem, dlaczego pierniki są toruńskie, skąd pochodzi nazwa miasta Toruń? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć i zachęcić Was do odwiedzenia tego interesującego miasta jakim jest Toruń.
„Toruń ozdobnymi budowlami i pokryciem ceglanych dachówek tak cudownie jaśnieje, że niewiele miast może mu dorównać pięknością i wspaniałością” Jan Długosz
Toruń powstał w XIII wieku i jest on jednym z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał już w 1232 roku! Co więcej, Toruń był jednym z najbogatszych i jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego w tym był miastem królewskim. Warto również wiedzieć, że Toruń powstał w innym miejscu niż obecnie. Natomiast przyczyną przeniesienia Torunia na obecne miejsce, według krzyżackiej kroniki, były: “ustawiczne przybory wód”. W stosunkowo krótkim czasie jak na tamte czasy, w nowym miejscu, wyrosły dwa miasta: Stare oraz Nowe, natomiast pomiędzy nimi Krzyżacy wybudowali swój zamek!
Spis treści:
Legenda o nazwie miasta Toruń
Według legendy jedna z toruńskich baszt (a było ich przeszło 60!) przyjaźniła się z Wisłą. Od przepływającej obok rzeki słuchała opowieści. Po pewnym czasie baszta zaczęła zazdrościć Wiśle jej interesującego życia. Ta jednak wciąż chwaliła się swoimi opowieściami i podpływała coraz bliżej murów baszty. Z czasem rzeka zaczęła podmywać jej mury. Baszta nie mogła wytrzymać już uderzeń fal Wisły i przestraszona krzyknęła: Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę! Wisła odpowiedziała: To ruń! Krzyk rzeki niesiony echem usłyszeli wędrowcy, którzy zastanawiali się, jakie to miasto o wysokich ceglanych murach widać na horyzoncie.
Toruń atrakcje mapa
Toruń atrakcje – TOP 10 najciekawszych miejsc do zobaczenia w Toruniu
Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski w Toruniu to jeden z najokazalszych elementów świeckiej średniowiecznej architektury w Europie. Obecnie jest to główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu. W 1703 roku w czasie oblężenia Torunia przez wojska szwedzkie doszło do poważnego pożaru ratusza. Podczas pożaru uległ zniszczeniu praktycznie cały wystrój wnętrz oraz zawaliły się szczyty. Natomiast sam budynek do 1722 roku pozostawał bez dachu. W 1722-1737 dokonano odbudowy. Współcześnie w latach 2003-2005 przeprowadzono prace restauracyjne budynku. Ratusz Staromiejski położony jest blisko środka Starego Rynku i jest nieco przesunięty w kierunku wschodnim. Na planie jest prostokątem o wymiarach około 44 × 52 m, z wewnętrznym dziedzińcem. W dawnych czasach parter i dziedziniec przeznaczono dla kupców, natomiast decyzje rządu zapadały na wyższym pietrach ratusza.
Rynek Staromiejski
Plan Rynku Staromiejskiego wytyczono pomiędzy rokiem 1252 a 1259. Od wielu wieków Rynek pełnił głównie funkcję wielkiego placu targowego lecz także był on miejscem straceń oraz kar wymierzanych przy znajdującym się na placu pręgierzu. Jak na główny punkt miasta przystało, przez pewien czas Rynek Staromiejski był komunikacyjnym sercem Torunia. Natomiast w 1935 roku Rynek Staromiejski wpisano do rejestru zabytków.
Do najważniejszych budynków mieszczących się na Rynku Staromiejskim zaliczyć trzeba:
-
Kamienica “Pod Gwiazdą”
-
Dwór Artusa
-
Ratusz Staromiejski
-
Kościół św. Ducha
-
Kamienica ” Pod Aniołem”
-
Dom Towarowy PDT
-
Gmach Poczty Głównej
-
Pałac Meissnerów
Zamek krzyżacki w Toruniu
Zamek krzyżacki znajduje się we wschodniej części Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Przedzamcze 3 w Toruniu. Budowę zamku rozpoczęto w latach 50. XIII wieku, natomiast ukończono w drugiej połowie XIV wieku. Jest to zamek zbudowany na planie podkowy i jest on najwcześniej zbudowanym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej. Początkowo służył on Krzyżakom jako baza wypadowa do podboju Prusów oraz stworzenia państwa zakonnego. Niestety w XIX wieku teren zamkowy wykorzystywano jako bastion oraz wysypisko śmieci. Dopiero w 1966 r. uporządkowano ruiny zamku.
Obecnie zamek, uznany jako trwała ruina, służy celom dydaktycznym i turystycznym. To właśnie w latach 60 ubiegłego wieku, wykopaliska wykryły podziemne komory, które zostały otwarte dla zwiedzających. Na uwagę zasługuje dormitorium, w którym tablice informacyjne pokazują codzienną rutynę zakonu, a także odrestaurowane sklepienia i mennica na podzamczu zamkowym. Natomiast w ruinach starej kaplicy znajduje się zestaw replik machin oblężniczych.
Smok w Toruniu
Przy ulicy Przedzamcze przy fragmencie przepływającej w kierunku Wisły, Strugi Toruńskiej stoi ceramiczny smok. Ceramiczny smok nawiązuje do rzekomego pojawienia się smoka przy tej ulicy w 1746 roku.
Mikołaj Kopernik
Według kronik do Torunia przybył kupiec z Krakowa. Był nim Mikołaj Kopernik, ojciec czwórki dzieci urodzonych w Toruniu, w tym i syna również Mikołaja. Niestety to dziś nie ma dowodów w której z toruńskich kamienic urodził się Mikołaj wielki astronom. Natomiast za jego dom uznaje się kamienicę przy ul. Kopernika 15/17, ponieważ w drugiej połowie XV wieku należała ona do rodziny Koperników. Podążając śladami naszego astronoma Mikołaja Kopernika nie sposób nie odwiedzić Domu Mikołaja Kopernika.
Kamienica z ulicy Kopernika 15/17 pochodzi z 1370 roku. Co więcej, należy ona do tak zwanych “spichlerzo-domów”, czyli budynków, które w średniowieczu pełniły funkcje mieszkalne oraz magazynowe. Od 1973 roku w kamienicy mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika.
Kim był Mikołaj Kopernik?
Wiele specjalizacji miał ten “wielki człowiek”. Do kilku należą: prawnik, urzędnik, dyplomata, itp., jednak tym z czym go najbardziej kojarzymy to astronomia i astrologia. Kopernik słynie jako twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie jest pierwszym heliocentrykiem w Europie od czasów starożytnej Grecji. Mikołaj Kopernik “wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię“, ponieważ według teorii heliocentrycznej, Słońce stanowi centrum wszechświata. Ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Jest również autorem dzieła “O obrotach sfer niebieskich” ( De revolutionibus orbium coelestium).
Do najważniejszych osiągnięć Kopernika oprócz teorii heliocentrycznej należą:
- sformułowanie twierdzenia Kopernika (w geometrii)
- sformułowanie prawa Kopernika-Greshama (w ekonomii)
Pozostając przy Mikołaju Koperniku, warto w Toruniu zobaczyć jego pomnik. Odsłonięto go w 1853 roku. Pomnik Mikołaja Kopernika stoi na Rynku Staromiejskim, w pobliżu południowo-wschodniego narożnika Ratusza. Warto wiedzieć, że jest to drugi pod względem lat zachowany pomnik Mikołaja Kopernika w Polsce (oczywiście po pomniku Kopernika w Warszawie).
Toruń atrakcje – Planetarium
Toruń to bezsprzecznie miasto Mikołaja Kopernika, dlatego też nie mogło powstać w nim Planetarium. Planetarium obecnie nosi nazwę im. Władysława Dziewulskiego i jest centrum popularyzacji kosmosu w Toruniu i okolicy. Planetarium znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 15 – 21, w bliskim sąsiedztwie: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Collegium Maius, Kościoła Mariackiego oraz Aresztu Śledczego.
Budynek Planetarium to dawny zbiornik gazowy z końca XIX wieku, otwarto je 17 lutego 1994 roku. Tworząca sztuczne niebo kopuła toruńskiego planetarium ma 15 m. średnicy, co czyni je jednym z 3 największych w Polsce. W sali projekcyjnej pod kopułą znajduje się 196 miejsc.
Katedra Toruńska
Katedra Toruńska, a właściwie Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu to imponujący wielkością kościół w stylu gotyckim. Bazylika znajduje się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, przy ulicy Żeglarskiej 16 w Toruniu. Pozostałości po pierwszym kościele parafialnym Torunia ujawniły badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1994-1995. Kościół zbudowano prawdopodobnie niedługo po przeniesieniu Torunia na obecne miejsce w 1236 roku. Natomiast w pierwszych latach XIV wieku rozpoczęto budowę drugiego, większego i okazalszego kościoła. Kolejna faza budowy świątyni wiąże się częściowo z jej odbudową po pożarze miasta w 1351 roku. Dopiero w XV w. nadano kościołowi finalny, zachowany do dzisiaj kształt. Natomiast w latach 1475–1480 dobudowano południowy ciąg bocznych kaplic. Potężną, masywną wieżę kościoła zbudowano w latach osiemdziesiątych XV wieku.
Na uwagę w Bazylice niewątpliwie zasługują malowidła gotyckie z XIV wieku. Na wschodniej ścianie Katedry znajdują się postacie patronów kościoła – św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z około 1360 roku. Natomiast na ścianie północnej znajduje się duża rozbudowana ikonografia z około 1380–90 roku przedstawiająca Ukrzyżowanie na drzewie.
Rynek Nowomiejski
Rynek Nowomiejski w Toruniu to centralny punkt Nowego Miasta Toruń, który rozplanowano w 1264 roku wraz z nową lokacją miasta. Jest to kwadratowy plac o wymiarach około 95 × 95 metrów, przy czym boki są usytuowane ukośnie względem głównych stron świata. Centrum Rynku Nowomiejskiego od początku XIV wieku zajmował Ratusz Nowomiejski. Natomiast po połączeniu Starego Miasta z Nowym Miastem w 1454 roku, budynek Ratusza Nowomiejskiego stał się pomocniczą siedzibą władz miasta, a następnie przeznaczono go na magazyn. Wokół Rynku znajdowały się kamienice najbogatszych mieszczan Nowego Miasta. Ze względu na mniej kupiecki, natomiast bardziej rzemieślniczy charakter Nowego Miasta, kamienice były nieco skromniejsze od swych staromiejskich odpowiedników.
Mury miejskie Torunia
Toruń to dawna twierdza. Mury miejskie Torunia są tak stare jak samo miasto i sięgają połowy XIII wieku. Wraz z rozwojem Torunia w późnym średniowieczu, rozbudowano je i wzmocniono. Niektóre całkiem spore fragmenty murów przetrwały i do dziś możemy oglądać niektóre odcinki, w tym najdłuższy z 3 bramami od strony Wisły, stanowiący element panoramy Torunia. Ceglane mury Starego Miasta rozpoczęto budować około połowy XIII wieku. Natomiast zachowany odcinek murów z tego czasu wzdłuż ul. Pod Krzywą Wieżą jest najstarszym zachowanym fragmentem muru miejskiego w Polsce ( datowanym na lata 1246-1262). Mury te otaczały miasto podwójnym obwodem składającym się z muru wysokiego do strony miasta i muru niskiego rozdzielonych międzymurzem. Na wyjściach ze Starego Miasta Torunia umieszczono 8 bram, z których do dzisiaj zachowały się trzy bramy od strony Wisły (Mostowa, Żeglarska oraz Klasztorna).
Dodatkowo obronność Starego Miasta Torunia wzmacniało około 60 baszt, z których zachowały się Krzywa Wieża, Gołębnik, Żuraw, Wartownia, Monstrancja oraz 3 baszty bez nazwy przy ulicy Podmurnej.
Krzywa wieża
Krzywa wieża to średniowieczna baszta murów miejskich, która swą nazwę zawdzięcza odchyleniu od pionu o 1,46 metra. Wieżę wybudowano w drugiej połowie XIII wieku jako prostą, 15-metrową basztę obronną, wtopioną w system murów obronnych, na fundamentach czterościennych. Już w średniowieczu z piaszczysto-gliniastego podłoża, na którym baszta powstała, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski. Spowodowało to pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na trwałym gruncie.
Spichlerze Toruńskie
Liczne spichrze na ulicach Torunia są wyraźnym świadectwem średniowiecznej potęgi miasta. Te gotyckie budowle sięgają czasów, gdy miasto było członkiem Ligii Hanzeatyckiej od XIII do XV wieku. Do dziś zachowało się około 30 spichlerzy z prawie 100, kiedy to Toruń znajdował się u szczytu swojej potęgi. Obecnie w większości spichlerze zaadaptowano na domy. Najlepsze przykłady spichlerzy można znaleźć na ulicy Rabiańskiej, Mostowej oraz Ciasnej.
Toruń atrakcje – Muzeum Piernika
Toruń to miasto piernika. W Toruniu istnieje kilka miejsc, w których pierniki można własnoręcznie wykonać. Do największych należą: Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Żywe Muzeum Piernika.
Zdecydowanie przekroczenie drzwi wejściowych Żywego Muzeum Piernika gwarantuje przeniesienie się w czasie. Muzeum mieści się w samym centrum Torunia, przy ulicy Rabiańskiej 9, 199 kroków od pomnika Mikołaja Kopernika. Pierwsze piętro Muzeum przenosi nas do średniowiecza. To tu pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej, poznamy wszystkie rytuały związane z wypiekiem pierników. Drugie piętro przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczymy tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku pierników, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Dodatkowo pod okiem artystów możemy ozdobić pierniki lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania. Cennik biletów wstępu do Muzeum znajduje się pod linkiem
Toruń polecane noclegi
Booking.com
Toruń atrakcje mapa
Toruń gdzie zjeść?
Naleśnikarnia Manekin
Manekin to miejsce szczególne. Powszechnie znany jest jako najlepsza sieć restauracji naleśnikowych w Polsce. Jednak cała historia zaczęła się tutaj, w Toruniu. W Toruniu działają obecnie trzy lokale, ale najbardziej romantyczna, najbardziej wyjątkowa i naszym zdaniem najlepsza jest Naleśnikarnia Manekin na Rynku Staromiejskim.
Adres: ul.Rynek Staromiejski 16
Pierogarnia Stary Toruń
Na najlepsze polskie pierogi wybierz się do Pierogarni Stary Toruń. W tym klimatycznym i przytulnym miejscu możesz zjeść pierogi gotowane w wodzie, smażone i pieczone. Pierogi gotowane są podobno zdrowsze, pierogi smażone mają ciemniejszy kolor i są bardziej chrupiące. Gdy już zdecydujemy się na te opcje, możemy wybrać mięso, rybę, warzywa lub owoce.
Adres: Most Pauliński 2/10
Stare Metropolis
Stare Metropolis to jedna z najlepszych włoskich restauracji w Toruniu. Restauracja położona jest w sercu wpisanej na Listę UNESCO starówki, to gratka dla miłośników świetnej pizzy, makaronów i wina. Lokal posiada zewnętrzny ogródek jak główną, krytą część restauracji. Przytulne siedzenia, miła obsługa i radosna atmosfera sprawiają, że restauracja jest bardzo przyjemnym miejscem. W menu pizzy jest wiele opcji dla mięsożerców, miłośników ryb i wegetarian, wszystkie przygotowane na świeżo i gotowane w piecu opalanym drewnem.
Adres: Łazienna 26
Wpis pt.:Toruń atrakcje – TOP 10, jest swego rodzaju zachętą do odwiedzenia tego miasta. Oczywiście atrakcji jest w nim o wiele więcej, jednak nie chciałam Was męczyć suchymi faktami. Odkryjcie go jak ja – osobiście!
Polecane artykuły:
Półwysep Helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/
Kotlina Kłodzka – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/kotlina-klodzka-atrakcje-miasta-zabytki/