Kotlina Kłodzka atrakcje, miasta, zabytki
Polska to dosyć duży kraj, bogaty w atrakcje turystyczne. Każdy z nas chociaż raz w życiu odwiedził takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Są to miejsce najczęściej odwiedzane przez Polaków jak i zagranicznych gości. Jednak miejsca nieco oddalone od głównych miast, jak w tym przypadku Wrocławia, również zasługują na ogromną uwagę. Jednym z takich miejsc jest moja ulubiona Kotlina Kłodzka.
Kotlina Kłodzka leży na Dolnym Śląsku. Jak spojrzycie na mapę poniżej to potwierdzicie, że jest nieco wbita w granicę z Czechami. Kotlinę i powiat kłodzki charakteryzują spokojne i pofałdowane krajobrazy. Co więcej kotlina skrywa w sobie wiele historycznych, kulturowych oraz przyrodniczych atrakcji, które zapewnią rozrywkę każdemu. Czego możecie spodziewać się odwiedzając Kotlinę Kłodzką? Co warto zobaczyć? Gdzie się zatrzymać? Zapraszam do wpisu.
Spis treści:
Kotlina Kłodzka atrakcje i co zobaczyć?
Kłodzko
Zaczynamy od miasta, od którego pochodzi nazwa Kotliny. Miasto Kłodzko to jakby serce tego regionu oraz jego największy ośrodek miejski oraz kluczowe miejsce historyczne. Kłodzko, niegdyś znane w języku niemieckim jako Glatz, od dawna stanowi strategiczny punkt pomiędzy Pragą (Czechy) a Wrocławiem.
Warto wiedzieć, że Kłodzko było kiedyś znane jako „Mała Praga” ze względu na liczne podobieństwa do stolicy Czech. Podobieństwo można zauważyć już gdy przekroczymy Most św. Jana, który jest bardzo podobny do mostu Karola w Pradze. Natomiast Rynek Główny otaczają okazałe, wysokie budynki. W centrum Rynku znajduje się Ratusz w Kłodzku, którego monumentalna fasada otacza starszą, renesansową wieżę.
Kotlina Kłodzka atrakcje – Twierdza Kłodzko
Jednak moim zdaniem największą atrakcją Kłodzka, którą trudno pominąć, jest ogromna Twierdza Kłodzko z widokiem na Stare Miasto. Twierdza Kłodzko to skarbnica historii z rozległymi podziemnymi tunelami, która pochodzi z XVIII wieku. W miejscu twierdzy już w X wieku znajdowały się fortyfikacje. Co więcej, było to miejsce niezliczonych bitew, w tym wojny trzydziestoletniej. Zwiedzając fortecę, nie tylko poznamy jej historię, ale również będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na Kłodzko i okolicę. Cennik wstępu do Twierdzy tutaj.
Bystrzyca Kłodzka
Na południe od Kłodzka, dosyć blisko granicy, leży małe ale zabytkowe miasteczko Bystrzyca Kłodzka. Otoczone murami miasto emanuje silnym średniowiecznym klimatem. Zdecydowanie kamienne mury miejskie, które je otaczają, przyczyniają się do takiego odczucia.
Jedną z większych atrakcji historycznych Bystrzycy Kłodzkiej jest Wieża Wodna /Brama Wodna (zbudowana na początku XIV w.) mieszcząca się w południowej części starego miasta ( przy ul. Podmiejskiej), zwana była także “Niską Bramą” oraz “Górską Bramą”. Co więcej stanowiła ona bramę wjazdową do miasta od strony rzeki. W 1883 roku brama została częściowo rozebrana wskutek przeprowadzenia drogi do Międzylesia.
W centrum Bystrzycy znajduje się Rynek Główny, na którym znajduje się atrakcyjna kolumna Trójcy i ratusz. Kolejną z atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej jest Muzeum Zapałek, które szczegółowo opisuje historię niecenia ognia. Cennik wstępu: 9 zł/os dorosła, dzieci oraz bilety ulgowe 7 zł/os.
Warto wiedzieć, że miasto nazwę zawdzięcza położeniu zbiegu dwóch rzek: Nysy Kłodzkiej oraz Bystrzycy.
Wambierzyce
Polska jest krajem katolickim, o głęboko zakorzenionej wierze, dlatego w całym kraju spotkamy wiele miejsc pielgrzymkowych. Jedno z takich miejsce miejsce znajduje się właśnie w Kotlinie Kłodzkiej.
Wambierzyce Bazylika
Wambierzycka Bazylika to ogromne i wyjątkowo malownicze sanktuarium, czasem nazywane również „Śląską Jerozolimą”. Wambierzyce były i są celem pielgrzymek już od wielu stuleci, zanim miasto zostało częścią Polski. Podobno pierwszą kaplicę zbudowano w tym miejscu już w 1263 roku po cudzie, który się tu wydarzył. Według legendy niewidomy odzyskał wzrok, modląc się przed umieszczoną tu kaplicą Maryi. Obecna barokowa bazylika pochodzi z początku XVIII wieku. Oczywiście Bazylikę w Wambierzycach można odwiedzać.
Góry Stołowe
Teraz coś dla miłośników przyrody i pięknych widoków. Góry Stołowe to wypiętrzone przed 30 milionami lat góry, które są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty piaskowców ciosowych ułożone są poziomo, stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Warto wiedzieć, że zachodnia część Gór Stołowych leży na terenie Czech (Broumovská vrchovina). Natomiast północno-zachodni skraj pasma Gór Stołowych w okolicach Mieroszowa, Gorzeszowa, Krzeszowa, Chełmska, Okrzeszyna nosi nazwę Zaworów. W 1993 roku na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Wschodnia część Gór Stołowych wraz ze Szczelińcem Wielkim (919 m.n.p.m.) leży w powiecie kłodzkim. Środkowa część gór, czyli pasma Broumovské stěny oraz Adršpašskoteplické skály należą do Czech, do kraju hradeckiego. O Skalnym Mieście i Adrszpaskich skałach pisałam wcześniej tutaj.
Błędne Skały
Błędne Skały po niemiecku Wilde Löcher, to zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m. Skały te tworzą malowniczy labirynt (czyli nasz polski odpowiednik Skalnego miasta), w Górach Stołowych po polskiej stronie. Błędne Skały znajdują się pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka. Jeśli byliście w Skalnym Mieście w Czechach to zapewne Błędne Skały zrobią na Was podobne wrażenie!
Warto wiedzieć, że w Błędnych Skałach kręcono filmy: Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, Przyjaciel wesołego diabła oraz Dwa światy.
Pałac Kamieniec
Z Kotliną Kłodzką nierozerwalnie kojarzą mi się również zabytkowe dwory oraz pałace rozsiane po wzgórzach. W samej Kotlinie Kłodzkiej jest co najmniej kilkanaście pałaców, zamków oraz dwory.
Te historyczne “skarby”, często są własnością prywatną i mają różne formy co najważniejsze – stan. Lata zaniedbań spowodowały, że wiele pałaców jest w stanie opłakanym lub są ruiną. Oczywiście przyczyniły się do tego również wojny. Pałace należały do pruskich oraz niemieckich rodzin szlacheckich z XVIII oraz XIX wieku zamieszkujących te tereny. Dziś wiele z tych pałaców zostało odnowionych. Pałac Kamieniec jest takim przykładem, co można osiągnąć, jeśli w ratowanie zabytków włożymy wysiłek oraz środki. Co więcej jest to jeden z nielicznych pałaców w regionie, w którym zakończono tak dużą renowację. Obecnie w Pałacu Kamieniec znajduje się Hotel w którym warto zatrzymać się i poznać historię samego Pałacu jak i okolicy.
Polanica Zdrój
Polanica Zdrój leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża Piekielnej Góry (południowo-wschodni brzeg Gór Stołowych). Natomiast południowa część uzdrowiska leży (dzielnica Sokołówka) na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. Polanica Zdrój to typowe miasteczko uzdrowiskowe. Ponieważ Polanica nie doznała zniszczeń wojennych, uzdrowisko wkrótce po wojnie zaczęło przyjmować polskich kuracjuszy. Gośćmi tego uzdrowiska byli m.in.: Maria Dąbrowska, Mieczysław Fogg, Janusz Gniatkowski oraz wielu innych.
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój to kolejne miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim, przy granicy z Czechami. Uzdrowisko położone jest w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Co ciekawe centrum Dusznik-Zdroju leży na wysokości 537 m n.p.m. Natomiast najwyżej położoną częścią miasta jest Zieleniec, który leży nawet na wysokości 800–960 m n.p.m. Po II wojnie światowej Duszniki przyznano Polsce. Dotychczasowa ludność miasta została wysiedlona do Niemiec. Podobnie jak Polanica Zdrój, Duszniki uniknęły zniszczeń wojennych i już w 1946 roku zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój to kolejne urocze uzdrowisko leżące na terenie Kotliny Kłodzkiej. Uzdrowisko Kudowa Zdrój leży w dolinie na pograniczu Gór Stołowych oraz Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. Co więcej, uzdrowisko znajduje się nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję wpada do Łaby. Warto wiedzieć, że położenie Kudowy Zdrój na południowych stokach powoduje, że ma ona klimat łagodniejszy od pozostałych miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej.
Kotlina Kłodzka – jak dojade?
Kotlina Kłodzka ma wiele do zaoferowania. Polecam poświęcić co najmniej kilka dni na zwiedzanie tego wyjątkowego regionu. Dlatego też polecam znaleźć odpowiednie i tanie miejsce na nocleg. Jeśli chodzi o poruszanie się po Kotlinie Kłodzkiej, najlepszą opcją jest auto. Jednak wszystko zależy od Waszych preferencji oraz poziomu sprawności fizycznej. Jazda na rowerze jest ciekawą opcją, ponieważ do wielu miejsc nie wjedziemy autem a rowerem już tak.
Alternatywą są pociągi lokalne, które kursują z Kłodzka do Kudowy-Zdroju or Bystrzycy Kłodzkiej. Podobno są też lokalne autobusy, ale nigdy nie znalazłem dla nich żadnych informacji. Oczywiście najlepszym sposobem podróżowania jest samochód, ponieważ jazda samochodem pozwoli na pokonanie znacznie większych odległości.
Kotlina Kłodzka mapa
Kotlina Kłodzka hotele i apartamenty
Booking.com
Polecane artykuły:
Półwysep helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/