Gdańsk atrakcje – nie tylko na weekend!
Gdańsk to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Dlaczego tak lubię Gdańsk i jakie ma atrakcje? Gdańsk należy do najstarszych miast w Polsce, ma ponad tysiącletnią tradycję. Ponadto Gdańsk był świadkiem wydarzeń, które miały wpływ nie tylko na historię Polski, ale i całego świata. Co więcej, to właśnie Gdańsk uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej, ale to tu powstała również Solidarność. Zabytki, ciekawa historia oraz dogodne położenie nad Bałtykiem powodują, że nie tylko mieszkańcy Gdańska uważają, że to najpiękniejsze oraz najciekawsze miasto w Polsce. Weekend w Gdańsku może być za krótki, jednak warto nieśpiesznie odkrywać to miasto. Co warto zobaczyć w Gdańsku? Zapraszam do krótkiego przewodnika po najciekawszych atrakcjach w Gdańsku.
Spis treści:
Gdańsk najpopularniejsze atrakcje
Żuraw Gdańsk
Pytając turystów z czym oprócz Solidarności kojarzy się Gdańsk, bezsprzecznie pada odpowiedź Żuraw. Żuraw został zbudowany w pierwszej połowie XV wieku. Bynajmniej był to największy dźwig portowy w Europie, służący do przemieszczania towarów oraz podnoszenia masztów statków. Był w stanie unieść 4 tony na wysokość 36 stóp. Ponadto pełnił on funkcję Bramy Miasta. Obecnie Żuraw jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego. Warto wiedzieć, że Żurawia możemy zwiedzać, jednak obecnie trwa jego remont dlatego też należy śledzić informacje na stronie muzeum tutaj.
Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna to kolejny symbol miasta Gdańsk. Posąg Neptuna stoi przed Dworem Artusa od 1633 roku i jest symbolem Gdańska. Posąg samego Neptuna odlano w 1615 roku w Augsburgu. Natomiast projekt całej fontanny przygotował Abraham van den Blocke. Krata otaczająca fontannę pochodzi z 1634 roku. Warto wiedzieć, że w latach 1757-1761 Johann Karl Stender odnowił basen oraz podstawę fontanny w stylu rokoko, dodając rzeźby stworzeń morskich. Według jednej z gdańskich legend to sam Neptun przyczynił się do powstania słynnego gdańskiego likieru Goldwasser. Wściekł się na ludzi wrzucających złote monety do fontanny i uderzał trójzębem w wodę tak mocno, że złoto rozpadło się na kawałki.
Długi Targ
Ulica Długa oraz Długi Targ nazywane są także Traktem Królewskim i zdecydowanie należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Co więcej, mieszkali tam najbogatsi gdańscy patrycjusze. Prawie każda kolorowa kamienica ma do opowiedzenia swoją ciekawą historię. Najstarsze zachowane domy pochodzą z czasów średniowiecza, ale większość budynków wzniesiono w czasach nowożytnych. Kamienice przy ulicy Długiej to typowe domy gdańskie o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami, bogato zdobione herbami, postaciami alegorycznymi i sylwetkami antycznych bohaterów. Ponadto najważniejsze budynki Gdańska – Ratusz oraz Dwór Artusa znajdują się na Długim Targu.
Spacerując po Długim Targu, warto zwrócić uwagę na ustawiony termometr Fahrenheita oraz barometr, które wzorowane są na oryginale z 1752 roku. Co ciekawe, Gabriel Fahrenheit to jedna ze sławnych osób urodzonych w Gdańsku.
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu mieści się w Zespole Przedbramia ulicy Długiej. W zakamarkach Muzeum Bursztynu można zapoznać się z historią powstawania „złota północy”, leczniczym zastosowaniem bursztynu, obejrzeć pokaz jego wytwarzania i wreszcie piękne kolekcje, w tym najcenniejsze – obiekty z kolekcji Georga Laue – które powstały w Gdańsku w XVII oraz XVIII wieku. Ponadto Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Warto wiedzieć, że największe na świecie targi bursztynu Amberif co roku przyciągają do Gdańska tysiące kupców z całej Europy a nawet świata.
Ulica Mariacka w Gdańsku
Moim zdaniem Ulica Mariacka to jedna z najpiękniejszych ulic w Gdańsku. Prowadzi od Bazyliki Mariackiej do Długiego Pobrzeża ze średniowieczną Bramą Mariacką. Ulica Mariacka jest doskonałym przykładem historycznej urbanistyki Gdańska z wąskimi wejściami, bogato zdobionymi fasadami domów, które kiedyś należały do zamożnych kupców oraz złotników. Dodatkowo malownicza sceneria tego miejsca zawsze inspirowała pisarzy oraz malarzy.
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Spacerując Ulicą Mariacką warto przyjrzeć się Bazylice Mariackiej. Bynajmniej Bazylika to największy murowany kościół na świecie, przeszedł kilka etapów budowy w okresie od 1343 do 1502 roku. W jego wnętrzu znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki średniowiecznej oraz barokowej: między innymi: kamienna Pieta, kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga (oryginalne płótno z 1472 roku), zegar astronomiczny zbudowany przez Hansa Düringera w latach 1464–1470 oraz ołtarz główny zbudowany w latach 1510–1517. Bazylika ma 105 m długości. Osobiście polecam wejście na wieżę główną ( 77,6 m wysokości) zwieńczoną galerią widokową, z której można podziwiać panoramę Gdańska. Aby tam wejść, trzeba pokonać prawie 400 schodów, ale są to schody całkiem wygodne.
Wielki Młyn
Wielki Młyn zbudowano około połowy XIV wieku na kanale Raduni. W owych czasach był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Konstrukcja Wielkiego Młyna łączyła w sobie trzy funkcje: młyna, spichlerza i piekarni. Dodatkowo wyposażony był on w 18 tylnych kół wodnych o średnicy 5 m każde, co stanowiło jak na tamte czasy wielkie osiągnięcie techniczne.
Gdańsk atrakcje – Latarnia morska
Latarnia morska Gdańsk znajduje się w Nowym Porcie i jest to jedna z najpiękniejszych latarni morskich na Morzu Bałtyckim. Została oddana do użytku w 1894 roku. Latarnia wskazywała wejście do gdańskiego portu do 1984 roku. W jej wnętrzach są pięknie zachowane zabytkowe urządzenia optyczne oraz wystawa „Gdańskie latarnie morskie na przestrzeni lat”. Atrakcyjna jest także panorama na Port Gdański, Westerplatte oraz całą Zatokę Gdańską, Gdynię i Hel. Co więcej, 27-metrowa latarnia morska w Gdańsku zbudowano jako kopię słynnej latarni morskiej wzniesionej w 1871 roku w Cleveland (USA). Latarnia jest otwarta dla zwiedzających od maja do września www.latarnia.gda.pl
Westerplatte 1939
Westerplatte to obecnie półwysep (uformowany w latach 1845 – 1847) natomiast wcześniej był on wyspą. Półwysep leży tuż przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Nie było by w nim nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż obrona Gdańska na półwyspie we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.
W dniach od 1 do 7 września 1939 roku miała miejsce obrona półwyspu Westerplatte pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego (1 do 2 września) i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego (2 do 7 września). Podczas walk garnizon walczył samotnie oraz w okrążeniu przeważających sił wroga. Niestety po kapitulacji 10 października 1939 roku hitlerowcy przewieźli na Westerplatte polskich więźniów aby uporządkowali teren po zaciętych walkach. Ponadto w marcu 1940 roku utworzono na Westerplatte podobóz obozu koncentracyjnego w Stutthofie.
Obecnie na półwyspie stoi 25 metrowy pomnik przypominający o walce o naszą wolność – Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku. Kształt pomnika przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Natomiast siedem zniczy u podstawy pomnika odnosi się do siedmiu dni obrony Westerplatte.
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Pomnik Poległych Stoczniowców to trzy majestatyczne krzyże z kotwicami ( symbolami nadziei). Monument został wzniesiony dla upamiętnienia krwawych ofiar strajków robotniczych w grudniu 1970 roku. Co ważne, żądanie postawienia pomnika u bram stoczni było jednym z najważniejszych postulatów stoczniowców. Krzyże mają 42 m wysokości i ważą 140 ton. U stóp tego pomnika składają kwiaty wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające Gdańsk.
Gdańsk atrakcje mapa
Gdańsk polecane noclegi
Booking.com
Gdańsk gdzie zjeść?
Słony Spichlerz
Slony Spichlerz (ul. Chmielna, w pobliżu Motławy) oferuje burgery, ryby, ramen, noodle, sushi i inne. Ceny są tu nieco wyższe niż w podobnych miejscach w mieście, jednak naszym zdaniem warto.
Adres: Chmielna 10
Mandu Gdańsk Śródmieście
Mandu – znajduje się naprzeciwko Dworca Głównego PKP w Gdańsku – przy ulicy Elżbietańskiej. Oferuje duży wybór pierogów.
Adres: Elżbietańska 4/8
Zafishowani
Nietypowo nazwani Zafishowani to nie tylko atrakcyjna przestrzeń z widokiem na Motławę i kultowy statek-muzeum Sołdek, ale i bardzo dobra restauracja, serwująca owoce morza. W menu królują ryby, przegrzebki, ostrygi, homary, krewetki, kalmary i małże. W menu znajduje się też sporo dań mięsnych i wegetariańskich.
Adres: ul. Tokarska 6, wejście od ul. Długie Pobrzeże
Gdańsk atrakcje – kamery online
Gdańsk kamera online Brzeźno
Gdańsk widok na Stare Miasto
Gdańsk atrakcje – widok na Motławę
Reasumując to tylko niektóre, najważniejsze atrakcje Gdańska. Oczywiście jest ich całe mnóstwo, od atrakcji dla dzieci, po atrakcje na wodzie czy atrakcje typowo zimowe. Osobiście lubię odwiedzać Gdańsk zimą, szczególnie zaszyć się w jednej z kawiarni, pić gorącą czekoladę obserwując ludzi na Pobrzeżu lub na Długim Targu. Bynajmniej Gdańsk ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku, warto się o tym przekonać również podczas Jarmarku Dominikańskiego w sierpniu.
Polecane artykuły:
Półwysep Helski – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/polwysep-helski-atrakcje-miejscowosci-plaze/
Kotlina Kłodzka – https://balkanskie-klimaty.pl/polska/kotlina-klodzka-atrakcje-miasta-zabytki/