Kapadocja Turcja – lot balonem i podziemne miasta
Kapadocja- Kapadokya to starożytny okręg we wschodniej Anatolii, położony na płaskowyżu na północ od Gór Taurus, praktycznie w centrum dzisiejszej Turcji. Granice tego regionu zmieniały się na przestrzeni wieków. Krajobraz Kapadocji obejmuje rozległy teren skał wulkanicznych, które zostały ukształtowane przez erozję w wieże, stożki, doliny oraz jaskinie. Wykute w skale tunele z czasów bizantyjskich i islamskich są rozsiane po całym regionie.
Nie znam osoby, która nie marzy o locie balonem nad Kapadocją. Jednak Kapadocja słynie nie tylko z lotów balonem ale i z malowniczych krajobrazów jak z bajki. Jak dostać się do tego malowniczego miejsca? Co warto zobaczyć w Kapadocji?
Spis treści:
Kapadocja – krótki rys historyczny
Najwcześniejsza historia Kapadocji sięga VI w. p.n.e., kiedy to w Kapadocji dominowała szlachta feudalna i rozpowszechnione były zoroastryjskie kulty świątynne. Ze względu na surowe ukształtowanie terenu i skromną produkcję rolną, w starożytności obszar ten pozostawał słabo rozwinięty i istniało na nim tylko kilka znaczących miast.
Kapadocja najciekawsze atrakcje regionu
Podziemne miasta w Kapadocji
Jedną z najciekawszych atrakcji Kapadocji, jest wizyta w podziemnym mieście. Dwa najbardziej znane miasta to Kaymakli i Derinkuyu. Oba są niezwykle interesujące i otwarte dla turystów. W czasach bizantyjskich w Kaymakli mieszkało ponad 3000 osób, które próbowały chroniły się tu przed arabskimi najeźdźcami. To podziemne miasto składa się z 8 pięter (pod ziemią) i nadal możemy zobaczyć miejsca, które były kiedyś stajniami, pokojami, magazynami itp.
Derinkuyu to drugie podziemne miasto, które ma podobną historię co Kaymakli. Przestrzenie w podziemnych miastach są dość wąskie, więc jeśli mamy klaustrofobię, to lepiej zastanowić się nad ich zwiedzaniem. Aby uniknąć tłumów, dobrze jest wybrać się na zwiedzanie wcześnie rano lub późnym popołudniem.
Podziemne miasta są otwierane o godz. 8.00 rano!
Göreme – lot balonem
Lot balonem nad Kapadocją to marzenie wielu podróżników i romantyków. Widoki z balonu o wczesnych godzinach porannych są wyjątkowe. Księżycowy, surowy krajobraz oraz mnóstwo innych balonów unoszących się w powietrzu sprawiają, że jest to wyjątkowe przeżycie. Warto wiedzieć, że wycieczki są dość drogie (około $180/os) i warto je rezerwować z wyprzedzeniem. Firmy, które warto polecić to Royal Balloons i Butterfly Balloons.
Skanseny w Zelve i Göreme
Skanseny w Zelve i Göreme to dwa różne muzea – miasta, które mają tę samą „koncepcję”. Miasta te są zbudowane w skałach. Kiedyś były zamieszkane, obecnie działają jako muzea. Skansen w Zelve jest znacznie większy niż w Göreme i znajduje się w ogromnej dolinie, w przeciwieństwie do Göreme, gdzie okolica jest bardziej zatłoczona. Jeśli jednak chcemy zobaczyć lepsze i wyraźniejsze hagiografie na skałach (istniały tu kościoły bizantyjskie!), to są one wyraźniejsze i w lepszym stanie w skansenie w Göreme. Jeśli chodzi o lokalizację, to Skansen Göreme znajduje się w mieście Göreme (wstęp kosztuje ok. 6 euro), natomiast Skansen Zelve oddalony jest o 10 km (wstęp ok. 2,5 euro).
Spacer po Aşk Vadisi – „Dolinie Miłości”
Kapadocja pełna jest skał o wyjątkowych kształtach. Kiedy znajdziemy się w Aşk Vadisi – Dolinie Miłości, bardzo szybko zrozumiemy, dlaczego ona tak się nazywa. Ogromne skały w kształcie mnóstwa męskich przyrodzeń dosłownie zalewają to miejsce, tworząc szczególnie „miłosny” krajobraz. Najciekawszy obraz doliny jest z góry, podczas lotu balonem. Jednak również z bliska robi ona ogromne wrażenie.
Wizyta w zamku Uçhisar
Zaledwie 5 km od miejscowości Göreme, znajduje się najwyższy punkt w regionie – Zamek Uçhisar ! Zamek ten jest w zasadzie ogromną skałą, która została wyciosana. Najciekawsze jest to, że kiedyś mieszkali tam ludzie. Dziś mieszkają w nim głównie gołębie. Nie wolno też wchodzić do środka ze względu na możliwe osunięcia ziemi. Jednak widok ze szczytu zapiera dech w piersiach, a wspinaczka jest dość łatwa. Opłata za wstęp wynosi około 2 euro.
Paşabağı – Dolina Mnichów
Kolejnym wspaniałym, kamiennym tworem stworzonym przez Matkę Naturę są Bajkowe Kominy! Inna znana nazwa tego obszaru to Paşabağı lub Dolina Mnichów. Mimo że nazwa odnosi się do czegoś magicznego, prawda jest taka, że te konkretne pylony nie są siedliskiem wróżek, a przyczyną ich szczególnej morfologii jest jakość materiałów, z których zostały wykonane (popiół wulkaniczny i melanolit). Jest to ulubione miejsce robienia zdjęć, więc zawsze można się spodziewać się tu wielu osób. Warto jednak poświęcić godzinę lub dwie na spacer i zrobienie zdjęć.
Wakacyjny pobyt w hotelu w jaskini
Jedną z atrakcji jest także pobyt w hotelu w jaskini! Kilka hoteli zostało „odrestaurowanych” w skałach i teraz oferują turystom wyjątkowe wrażenia. Ceny są przystępne i można znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń oraz gust. Dla tych, którzy planują pobyt w okresie letnim, niektóre z nich oferują także basen.
Zachód słońca w Czerwonej Dolinie
Zazwyczaj wszyscy mówią i piszą o wschodzie słońca w Kapadocji, jednak zachód słońca w Czerwonej Dolinie jest równie imponujący jeśli nie bardziej. Wspaniały zachód słońca można zobaczyć z punktu widokowego w mieście Göreme. Na skraju klifu znajduje się też mała kawiarnia z kanapami i stolikami, gdzie przy herbacie, kawie lub grzanym winie można podziwiać niesamowity krajobraz!
Sztuka garncarska w Avanos
W Kapadocji koniecznie warto odwiedzić także jeden z wielu warsztatów ceramicznych. Obszar ten ma swoją tradycję ze względu na rzekę Kizilirmak przepływającą przez Avanos, która notabene jest najdłuższą rzeką w Turcji. Czerwona glina pochodzi właśnie z tej rzeki, która jest idealna do wyrobu ceramiki. W Avanos mamy okazję odwiedzić jeden z rodzinnych warsztatów i zobaczyć cały proces produkcji ceramiki. Avanos jest miejscowością turystyczną, warto się tam wybrać, zwłaszcza jeśli trafi się na warsztat położony poza utartymi szlakami.
Spacer po Dolinie Gołębi
Spacer po Dolinie Gołębi to całkiem przyjemne doznanie. Dolina Gołębi znajduje się bardzo blisko Uçhisar, można więc połączyć je w jedną wizytę. Nazwa doliny pochodzi od tego, że w jej wyrzeźbionych skałach schronienie znalazło wiele gołębi. Trasa ma około 3 km, ale nie da się przejść całej drogi. W dolinie nie znajdziemy sklepów itp., więc należy zabrać ze sobą dużą ilość wody!
Kuchnia Kapadocji
Będąc w Kapadocji, nie można przegapić pysznego jedzenia. Tutejsza kuchnia jest dość bogata w przyprawy. Dwie typowe potrawy tego regionu to kebab w glinie i coś w rodzaju tradycyjnych ravioli -manti. Głównym składnikiem kebabu jest mięso: cielęcina lub kurczak (dla wegetarian można zrobić bez mięsa) pieczone w glinie przez wiele godzin wraz z warzywami. Manti to makaron nadziewany mięsem mielonym, podawany na ciepło z jogurtem i sosem (czerwony sos z sokiem z cytryny).
Kapadocja Turcja – jak się dostać?
Do Kapadocji najłatwiej dostać się samolotem przez Stambuł. Na początku należy wyjaśnić, że Kapadocja to region, a nie miasto (co jest często mylone). Istnieje kilka linii lotniczych (głównie Turkish Airlines i Pegasus Airlines) które latają na lotnisko Kayseri (ASR) i lotnisko Nevşehir (NAV). Czas lotu wynosi około półtorej godziny.
Dojazd samochodem czy zorganizowana wycieczka?
Kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy Kapadocję, poruszaliśmy się wyłącznie samochodem. Wynajęliśmy go za około 30 euro za dzień i okazało się to doskonałym wyborem, ponieważ jazda nie była wymagająca i mieliśmy swobodę. Jeśli nie chcemy jednak wynajmować samochodu, to można zarezerwować przez hotel lub bezpośrednio przez biuro zorganizowaną wycieczkę z miast położonych na wybrzeżu.
Kapadocja pogoda
Warto wiedzieć, że klimat panujący w Kapadocji jest odmienny, od tego który panuje w regionie Riwiery Tureckiej. Jest to klimat idealny dla osób zmęczonych upałami, którzy w centralnej Anatolii mogą się nieco schłodzić i odetchnąć od upałów. W Kapadocji panuje klimat umiarkowany suchy, kontynentalny, który jest bardzo podobny do polskiego klimatu. Kapadocja ma typowe 4 pory roku, tj. wiosnę, lato, jesień oraz zimę.
Jesień uznawana jest w Kapadocji za jedną z najpiękniejszych pór roku, jednak pod koniec października robi się zimno i mglisto. Najlepszymi miesiącami na wizytę w Kapadocji są koniec kwietnia, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień aż do połowy października. Oczywiście miejsce to jest piękne przez cały rok, jednak pogoda jest wtedy najstabilniejsza i jest najmniej opadów.
Kapadocja – gdzie szukać noclegu?
Kapadocja jest regionem leżącym w praktycznie centralnej Turcji i składa się z 5 prowincji. My wybraliśmy prowincję Cezarea, a konkretnie miejscowość Göreme, znaną z wyjątkowych formacji skalnych i lotów balonem. Powodem jest to, że jest to dość mała, malownicza miejscowość. Oczywiście w ostatnich latach miejscowość ta stała się bardziej turystyczna i jest to oczywiste, ale nadal jest urocza. Inne alternatywne miasta, w których proponowalibyśmy się zatrzymać oprócz Göreme, to Urgup lub Uchisar. Ceny noclegów są tam podobne i całkiem przystępne.
Kapadocja mapa
Kapadocja Turcja opinie
Przed naszą pierwszą podróżą do Kapadocji naczytaliśmy się opinii, że jest to miejsce niezwykle drogie i przereklamowane. Nic bardziej mylnego! Wiadomo, każdy ma swoje gusta, jednak jest to miejsce, które chociaż raz w życiu warto zobaczyć!