Jezioro Bodeńskie atrakcje

Jezioro Bodeńskie atrakcje, plaże, zabytki

Czas czytania: 6 minuty

Jezioro Bodeńskie jest popularnym miejscem wycieczek jednodniowych, weekendów oraz dłuższych wakacji. Ponadto jest to jedno z ciekawiej położonych jezior, ponieważ leży ono na granicy 3 państw: Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Jezioro Bodeńskie to trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej (tuż obok Balatonu oraz Jeziora Genewskiego) kusi łagodnym i miejscami śródziemnomorskim klimatem, urokliwymi miastami, plażami oraz malowniczą panoramą alpejską.

Osobiście miałam przyjemność podziwiać Jezioro Bodeńskie z miejscowości Konstancja. Dlatego zabieram Was właśnie tam na małą wycieczkę.

Jezioro Bodeńskie mapa


Jezioro Bodeńskie  ciekawostki

Warto wiedzieć, że Jezioro Bodeńskie ma długość linii brzegowej wynoszącą przeszło 270 kilometrów. Przez Jezioro przepływa rzeka Ren ( ma swoje źródło w Alpach Szwajcarskich) i płynie dalej na północ (w kierunku granicy niemiecko-francuskiej). Poza tym, połowa linii brzegowej Jeziora Bodeńskiego (północna oraz wschodnia część) leży po stronie niemieckiej, fragment leży po stronie austriackiej (południe), oraz pozostały fragment wybrzeża położony jest po stronie szwajcarskiej (wschód).

Ciekawostką jest również to, że nazwa Jezioro Bodeńskie pochodzi z j. niemieckiego Bodensee, i taka nazwa jest używana u nas jak i w Niemczech. Natomiast pozostałe państwa nazywają je Jeziorem Konstanckim, ponieważ Konstancja jest największym miastem leżącym nad jeziorem właśnie. Co więcej dotyczy to także nazwy Jeziora Bodeńskiego w j. angielskim (Lake Constance).

Jezioro Bodeńskie dzieli się na 3 części

  • Obersee – czyli Górne Jezioro ( główna część wschodnia jeziora)
  • Untersee – czyli Dolne Jezioro ( węższa część zachodnia jeziora)
  • Seerhein – Jezioro Ren, 4-kilometrowy wąski fragment na zachód od Dolnego Jeziora, który uważany za fragment rzeki Ren przepływającej przez Jezioro Bodeńskie.

Jezioro Bodeńskie atrakcje

Konstancja (Konstanz)

Konstancja (Konstanz) to największe miasto leżące nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Zdecydowanie Konstancja jest naszym ulubionym miejscem nad Jeziorem Bodeńskim. Natomiast port w Konstancji, zwłaszcza podczas zachodu słońca, nabiera malowniczego wyglądu. Ale nie tylko widok na port jest malowniczy w Konstanz. Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście jest oczywiście 9- metrowa, majestatyczna statua Imperii, która góruje już z oddali.

Statua Imperii

Statua Imperii to 18- tonowy posąg usytuowany tuż przy wejściu do portu w Konstancji, który odsłonięto w 1993 roku. Posąg upamiętnia sobór w Konstancji, który obradował w mieście w latach 1414–1418. Betonowa statua umieszczona jest na piedestale obracającym się wokół własnej osi z szybkością jednego pełnego obrotu w 4 minuty. Posąg przedstawia kobietę trzymającą w dłoniach dwóch nagich mężczyzn. Postać po lewej stronie przedstawia papieża Marcina V (którego wybór zakończył schizmę w Kościele rzymskim. Natomiast postać w prawej dłoni przedstawia przyszłego cesarza Zygmunta Luksemburskiego, który doprowadził do zwołania soboru. Papież jak i cesarz przyodziani są tylko w insygnia władzy, czyli w koronę oraz tiarę.

Miasto Konstancja leżało na szlaku handlowym z Niemiec do Włoch, dzięki czemu się dobrze rozwijało. Od roku 1192 do 1548 roku miało status Wolnego miasta Rzeszy (niem. Reichsstadt). W czasach nowożytnych niestety Konstancja znacznie straciła na swoim znaczeniu. Natomiast podczas II wojny światowej dzięki swojemu położeniu na granicy z neutralną Szwajcarią, Konstancja nie ucierpiała znacząco w wyniku nalotów bombowych.

Spacerując po najstarszej części Konstancji zobaczymy kilka interesujących budowli, m.in.: XV-wieczny Stary Ratusz (Altes Rathaus), pozostałości po miejskich fortyfikacjach oraz katedrę Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau). Ciekawy jest również budynek Haus zur Katz – najstarszy zachowany renesansowy dom na północ od Alp.

Mainau

Mainau to zdecydowanie wyspa kwiatów. Jest to wysepka leżąca w północno-zachodniej części Jeziora Bodeńskiego, w granicach administracyjnych miasta Konstancja.  Ciepły, wilgotny mikroklimat, który panuje na wyspie Mainau, umożliwia uprawę egzotycznych roślin. Warto wiedzieć, że od 1928 roku wyspa Mainau należy do szwedzkiej rodziny królewskiej.

W 1932 roku zamieszkał tu były książę Szwecji, pozbawiony praw do dziedziczenia tronu. Mieszkał na wyspie do śmierci w 2004 roku i to właśnie jemu w dużym stopniu wyspa zawdzięcza swoje piękne ogrody. Wstęp na wyspę nie jest tani. Koszt wstępu dla osoby dorosłej to 22 euro, studenci 13 euro, natomiast dzieci do 12 lat zwiedzają wyspę za darmo. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie

Unteruhldingen

Obecnie z Unteruhldingen (Niemcy) leżącym nad Jeziorem Bodeńskim kojarzy się głównie Muzeum Palafitów w Unteruhldingen. Muzeum a właściwie skansen to miejsce, w którym odwzorowano drewniane domy na palach z ery brązu oraz kamienia. Jest to wyjątkowa atrakcja nie tylko regionu, ale i całej Europy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koszt wstępu dla dorosłej osoby to 10 euro. Więcej informacji oraz cennik na oficjalnej stronie.

Reichenau

Reichenau to największa z 3 wysp na Jeziorze Bodeńskim. Ma ona 4,5 km długości oraz 1,5 km szerokości. Wyspa połączona jest z lądem groblą usypaną w 1838 roku. Najwyższym wzniesieniem na wyspie Reichenau jest Hochwart (438,7 m n.p.m). Wyspa leży po zachodniej stronie Jeziora w części Untersee. Natomiast w 2000 roku wyspę Reichenau wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCOReichenau połączona jest ze stałym lądem tamą od strony Konstancji. Panujący na wyspie Reichenau łagodny klimat sprzyja ogrodnictwu, dodatkowo wyspa cieszy się dużą ilością słonecznych dni w ciągu roku. W latach 724–1757 na wyspie istniało Opactwo Benedyktynów.

Do największych zabytków na wyspie Reichenau należą:

  • Klasztor Reichenau
  • Kościół św. Jerzego w Oberzell
  • Kościół św. Piotra i Pawła w Niederzell
  • Katedra św. Marii i św. Marka w Mittelzell

Friedrichshafen

Friedrichshafen to miasto w Badenia-Wirtembergia w Niemczech, leżące nad Jeziorem Bodeńskim. Swoją nazwę miasto otrzymało na cześć pierwszego króla Wirtembergii: Fryderyka I Wirtenberskiego. Miasto to odwiedzają zdecydowanie turyści, którzy interesują się techniką. To właśnie tutaj Ferdynand von Zeppelin rozpoczął planowanie budowy słynnych sterowców. Warto udać się  do Muzeum Zeppelina Zeppelin Museum, gdzie  zobaczymy wystawę poświęconą sterowcowi LZ 129 Hindenburg. 

Warto wiedzieć, że w północnej części miasta Friedrichshafen znajduje się lotnisko, który obsługuje praktycznie cały rejon Jeziora Bodeńskiego. To również stąd odpływają promy. Samochodem możemy dostać się do Romanshorn w Szwajcarii. Natomiast od 2005 roku na linii Friedrichshafen-Konstancja pływają katamarany.Jeszcze innym połączeniem pasażerskim jest linia: Konstancja-Bregencja-Konstancja (między innymi przez miasto Friedrichshafen).

Lindau

Lindau to urocze miasto nad Jeziorem Bodeńskim w Bawarii w Niemczech. Najstarsza część miasta Lindau leży na wyspie o powierzchni 0,68 km, jednak w czasach średniowiecznych dostęp na wyspę możliwy był jedynie drogą wodną. Obecnie wyspa połączona jest z lądem groblą oraz mostem. W części Lindau położonej na stałym lądzie zachowały się ślady osadnictwa rzymskiego z I w.n.e. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto broniło się skutecznie przed oblężeniem wojsk szwedzkich. Niestety w 1728 roku pożar zniszczył znaczną część zabudowy historycznej Lindau, na szczęście zniszczone budynki odbudowano w stylu barokowym. Obecnie największym symbolem Lindau jest reprezentacyjny port wybudowany w 1856 roku, którego dostępu strzegą: bawarski lew oraz latarnia morska.

Meersburg

Praktycznie na przeciwko Konstancji leży miasto Meersburg. Oprócz kolorowych i bardzo malowniczych fasad domów Meersburg wyróżnia się uroczym zamkiem- Burg Meersburg, który niejako jest symbolem miasteczka.

Jezioro Bodeńskie atrakcje – Zamek Meersburg

Zamek Meersburg zbudowano w VII wieku i uchodzi on za najstarszy zamieszkały zamek w Niemczech. Chociaż z wyglądu pierwszej budowli niewiele pozostało. Mieszkańcy nazywają go Starym Zamkiem – Alte Burg w odróżnieniu od zbudowanego w pobliżu w XVIII wieku Nowego Zamku. Zamek Meersburg zbudowano na zboczu wzgórza 440 m.n.p.m. w bliskim sąsiedztwie Jeziora Bodeńskiego. Warto wiedzieć, że ostatnie lata swojego życia spędziła tutaj niemiecka pisarka oraz poetka Annette von Droste-Hülshoff. Zwiedzanie zamku obejmuje ponad 30 pomieszczeń z zabytkowym wyposażeniem.

Bregenz

Bregencja – Bregenz to miasto w Austrii nad Jeziorem Bodeńskim, które jest nieco wciśnięte pomiędzy Niemcy a Szwajcarię. Całkiem spora część turystów odwiedzających Bregencję wybiera się tu tylko po to aby wjechać na górę Pfänder, skąd mamy panoramę na kilka okolicznych szczytów.

Historia w okolicach Bregencji sięga XV w. p.n.e. W V w. p.n.e. Celtowie zbudowali tutaj swoją warownię Brigantion. Pod koniec II wojny światowej w 1945 roku, miasto było bardzo zbombardowane. Zniszczono 72 budynki, następnie zostało wyzwolone przez wojska francuskie.

Jeśli Bregencja ani jej historia Was nie zachwyci to stacja kolejki Pfaenderbahn znajduje się dosłownie kilkanaście kroków od bregenckiego dworca kolejowego. Kolejka linowa funkcjonuje od 8:00 do 19:00. Cennik oraz więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie.

Kreuzlingen

Kreuzlingen to miasto w Szwajcarii, położone nad Jeziorem Bodeńskim tuż przy granicy z Niemcami. No ie było by w nim nic specjalnego gdyby nie bogata historia. Tereny obecnego miasta Kreuzlingen zasiedlone były już w epoce brązu. Co więcej, archeolodzy wykopali monety celtyckie oraz pozostałości z czasów rzymskich. W średniowieczu władzę świecką na terenie obecnego miasta sprawowali książęta-biskupi pobliskiej Konstancji. Co ciekawe obecne centrum miasta jeszcze w początkach XIX wieku było niezabudowane oraz pokryte łąkami i uprawami. Dopiero regularna żegluga na Jeziorze Bodeńskim od 1824 roku oraz budowa linii kolejowej do Romanshorn (w 1871 roku) przyczyniły się do wzrostu gospodarczego miasta i regionu.


Jezioro Bodeńskie dojazd

Najszybszą jednak nie koniecznie najtańszą opcją jest samolot. Lotnisko Bodensee-Airport Friedrichshafen znajduje się niedaleko Jeziora Bodeńskiego. Teoretycznie możemy lecieć również do Monachium. Potem ze stolicy Bawarii dojedziemy do Lindau autobusami firmy FlixBus (około 2h) lub pociągami regionalnymi.


Jezioro Bodeńskie Konstancja polecane noclegi




Booking.com

 

 


Czym poruszać się w regionie Jeziora Bodeńskiego i zwiedzać atrakcje?

Nawet osoby bez własnego auta dadzą sobie radę w zwiedzaniu miast i miasteczek leżących nad Jeziorem Bodeńskim. Osobiście polecam poruszanie się dookoła Jeziora Bodeńskiego rowerem lub pieszo. Wzdłuż Jeziora wytyczono ścieżki rowerowe. Spacery natomiast możliwe są w przypadku odwiedzania niektórych pobliskich miast, np. z Lindau do Bregencji dojdziemy w około 2 godziny.

Pomiędzy miastami możemy poruszać się łodziami. Za komunikacje wodną na Jeziorze Bodeńskim odpowiada działającą firma Bodensee-Schiffsbetriebe (BSB) działająca od 1824 roku. Ich łodzie łączą miasta leżące bezpośrednio nad jeziorem wszystkich trzech państw. Niektóre z miast po obu stronach Jeziora Bodeńskiego połączone są ze sobą dodatkowymi liniami, dzięki czemu korzystając z przesiadki możemy przepłynąć z części niemieckiej na szwajcarską itp. Minusem jest fakt że, łodzie kursują stosunkowo rzadko. Funkcjonuje również kilka linii: czerwona obsługuje brzeg niemiecki, pomarańczowa szwajcarski, a niebieska wpływa wgłąb Seerhein.

Oficjalna strona oraz cennik w języku niemieckim oraz angielskim znajduje się pod linkiem: BSB


Jezioro Bodeńskie atrakcje opinie

Podsumowując, Jezioro Bodeńskie oraz Konstancja sprawiły, że jest to miejsce do którego wracam jak tylko mam możliwość. Zdecydowanie za każdym razem jestem tam zbyt krótko, żeby odkryć każdy interesujący zakamarek, jednak mam nadzieję, że uda mi się tam wrócić niebawem i rozszerzyć wpis o nowe porady i miejsca warte uwag.

Polecany artykuł:

Alzacja Francja – zabytki, atrakcje, mapa