Korfu – TOP 15 najciekawszych atrakcji
Druga co do wielkości wyspa Morza Jońskiego – Korfu posiada długą historię związaną z Bizantyjczykami, Wenecjanami, Francuzami i Brytyjczykami. Wszystkie te kultury pozostawiły coś po sobie na wyspie.
Wybrzeże Korfu oferuje także wiele pięknych plaż, spokojnych zatoczek, zamków oraz klasztory osadzone na skalistych klifach. Planujesz wakacje na Korfu? Zastanawiasz się jakie atrakcje czekają na Ciebie na tej greckiej wyspie? W naszym artykule znajdziesz TOP 15 najciekawszych atrakcji na Korfu.
Spis treści:
Korfu – TOP 15 najciekawszych atrakcji
Spianada i Liston
Pomiędzy starym miastem a starą twierdzą znajduje się spianada – długi zielony plac, który jest pozostałością po weneckich fortyfikacjach z XVII wieku. Podczas francuskiej okupacji Korfu na przełomie XIX i XX wieku spianadę obsadzono drzewami. Z tego okresu pochodzi również pomnik Maitland, neoklasycystyczny perystyl z 20 jońskimi kolumnami wokół rotundy, upamiętniający Lorda Wysokiego Komisarza Thomasa Maitlanda.
Liston w zachodniej granicy spianady to elegancka arkada pochodząca z okresu francuskiego, którą zaprojektowano w stylu Rue de Rivoli w Paryżu.
Polecany artykuł: Miesiąc miodowy w Grecji – TOP 7 miejsc (poza Santorini)
Achilleion
W 1888 roku Elżbieta Bawarska, cesarzowa Austrii, zamówiła budowę letniej rezydencji na wzniesieniu położonym około 10 kilometrów na południe od miasta Korfu. Wybitny niemiecki rzeźbiarz Ernst Herter wykonał posągi inspirowane mitologią grecką (najsłynniejszy przedstawia Achillesa w chwili śmierci). Można zwiedzać ogrody wzbogacone o balustrady, kolumnadę, fontanny i posągi Hertera pośród palm i przyciętych cyprysów.
Wewnątrz znajduje się muzeum pełne pamiątek związanych z Elżbietą Bawarską, Franciszkiem Józefem II, a także kolejnym cesarzem Wilhelmem II. Na piętrze znajduje się ogromny obraz Achillesa ciągnącego ciało Hektora ze swojego rydwanu autorstwa austriackiego artysty Franza Matscha.
Klasztor Paleokastritsa
Klasztor Paleokastritsa, położony na szczycie nierównego cypla na północno-zachodnim wybrzeżu, pochodzi z XIII wieku i znajduje się na miejscu dawnego średniowiecznego zamku.
Prawie każda powierzchnia klasztoru porośnięta jest bugenwillą i pelargoniami. Jednak jeśli chcesz wejść do kaplicy, obowiązuje kodeks ubioru: ramiona i nogi muszą być zakryte. W klasztorze znajduje się także małe muzeum z szatami liturgicznymi, ikonami i szkieletem wieloryba. Mnisi uprawiają również oliwki i tłoczą własną oliwę, która jest sprzedawana w sklepie.
Angelokastro
Na skalistym wzgórzu, ponad 300 metrów nad morzem znajduje się zamek, który zbudowano w XIII wieku. Podejście do Angelokastro jest dość wymagające, szlak wije się przez zarośla i cyprysy. Pod panowaniem Wenecjan od XIV wieku Angelokastro było oficjalną stolicą Korfu i przetrwało trzy oblężenia między XVI a XVIII wiekiem.
Poza murami nie zachowało się wiele z twierdzy, z wyjątkiem małego kościoła Archanioła Michała, w którym znajdują się freski z XVII wieku. Warto tu także zobaczyć siedem sarkofagów wykutych w skale, zajrzeć do sklepionej zamkowej cysterny oraz podziwiać morze, wybrzeże i góry.
Pontikonisi
Za około 2,5 € można popłynąć łodzią na niewielką wyspę, na której znajduje się XII-wieczny bizantyjski klasztor otoczony sosnami i cyprysami. Według legendy Pontokonisi to statek Odyseusza, który został zamieniony w kamień przez Posejdona.
Wyspa jest pod ochroną, ale można ją zwiedzać, wspiąć się po schodach, aby odwiedzić niewielki klasztor, w którym znajduje się kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.
Canal D’Amour, Korfu
Imprezowy kurort Sidari nie każdemu przypada od razu do gustu, ale to, co czyni go wyjątkowym, to znajdujące się w pobliżu malownicze formacje skalne.
Wybierz dzień, w którym morze jest spokojne (czyli większość dni w lecie) i możesz przepłynąć przez tunel. Lokalny zwyczaj mówi, że pary, które przepłyną razem, wkrótce się pobiorą, więc pływaj na własne ryzyko. Dalej woda jest nieco głębsza i można obserwować odważnych nurków skaczących z klifów.
Plaża Mirtiotissa
U podnóża zielonych klifów pod klasztorem Mirtiotissa znajduje się mała plaża. Mirtiotissa to plaża z drobnym piaskiem i z idealnie czystą wodą. Częściowo ze względu na swoją odizolowaną i zaciszną lokalizację, plaża Mirtiotissa stała się popularna wśród naturystów na Korfu, chociaż wszyscy inni mogą również korzystać z plaży.
Niepisaną zasadą jest, że naturyści będą kąpać się na bardziej prywatnych krańcach plaży, osłoniętych skałami, natomiast inni mogą opalać się bliżej środka.
Stare miasto Korfu
Stare miasto Korfu znajdujące się między dwiema fortecami, to centrum i “serce” wyspy. Poświęć trochę czasu i zobacz każdy zakątek, mały plac, a także Muzeum Archeologiczne oraz Casa Parlante – XIX-wieczną rezydencję z ruchomymi postaciami.
Na uwagę w mieście zasługuje także zarówno Nowa Twierdza na zachodzie, jak i Stara Twierdza na wschodzie. Ta ostatnia pochodzi z VI wieku i jest oddzielona od kanałem przeciętym mostem.
W kompleksie można zobaczyć kościół św. Jerzego i XIX-wieczne brytyjskie koszary mieszczące bibliotekę Korfu. Z najwyższych murów można podziwiać widoki na miasto, wybrzeże, Cieśninę Korfu i Grecję kontynentalną.
Kościół św. Spirydona
Najważniejszy kościół na Korfu – kościół św. Spirydona pochodzi z 1580 roku, a jego renesansowa dzwonnica jest najwyższą na Wyspach Jońskich.
Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowy ikonostas, który przyciąga wzrok swoimi klasycznymi liniami, frontonem i korynckimi kolumnami. Na suficie znajduje się złocona sztukateria wokół obrazów z XVIII wieku. Z boku ikonostasu znajduje się wejście do krypty, gdzie szczątki świętego przechowywane są w podwójnym sarkofagu pokrytym srebrnymi liśćmi.
Góra Pantokrator
Najwyższy szczyt Korfu znajduje się na północy wyspy i ma wysokość 906 metrów nad poziomem morza. Na szczycie znajduje się kawiarnia, stacja telekomunikacyjna i klasztor z końca XVII wieku. Można tu dojechać minibusem z wielu nadmorskich kurortów na Korfu lub samodzielnie.
Droga, jej spadki i niezliczone zakręty nie są przeznaczone dla osób o słabym sercu, ale widoki są niesamowite. Kiedy dotrzesz na szczyt góry Pantokrator, zobaczysz Wyspy Jońskie, grecki kontynent, Albanię, ale także Apulię, która znajduje się 130 kilometrów na zachód.
Plaża Paleokastritsa
Na wschód od klasztoru znajduje się przepiękna plaża Paleokastritsa. Oznaczona na niektórych mapach jako plaża Agios Spyridon, leży na końcu długiej zatoki z wysokimi ścianami skalnymi po obu stronach.
Plaża, choć wąska, ma miękki złoty piasek, w przeciwieństwie do pobliskich zatoczek żwirowych.
Wapienne wybrzeże wokół Paleokastritsa jest podziurawione jaskiniami morskimi, a na plaży znajduje się molo, z którego można złapać łodzie na wycieczkę.
Klasztor Vlacherna
Klasztor Vlacherna – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Korfu, znajduje się na wysepce na końcu wąskiego nabrzeża na południowym krańcu półwyspu Kanoni.
Kaplica, do której wchodzi się pod typową kampanilą, pochodzi z 1685 roku i posiada pomniki grobowe sięgające połowy XVIII wieku. Wizytę można połączyć z wycieczką łodzią na pobliską Wyspę Myszy.
Kassiopi
W północno-wschodniej części wyspy, patrząc przez cieśninę Korfu do Albanii znajduje się tradycyjna wioska rybacka, która rozwinęła się w kameralny kurort. W centrum półwyspu wznoszą się ruiny zamku Kassiopi, który ma bizantyjskie korzenie i może pochodzić nawet z VI wieku!
Co ciekawe, była to jedna z trzech twierdz, które broniły Korfu przed przybyciem Wenecjan w XIV wieku. Ten częściowo zrujnowany, zamek jest nadal imponujący, z ponad kilometrowymi murami i 19 wieżami na planie prostokąta.
Stara Perithia
“Wyznaczony obszar naturalnego piękna” na północny wschód od Korfu, Stara Perithia to w większości opuszczona wioska usytuowana pod górą Pantokrator. Niegdyś ta zamieszkiwana przez 1200 osób wioska położona jest na wysokości 650 metrów, a jej początki sięgają co najmniej 1300 roku.
Warto poświęcić chwilę na spacer po kamiennych ścieżkach Starej Perithei, odnalezienie ośmiu kościołów i rozkoszowanie się odległymi widokami na morze wśród dębów, winorośli i cyprysów.
Plaża Issos
W przeciwieństwie do skalistych zatoczek Korfu, wyróżniona Błękitną Flagą plaża Issos to otwarta zatoka granicząca z jeziorem Korission, która znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Złocisty piasek w Issos, otoczony wydmami, wydaje się ciągnąć w nieskończoność.
Jeśli chcesz nieco więcej życia i udogodnień w pobliżu, możesz zatrzymać się w pobliżu miejscowości wypoczynkowej Agios Georgios na wschodnim krańcu wyspy.
Korfu noclegi
Booking.com