Val di Noto – atrakcje, zabytki
Spis treści:
Val di Noto, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i skarby Sycylii
Val di Noto to skąpany w wodach Morza Jońskiego i Śródziemnego obszar, położony na płaskowyżu Hyblaean w południowo-wschodniej Sycylii. Składa się on z pięknych miast, które powstały w późnym baroku. Historycznie była to jedna z trzech dolin Sycylii.
W 2002 roku obszar wraz z późnobarokowymi budowlami został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Val di Noto posiada także bardziej starożytną historię, ponieważ teatry i świątynie pochodzą z czasów Wielkiej Grecji. Nekropolie i osady przetrwały do dziś z czasów prehistorycznych. Jakie miasta warto odwiedzić? Jakie atrakcje skrywa Val Di Noto na Sycylii? Zapraszam do artykułu.
Czym jest Val di Noto i gdzie się znajduje?
Val di Noto leży w południowo-wschodniej Sycylii i łączy kilka późnobarokowych miast Val di Noto: Caltagirone, Catania, Militello in Val di Catania, Palazzolo oraz miasta obszaru Ragusy takie jak: Ragusa, Noto, Modica oraz Scicli.
Val di Noto było dobrze chronione i osłonięte przez Arabów, którzy uczynili tu swój ważny okręg administracyjny około roku 1000. Miejscowości istniały już w średniowieczu, jednak zostały odbudowane po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Wicekról Sycylii zaplanował ich odbudowę. W czerwcu 1694 r. plan generalny był gotowy i do pracy ruszyło mnóstwo architektów. Odbudowano je w typowym stylu panującym w tamtym czasie, czyli barokowym, który uczynił je wyjątkowymi na świecie.
Te piękne barokowe miasta Sycylii, z ich historycznymi świadectwami, zabytkami, cudownymi plażami oraz malowniczym krajobrazem, który rozciąga się od Monti Iblei do Gór Erei, są celem coraz większej ilości turystów z całego świata.
TOP 5 najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Val di Noto
W Val di Noto jest wiele pięknych miejsc do odwiedzenia. Jednak ta 5 jest warta uwagi w pierwszej kolejności.
Modica
Zaczynamy od Modica z nowym miastem w dolinie i starym centrum usadowionym na wzgórzu w górach Iblei. Znajduje się tu wiele zabytków miejskich. Wśród nich z pewnością warto odwiedzić katedrę św. Jerzego i kościół św. Piotra.
Caltagirone
Caltagirone urzeka pięknymi fasadami, które wzbogacają jego architekturę. Pałace takie jak Corte Capitaniale i Museo Civico oraz kościoły takie jak Santa Maria del Monte i San Giacomo Apostolo są doskonałymi prszykładami pięknej architektury. Caltagirone słynie także z ceramiki Caltagirone, która wykonana jest w całości ręcznie i zgodnie z tradycją.
Scicli
Scicli to kolejne miasteczko, w którym późny barok najlepiej widać w architekturze kościołów np.: Santa Maria La Nova, patrycjuszowskich willach oraz na ozdobnych pałacach.
Ragusa
Ragusa ma dwa centra miejskie, jedno zbudowane od podstaw po trzęsieniu ziemi w 1693 roku i drugie odbudowane według starego średniowiecznego modelu. Główna droga w Ragusie wije się pomiędzy głównymi kościołami, takimi jak katedra św. Jerzego, kościół św. Jana Chrzciciela i kościół św. Jerzego, a pałacami, w tym Palazzo della Cancelleria i Palazzo Bertini.
Noto
Nie można również pominąć historycznego centrum Noto, rozpoczynającego się od Corso Vittorio Emanuele, gdzie można zwiedzić najważniejsze zabytki miasta, takie jak: Porta Reale, Palazzo Ducezio i kościół Santa Chiara.
TOP 4 smakołyki, czyli produkty typowe dla Val di Noto
Zacznijmy od potraw pikantnych: scaccia to danie o starożytnym pochodzeniu, podobne do focaccia z różnymi nadzieniami, takimi jak ricotta i kiełbasa, pomidor i cebula lub pomidor i bakłażan.
Słynna jest także czekolada z Modica: specjalność o chronionym pochodzeniu, uzyskiwana dzięki specjalnej obróbce czekolady na zimno.
Z inną słodkością związana jest legenda: w 1091 r., kiedy pod Donnalucata toczyła się bitwa między Normanami a Saracenami, chrześcijanie znaleźli się w trudnej sytuacji. Z pomocą przyszła im Matka Boska, która zjechała do bitwy na białym koniu z mieczem, który odciął głowy kilku Saracenom. Ciasto, przypominające bitwę i mające kształt turbanu, to duża kremówka wypełniona śmietaną i krowim serem ricotta, wypełniona wiórkami ciemnej czekolady oraz granulkami migdałów i pistacji.
Na koniec jeszcze trochę słodkości: cubbaita to typowe ciastko w kształcie rombu lub prostokąta przygotowywane z miodu, cukru, całych migdałów i sezamu.