W sierpniu 2021 roku obchodziliśmy 10 -lecie naszej miłości do tego małego, lecz pięknego kraju – Chorwacji. Od 10 lat próbujemy smaków Chorwacji i wciąż nam mało. Czym Chorwacja nas zauroczyła? Jak wyjątkowy jest to kraj, niech świadczą o tym ciekawostki.
Chorwacja jest ojczyzną krawata. Chorwaccy żołnierze rozpowszechnili go jako modny dodatek do garderoby w XVII w. Z kolei, w 1667 roku za czasów panowania Ludwika XIV powstał specjalny pułk „Royal Cravates”, którego nazwa nawiązuje do Chorwatów. To właśnie od Chorwatów, Paryżanie zapożyczyli ten modny dodatek, który noszono a la Croate, czyli na chorwacki sposób. Co ciekawe, określenie to stało się także podstawą nowego słowa francuskiego cravate.
Fizyk Nikola Tesla (1856-1943) był według Chorwatów rodowitym Chorwatem. Był także światowej sławy wynalazcą w dziedzinie przekazu energii oraz telekomunikacji. Jego największym wynalazkiem jest prąd zmienny.
Zagrzebianin Slavoljub Penkala (1871-1922) w 1906 roku wynalazł ołówek automatyczny oraz pióro wieczne.
Oficjalny początek naturyzmu na wyspie Rab uznaje się rok 1936, kiedy na Rabie przebywał angielski król Edward VIII. Władze Rabu zezwoliły mu na kąpiel bez odzienia w zatoce Kandarola.
Św. Martin, to kamieniarz, który pochodził z wyspy Rab. Następnie udał się na Półwysep Apeniński i założył tam w 301 roku Republikę San Marino.
Pierwszy zachowany rysunek spadochronu powstał dzięki chorwackiemu wynalazcy z Szybenika Faustowi Vrančiciowi (1551-1617).
Reżyser filmowy Alfred Hitchcock (1899-1980) podczas wakacji w miejscowości Zadar w Dalmacji stwierdził, że tutejszy zachód słońca jest najpiękniejszy na całym świecie.
Ryszard Lwie Serce podczas powrotu z wyprawy krzyżowej w 1192 roku, schronił się przed burzą w okolicach Dubrownika. Jako dziękczynienie podarował mieszkańcom Dubrownika fundusze na rozpoczęcie budowy katedry.
Wynalazcą daktyloskopii, czyli metody która pomaga wykrywać przestępców na podstawie odcisków palców, był mieszkaniec wyspy Hvar- Ivan Vučetić.
Miejscowość Mali Ston na Półwyspie Peljesac znana jest z „małego muru chińskiego”, salin oraz najsmaczniejszych ostryg na świecie.
Co ciekawe, 1 kwietnia każdego roku w miejscowości Ludberg z fontanny miejskiej tryska wino zamiast wody.
Warto wiedzieć, że sól pozyskiwana z salin w miejscowościach Pag na wyspie Pag i Ston na Półwyspie Peljesac jest najczystsza w całym basenie Morza Śródziemnego.
Maraschino– ten smaczny, wiśniowy likier z Zadaru, eksportowano już w XVIII wieku do prawie wszystkich krajów europejskich. Likier pili słynni władcy tacy jak: król angielski Grzegorz IV, Napoleon Bonaparte czy car rosyjski Mikołaja.
Co ciekawe, irys jest narodowym kwiatem Chorwacji.
W Chorwacji na obszarze około 100 kilometrów2 można zobaczyć morze, kras, lasy, góry oraz równiny.
Co ciekawe, Chorwacja jest jednym z najbardziej chroniących przyrodę i dbających o ekologię krajów w całej Europie.
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Winnetou. W Parku Narodowym Jeziora Plitwickie, w Parku Velebit oraz na rzece Zrmanja powstawały zdjęcia do serialu Winnetou.
Plaża Zlatni Rat znajdująca się w miejscowości Bol na wyspie Brač, zmienia swój kształt w zależności od wiejącego wiatru.
Na wyspie Mljet w południowej Dalmacji można zobaczyć wyspę na wyspie. W Veliko Jezero znajduje się wysepka, która jest swego rodzaju fenomenem przyrodniczym.
W Makarskiej znajduje się Muzeum Malakologiczne, które posiada największy na świeci zbiór muszli i ślimaków.
Nazwa rasy psów dalmatyńczyk pochodzi od nazwy regionu Dalmacja oraz od iliryjskiego plemienia Dalmatów.
Riwiera Opatijska, obok Lazurowego Wybrzeża, była dawniej miejscem wypoczynku elit habsburskich. Do dziś natomiast nazywana jest Adriatycką Niceą.
Karnawał w miejscowości Rijeka jest jednym z trzech najatrakcyjniejszych oraz największych karnawałów w Europie.
W Zadarze powstały pierwsze na świecie organy morskie, które „grają” pod wpływem wiatru oraz fal morskich.
Co ciekawe, do tynku latarni Veli Rat na wyspie Dugi Otok zostało wykorzystanych pomad 100 000 żółtek.
Do budowy Białego Domu w Waszyngtonie wykorzystano między innymi marmur z wyspy Brač.
Kaplica w Trogirze zawiera 150 rzeźb postaci ludzkich.
Najstarszy w całej Europie teatr miejski powstał w miejscowości Hvar w 1612 roku.
Republika Dubrownicka była pierwszym państwem, które uznało jako jedno z pierwszych niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Co ciekawe, Chorwaci posiadają swoje pismo – głagolicę. Głagolica powstała w IX wieku i była regularnie używana (obok pisma łacińskiego) do końca XVIII wieku.
Mam nadzieję, że chociaż trochę zainspirowałam Was do odwiedzenia tego wyjątkowego kraju jakim jest Chorwacja.